Reklama

Na co zwrócić uwagę przed zakupem laptopa

Data:

- Reklama -

Laptop to znaczny wydatek, dlatego jego zakup musi być dobrze przemyślany i poparty konkretnymi potrzebami. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, dokonując tego wyboru.

Materiał partnera.

Jakiej mocy obliczeniowej potrzebujesz?

Jeśli jesteś typowym użytkownikiem, który korzysta z przeglądarki internetowej, pakietu biurowego Microsoftu, a może nawet programów do edycji zdjęć, zalecamy laptop z procesorem Intel Core i5 dziewiątej generacji lub nowszym. Na wyświetlaczu pojawiłoby się coś takiego jak „Intel Core i5-9350U”. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, układ Intel i7 będzie miłym uaktualnieniem i sprawi, że Twój laptop będzie szybszy. Dodatkowa moc często oznacza jednak krótszy czas pracy na baterii, więc musisz to wyważyć w stosunku do swoich potrzeb. Na przykład laptop do gier będzie korzystał z układu i7 (lub i9), ale do mniej wymagających zadań zwykle wystarcza układ i3 lub i5 plom.pl/jak-zablokowac-dostep-do-uruchamiania-programow/

Co z kartą graficzną ?

Wszystkie laptopy technicznie rzecz biorąc mają karty graficzne (zwane też „dyskretną” grafiką lub GPU), ale większość z nich jest wbudowana w płytę główną razem z procesorem. Takie podejście, znane jako „zintegrowana grafika”, jest dobre dla większości użytkowników. Będziesz mógł bez problemu oglądać filmy HD, a nawet grać w zwykłe gry. Jeśli jesteś graczem lub zajmujesz się edycją wideo, będziesz potrzebował laptopa z dyskretną kartą graficzną – oddzielną i znacznie wydajniejszą. AMD i Nvidia produkują większość kart graficznych, które można znaleźć w laptopach.

Pamięć RAM w komputerze

Im więcej, tym lepiej! Pamięć o dostępie swobodnym, znana jako RAM, jest tym, czego Twój laptop używa do przechowywania danych, podczas gdy procesor robi z nimi różne rzeczy. Pomyśl o pamięci RAM jak o swoim biurku. Wszystkie rzeczy, nad którymi teraz pracujesz, powinny zmieścić się na biurku. Jeśli biurko jest zbyt małe, rzeczy spadają i nie możesz na nich pracować. W ten sam sposób, jeśli zabraknie Ci pamięci RAM, nie będziesz mógł otworzyć kolejnych kart w przeglądarce ani dokończyć kompilacji filmu. W końcu Twój laptop zamrozi się i trzeba będzie go zrestartować. Osiem gigabajtów pamięci RAM powinno wystarczyć przeciętnemu użytkownikowi systemu Windows, ale rozbudowa do 16 GB sprawi, że Twój laptop będzie znacznie bardziej wydajny (i jest niezbędna do gier). Przed zakupem warto sprawdzić, czy pamięć RAM jest przylutowana do płyty głównej. Jeśli tak, nie będziesz mógł samodzielnie rozbudować pamięci RAM.

Jakiej pamięci masowej potrzebujesz ?

Dysk twardy to miejsce, w którym przechowujesz wszystkie swoje dane. Pomyśl o nim jak o szafce na dokumenty obok biurka. Obecnie najczęściej wybierany jest dysk półprzewodnikowy (SSD), choć niektóre tanie laptopy nadal używają dysków obrotowych. Radzimy ich unikać. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wybierz dysk SSD o pojemności co najmniej 256 gigabajtów. Dyski SSD są szybsze, zwłaszcza jeśli korzystają z połączenia NVMe, które przenosi dane do i z dysku twardego znacznie szybciej niż starszy standard, znany jako SATA plom.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane