Reklama

Suwałki, jak inne miasta, „łatają dziury” ze środków centralnych. Dostaliśmy „subwencję” zamiast realnych wpływów z PIT i CIT

Data:

- Reklama -

We wtorek, 11 października pisaliśmy o tym (link do artykułu w treści), że do województwa podlaskiego popłynie ponad pół mld złotych środków z ubytku środków z podatków PIT i CIT, co będzie nazywane od 2023 r. „subwencją rozwojową”. Zapytaliśmy u źródła, na co zostaną przeznaczone te pieniądze.

Taką odpowiedź otrzymała nasza redakcja:

Miasto Suwałki w ramach dodatkowych udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych  (PIT) w 2022 r. otrzymać ma kwotę 14.852.834 zł. Są to dochody, które miały być przekazane jednostkom samorządu terytorialnego w 2023 roku w ramach subwencji rozwojowej. W wyniku zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, środki zostaną przekazane  w tym roku.

W dniu 7.10.2022 r. na rachunek budżetu miasta wpłynęła kwota 4.950.945 zł, pozostałe środki z kwoty 14.852.834 zł. miasto otrzymać ma do końca 2022 roku.

Miasto planuje wykorzystać środki w 2023 roku na pokrycie deficytu w związku m.in. z przewidywanym zmniejszeniem udziałów w PIT. Zgodnie z zapisami ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, 15% z kwoty dodatkowych udziałów w PIT, otrzymanych w tym roku, jst zobowiązane są do przeznaczenia w latach 2022-2027 na zadania z zakresu poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła lub energii ponoszonych przez odbiorców.

Płyną centralne środki na oświetlenie, węgiel i OZE. Suwałki dostaną około 15 mln złotych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane