Reklama

Po premierze sztuki „Pani Pylińska i sekret Chopina”. Kolejne spektakle w tym tygodniu

Data:

- Reklama -

Teatr Dramatyczny rozpoczął rok premierą „Pani Pylińska i sekret Chopina”. 14 stycznia br. na scenie Uniwersyteckiego Centrum Kultury odbyła się premiera spektaklu w reżyserii Adama Opatowicza. Autorem tłumaczenia i adaptacji powieści Érica-Emmanuela Schmitta jest Jan Nowak.

Widzowie bardzo licznie przybyli na sobotnie przedstawienie, które było kameralną opowieścią o wzajemnych relacjach ludzi połączonych muzyką Fryderyka Chopina. To najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Spektakl refleksyjny i wzruszający, a momentami zabawny, spotkał się z dużą sympatią białostockiej publiczności. – Przedstawienie opowiada o potędze sztuki. O tym, jak ona może oddziaływać na nasze postępowanie, wybory życiowe, osobowość. W tym przypadku opowieść o tyle urokliwa i uwodząca, że dotyczy ciekawej relacji młodego francuskiego studenta filozofii i ekscentrycznej nauczycielki gry na fortepianie. Jest to także próba wniknięcia w tajemnice wspaniałego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina – mówił reżyser spektaklu Adam Opatowicz.

– Poza historią, którą przedstawiamy, poza interesującymi postaciami i ich bogactwem wewnętrznym, pozwalamy wybrzmieć muzyce Fryderyka Chopina tak, by stała się ona integralną częścią spektaklu. Sam Chopin jest intrygujący, jego muzyka jest przepiękna, a w przypadku tego przedstawienia, myślę że świetnie zinterpretowana – dodał – Opatowicz.

Za opracowanie muzyczne spektaklu i wykonanie muzyki Chopina odpowiadał Janusz Olejniczak – obok Zimermana i Blechacza, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, pedagog, juror konkursów Chopinowskich.

– Wbrew pozorom muzyki jest mniej, jak samego dotarcia do niej i o tym jest ta sztuka – podkreślał Olejniczak.

Scenografię i kostiumy do spektaklu stworzył Marek Braun. W minimalistycznej, wręcz ascetycznej i symbolicznej przestrzeni, zbudowanej przede wszystkim światłem, widzowie usłyszeli praktycznie całą partyturę książki Érica-Emmanuela Schmitta. Kostiumy – w zamyśle kostiumografa: w czerni, bieli i odcieniach szarości – pozwalały widzom skupić się na przestrzeni relacji między postaciami. – To coś w rodzaju passe-partout dla dźwięku i głosów aktorów – mówił Marek Braun.

Na scenie wystąpili: w roli Pani Pylińskiej – Arleta Godziszewska, Agnieszka Możejko-Szekowska jako Ciotka Aimée , Kamila Wróbel-Malec w roli pielęgniarki oraz Michał Przestrzelski, wcielający się w postać Érica.

Przedstawienie można obejrzeć 21 i 22 stycznia oraz 10, 11, 12 lutego 2023 r. w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N w Białymstoku.

Czas trwania: ok. 90 minut

Sprzedaż biletów w Kasie Teatru (Białystok, ul. Suraska 1):
– wtorek – sobota: godz. 14.00 – 20.00
– niedziela: godz. 12.00 – 14.00
oraz na stronie dramatyczny.pl

Rezerwacje: Tel. 693 102 204, tel. 85 74 99 184
Bilety na spektakl w cenie: 60 zł – normalny, 50 zł – ulgowy, 35 zł – studencki, dostępne są w Kasie Teatru
(przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej na stronie www.dramatyczny.pl

Dzieło oryginalne w języku francuskim © Antigone 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nigdy nie wiadomo – wywiad z Jolantą Hinc-Mackiewicz – reżyserką „Małych zbrodni małżeńskich”

Prezentujemy rozmowę z Jolantą Hinc-Mackiewicz reżyserką spektaklu "Małe zbrodnie...

Teatralna majówka z Teatrem Dramatycznym

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza widzów...

Majówka w Teatrze Dramatycznym!

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zachęca do...

Spektakl „Cicho… sza…” jedzie w teren

Teatr Dramatyczny otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa...