Reklama

Wypłaty dodatku węglowego już trwają. We wnioskach dużo błędów

Data:

- Reklama -

W ciągu dwóch dni Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach wypłacił blisko 1,4 mln zł dla 462 rodzin. Wypłaty będą realizowane sukcesywnie. W sumie do MOPR wpłynęło ponad 2100 wniosków. Niestety wiele z nich jest obarczonych błędami. Wypłata dodatków węglowych była możliwa dzięki przekazaniu Miastu 2,5 mln zł.

Wnioski można było składać od 12 sierpnia. Zgodnie z przepisami MOPR będzie je przyjmował do 11 listopada 2022 r.

„Dodatek węglowy” to jednorazowe świadczenie w wysokości 3000 zł. Wsparcie przyznawane jest gospodarstwom domowym, których główne źródło ogrzewania stanowi, m.in. kocioł na paliwo stałe, kominek lub piec kaflowy, zasilane węglem, brykietem lub pelletem zawierającym 85% węgla kamiennego. Dodatek przysługuje niezależnie od dochodów osiąganych przez członków rodziny.

Podstawowym warunkiem jego uzyskania jest zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. I tu pojawiają się problemy. Suwalski MOPR weryfikuje złożone przez mieszkańców wnioski i zauważa, że deklaracje w CEEB dotyczące źródeł ciepła i źródeł spalania paliw zostały wypełnione błędnie, wiele gospodarstw nie zgłosiło źródła ciepła do ewidencji, a często – jeśli wpis już jest – pomiędzy wnioskiem a deklaracją wynikają rozbieżności. Opóźnień w wypłacie dodatków będzie zapewne więcej, ponieważ wiele wniosków wymaga wyjaśnień, co wpływa na przedłużające się terminy załatwianych spraw.

Po wprowadzeniu do budżetu Miasta Suwałki środków finansowych na dodatek węglowy w dniu 28 sierpnia 2022 r. rozpoczęto ich realizację. Wypłacono 462  świadczenia na kwotę 1 386 000 (na dzień 29 września).

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Coraz zimniej, a wypłaty dodatku węglowego znacznie się opóźnią

Osoby oczekujące na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3...

Można wnioskować o „dodatek węglowy”

Wnioski o wypłatę "dodatku węglowego" w wysokości 3 tys....
%d bloggers like this: