Reklama

Od nowego roku PUE obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy

Data:

- Reklama -

Od 1 stycznia 2023 r. zmieniają się przepisy, które nakładają obowiązek na wszystkich przedsiębiorców, zarówno tych zatrudniający jedną, dwie lub trzy osoby, ale też płatników składek opłacający składki tylko za siebie, posiadanie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

To właśnie na profil PUE ZUS będzie przychodziła korespondencja z Zakładu. Dlatego ważne jest, aby taki profil był aktywny, by nie przeoczyć ważnych dla przedsiębiorcy informacji z ZUS. Zatem niezależnie od tego, czy firma jest duża, czy też niewielka, każda będzie musiała posiadać swój profil PUE.

– Dotychczas obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych mieli pracodawcy rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Profil PUE to bardzo wygodne narzędzie dla naszych przedsiębiorców. Obecnie już ponad 10,7 mln osób posiada taki profil. Jeśli chodzi o biznes, to teraz ponad 89 proc. osób prowadzących własną działalność gospodarczą i ponad 87 proc. firm rozliczających składki od 1 do 5 osób, czyli mikro firm, ma profil na PUE ZUS z rolą płatnika. Profil PUE ZUS to bardzo wygodne narzędzie do kontaktu z naszą instytucją – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zalety posiadania profilu PUE ZUS

Konto na PUE daje przedsiębiorcom wiele możliwości. Pozwala nie tylko na przesyłanie elektronicznych dokumentów do ZUS, ale również na odbieranie korespondencji z Zakładu. Ponadto pracodawca z profilem PUE ma stały dostęp do informacji na temat zwolnień lekarskich swoich pracowników, a ich chory pracownik nie musi dostarczać eZLA w formie papierowej do firmy. To duże ułatwienie dla każdej ze stron. Natomiast, jeżeli pracodawca takiego profilu PUE nie ma, to pracownik nadal musi dostarczać „papierowe” zwolnienie (wydruk) zamiast od razu zająć się leczeniem.

Profil PUE daje jeszcze inne udogodnienia. Otóż, przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu). PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie.

Od kiedy każdy przedsiębiorca musi mieć konto na PUE ZUS

Obowiązek posiadania profilu PUE przez przedsiębiorców będzie istniał od 1 stycznia 2023 r. Jednak warto to zrobić wcześniej, nie czekając na ostatni moment. Dzięki temu mamy czas, by na spokojnie zapoznać się z funkcjonalnością PUE, bo tam ZUS będzie kierował korespondencję do płatnika. Dobrze wiedzieć, gdzie jej szukać, jak odpowiadać, czy wysyłać wnioski do ZUS. Nowe regulacje wprowadzają możliwość podpisywania dokumentów elektronicznych do ZUS nie tylko kwalifikowanym podpisem elektronicznym (jak to było dotychczas), ale również podpisem zaufanym albo podpisem osobistym osoby odpowiadającej za przekazanie tych dokumentów.

Gdy przedsiębiorca sam nie założy profilu PUE

– W razie niedopełnienia tego obowiązku ZUS założy profil PUE za płatnika, jednak to płatnik będzie musiał przekazać do ZUS swój adres elektroniczny. ZUS ma na to czas do 31 stycznia 2023 roku. Zachęcałabym jednak, by zrobić to wcześniej, samodzielnie, aby na spokojnie zapoznać się z udogodnieniami jakie daje przedsiębiorcom elektroniczny ZUS. Dzięki profilowi PUE mamy wszystkie informacje, dane, na wyciągnięcie ręki. Dlatego warto założyć ten profil już teraz. To naprawdę pomocne narzędzie w kontaktach z ZUS i rozliczeniem składek, a nasi pracownicy w przypadku pytań i wątpliwości służą pomocą – informuje rzeczniczka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane