Reklama

Płyną centralne środki na oświetlenie, węgiel i OZE. Suwałki dostaną około 15 mln złotych

Data:

- Reklama -

545,2 mln zł trafi do podlaskich samorządów m.in. na zakup źródeł energii, ciepła oraz inwestycje, które poprawią efektywność energetyczną. W praktyce pozwoli to np. na obniżenie rachunków za prąd czy ciepło. To efekt przyjętej przez sejm nowelizacji ustawy i jedno z rozwiązań zaproponowanych przez rząd w trakcie kryzysu energetycznego.

Na podst. informacji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego

Ostatnia nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego pozwoli gminom i powiatom uzupełnić braki w dochodach z tytułu mniejszych wpływów z podatków PIT i CIT oraz z powodu większych cen energii. Przewiduje, że każda gmina otrzyma co najmniej 2,9 mln zł; powiat – 6 mln zł, a województwa ponad 32 mln zł. Łączna kwota, która będzie przeznaczona dla wszystkich samorządów w naszym regionie to ponad pół mld zł. Te środki będą wypłacane w trzech ratach. Pierwsza rata już jest praktycznie wypłacona, druga będzie w listopadzie, a trzecia do końca roku.

Z takiego wsparcia skorzystają wszystkie samorządy – nie tylko mniej zamożne. Miasto Białystok otrzyma 62 mln zł, a Suwałki i Łomża – po ok. 15 mln zł. Pieniądze będzie można zainwestować w oświetlenie, zaopatrzenie w węgiel, OZE.

Wojewoda przypomniał również o jednorazowym dodatku osłonowym, którego wysokość jest uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym i wysokości dochodu na osobę. Podlaski Urząd Wojewódzki przekazał samorządom do tej pory na jego wypłatę ponad 94 mln zł.

Ustawa z 15 września 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wprowadziła także kategorię podmiotów wrażliwych. To m.in. środowiskowe domy samopomocy, DPS, OSP, żłobki, szpitale czy Kościoły, które mogą wystąpić z wnioskiem o rekompensatę ceny ciepła do gminy, na terenie której się znajdują. Termin złożenia wniosku upływa 30 listopada 2022 roku. Do tej pory do podlaskich samorządów wpłynęły wnioski na ponad 21 mln zł.

7 października 2022 roku Sejm przyjął ustawę przewidującą zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Nowe przepisy przełożą się na brak wzrostu kosztów energii dla większości polskich rodzin. Nie zapłacą one wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh). Wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie natomiast osoby z niepełnosprawnościami, a limit do 3 tys. kWh – rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Wprowadzony zostanie też specjalny dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Pellet czy ekogroszek? Wybierz optymalne rozwiązanie dla efektywnego ogrzewania

W obliczu rosnących kosztów energii i wzrastających obaw związanych...

Wypłaty dodatku węglowego już trwają. We wnioskach dużo błędów

W ciągu dwóch dni Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w...

Coraz zimniej, a wypłaty dodatku węglowego znacznie się opóźnią

Osoby oczekujące na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3...

Można wnioskować o „dodatek węglowy”

Wnioski o wypłatę "dodatku węglowego" w wysokości 3 tys....