Reklama

Pod naszym patronatem: Kierunek Wschód VI na półmetku

Data:

- Reklama -

Festiwal „Kierunek Wschód” to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych organizowanych przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Tegoroczna edycja nadal trwa – na widzów czeka jeszcze kilka festiwalowych pokazów.

Repertuar szóstej edycji „Kierunku Wschód” przypadł do gustu publiczności, która chętnie oglądała występy artystów z Ukrainy, Gruzji i Armenii.

W piątkowy wieczór (7 października) na scenie Auli Wydziału Nauk o Edukacji wystąpił zespół Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru, który zaprezentował spektakl pt. „Klasa” w reżyserii Stasa Zhyrkova. 8 października publiczność mogła obejrzeć sztukę pt. „Tramwaj zwany pożądaniem” w reżyserii Gogi Chakvetadze. Aktorzy z Państwowego Teatru Dramatycznego im. Waży Pszaweli w Telawi z Gruzji zaprezentowali jeden z najsłynniejszych dramatów, który wielokrotnie był wystawiany na scenach całego świata. W niedzielę (9 października) publiczność mogła zobaczyć na scenie artystów z Narodowego Akademickiego Teatru im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu, którzy zagrali „Eurydykę” (na zdj. głównym). Podczas piątej edycji festiwalu armeński zespół zaprezentował „Dekamerona” w reżyserii Lili Elbakyan. Sztuka została bardzo ciepło przyjęta przez widzów.

Klasa.Ukraina
Klasa.Ukraina

Po każdym występie publiczność mogła porozmawiać z artystami. Spotkania z aktorami poprowadziła Dorota Sokołowska – dziennikarka Polskiego Radia Białystok.

W kolejnych dniach festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć przedstawienia: „Gęsi-ludzie-łabędzie” Niezależnej Grupy Teatralnej Kupalaŭcy z Białorusi, „Bachantki – krótka historia rozkładu” Narodowego Teatru w Bitoli z Macedonii Północnej oraz „Mary” Teatru Miejskiego w Alytusie z Litwy.

Festiwal zakończy się 15 października. Tego dnia o godz. 18.00 wystąpią artyści Kijowskiego Akademickiego Teatru „Złota Brama” z Ukrainy. Przedstawienie pt. „IN-NI” będzie można zobaczyć w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N.

Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie: https://dramatyczny.pl/projekty/kierunek-wschod/kierunek-wschod-vi/ lub w naszym kalendarzu – link poniżej.

Kierunek Wschód w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Festiwal „Kierunek Wschód VI” finansowany jest z budżetu państwa – ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem: Ambasady Armenii w Polsce, Ambasady Gruzji w Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasady Republiki Macedonii Północnej, Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.

Partnerami medialnymi wydarzenia są: e-teatr.pl, Dziennik Teatralny, teatralny.pl, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Radio Racja, Niebywałe Suwałki, BIA.24, BiałystokOnline, Podlaskie.eu, Biełsat TV, Tygodnik Niwa, Teatrologia

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Walentynki w Dramatycznym

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza wszystkich...

Po premierze sztuki „Pani Pylińska i sekret Chopina”. Kolejne spektakle w tym tygodniu

Teatr Dramatyczny rozpoczął rok premierą „Pani Pylińska i sekret...

Premiera sztuki „Pani Pylińska i sekret Chopina” przed nami

„Pani Pylińska i sekret Chopina” Érica-Emmanuela Schmitta, w reżyserii...

Początek roku z Teatrem Dramatycznym

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza widzów...
%d bloggers like this: