Reklama

Spektakl „Inwazja”, czyli pierwsza międzynarodowa koprodukcja w Teatrze Dramatycznym

Data:

- Reklama -

„Inwazja” to wspólne przedsięwzięcie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru – Left Bank Theatre z Kijowa oraz Teatru Miejskiego w Olicie. To pierwsza międzynarodowa koprodukcja realizowana przez białostocką instytucję.

Spektakl powstaje w ramach projektu „ Kierunek Ukraina”, na podstawie tekstu Maliny Prześlugi, utalentowanej dramatopisarki, laureatki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Przedstawienie reżyseruje Tamara Trunova z kijowskiego Left Bank Theatre. – Tekst sztuki jest otwarty, tak by każdy z odbiorców mógł go zrozumieć. Dzięki temu zabiegowi, sam widz wkracza w działania sceniczne – mówi reżyserka. – Inwazja to swoistego rodzaju wykład, pełen empatii i miłości. To ważne być w Polsce i mówić światu, co my Ukraińcy przeżywamy w tym trudnym czasie- dodaje.

Spektakl będzie grany po polsku i po ukraińsku. Towarzyszyć mu będą napisy z tłumaczeniem, jednak jak zapewnia aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku, Beata Chyczewska – Nie są one niezbędnym elementem dla widza, bowiem spektakl jest tak wymowny, że można go zrozumieć bez nich.

– „Inwazja” Maliny Prześlugi to niezwykle dobrze napisany scenariusz, który może kiedyś stanie się uniwersalną opowieścią o wojnie, natomiast dziś opowiada bezpośrednio o wydarzeniach, które dzieją się kilkadziesiąt kilometrów stąd- dodaje Chyczewska. Podkreśliła, że po raz pierwszy miała możliwość pracować nad tak aktualnym tematem i przyznała, że było to duże wyzwanie.

Projekty scenografii i kostiumów przygotował litewski twórca – Artūras Šimonis. Za multimedia do spektaklu odpowiada Krzysztof Kiziewicz, a muzykę do przedstawienia skomponował Marek Kubik.

– „Inwazja”, to spektakl, który porusza moją wrażliwą strunę, której drgania słyszę w zasadzie od dziecka. Jest nią lęk przed wojną. Tym samym łatwo mi było utożsamić się z całym kontekstem tej historii. Bardzo mocno starałem się wsłuchać w emocje bohaterek i swoją muzyką pójść za tym. Zasugerowane przez reżyserkę formy, okazały się mi bardzo bliskie, stąd proces tworzenia był bardzo skuteczny i pomimo barier językowych, szybko złapaliśmy wspólną drogę – mówi kompozytor.

Obecni na konferencji twórcy z Ukrainy podkreślali, jak duże piętno wywarła na nich wojna. – Kiedy przyjechałam do Polski, zaraz po bombardowaniach w centrum Kijowa, przeczytałam scenariusz i zrozumiałam, ze trzeba mówić i pokazywać, co wojna robi z człowiekiem- mówi Olesia Zhurakivska – aktorka Left Bank Theatre z Kijowa.

Premiera „Inwazji” odbędzie się 3 grudnia br. o godz. 19.00  w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Wstęp na wydarzenie będzie możliwy za okazaniem bezpłatnych wejściówek i zaproszeń, o dystrybucji których Teatr będzie informował na bieżąco.

Widzów, którym nie uda się zdobyć zaproszeń, Teatr zaprasza do zakupu biletów na spektakl w dniu 4 grudnia br. o godz.18.00.

Efektem współpracy z partnerami zza wschodniej granicy, jest wyjazd zespołu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku na Litwę, gdzie 12 grudnia br. zagra dwukrotnie „Inwazję” w Teatrze Miejskim w Olicie.

W spektaklu zagrają: Beata Chyczewska, Monika Zaborska oraz gościnnie: Anastasia Ievtushenko, Kristina Liuba i Olesia Zhurakivska.

Realizacja projektu „Kierunek Ukraina” w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą” jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

Partnerami projektu są : Kijowski Akademicki Teatr Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru – Left Bank Theatre z Kijowa oraz Teatr Miejski w Olicie. Wydarzenie wspierają także Instytut Polski w Kijowie oraz Instytut Polski w Wilnie.

Spektakl dedykowany jest osobom powyżej 18 roku życia.

Czas trwania: ok. 100 minut (bez przerwy).

Bilety na spektakl w cenie: 60 zł – normalny, 50 zł – ulgowy, 35 zł – studencki, dostępne są w Kasie Teatru (przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Grudzień w Teatrze Dramatycznym

Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakle, które widzowie będą mogli...

Teatralny Czarny Piątek

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zachęca widzów...

Owacje na premierze spektaklu „Posprzątane”

Owacje na stojąco, niekończące się brawa dla aktorów i...

„Posprzątane” – premiera w Teatrze Dramatycznym

W najbliższą sobotę, 18 listopada, odbędzie się pierwsza w...