Reklama

Polakom brakuje witaminy D. Jak uzupełnić niedobór tego związku?

Data:

- Reklama -

Szacuje się, że ok. 90% mieszkańców Polski zmaga się z niedoborem witaminy D. Na całym świecie podobny problem ma ponad miliard ludzi. Główną przyczyną awitaminozy jest niewystarczająca ekspozycja na słońce – klimat w kraju nad Wisłą przez większość roku nie sprzyja wygrzewaniu się w ciepłych promieniach. Zobacz, jak uzupełnić niedobór witaminy D.

Materiał partnera.

Dlaczego mamy zbyt niski poziom witaminy D?

Organizm człowieka produkuje witaminę D w procesie syntezy skórnej. Położenie geograficzne Polski sprawia, że w tym kraju brakuje słonecznych miesięcy. Latem promienie padają pod niskim kątem, przez co wytwarzanie odpowiedniej dawki witaminy D jest utrudnione. Należy pamiętać, że syntezę skórną może osłabiać wiele czynników, do których zalicza się m.in. pigmentację skóry, wiek, stosowanie filtrów UV, rodzaj ubioru, czy porę dnia. W niektórych przypadkach nawet wysoka ekspozycja na światło słoneczne może okazać się niewystarczająca, a zbyt długie opalanie skóry zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Ważnym źródłem witaminy D jest zbilansowana dieta oraz regularna suplementacja. Bezpieczne i sprawdzone suplementy z witaminą D można zakupić w sklepie MyBionic: https://mybionic.pl/witaminy-i-mineraly/witaminy-adek/witamina-d.

Jak rozpoznać niedobór witaminy D w organizmie?

Zbyt niski poziom witaminy D jest powszechnym problemem, jednak niewiele ludzi zdaje sobie sprawę, jakie są symptomy awitaminozy. Do najczęstszych sygnałów wysyłanych przez organizm z niedoborem należą:

 • częste infekcje,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • bóle mięśni,
 • długotrwały spadek nastroju,
 • wypadanie włosów,
 • powolne gojenie ran,
 • bóle kości i pleców.

Osoby, które zaobserwują u siebie długotrwałe pogorszenie nastroju lub wyraźny spadek kondycji, powinny zgłosić się do lekarza lub wykonać badanie krwi. Jeśli wyniki wykażą zbyt niski poziom witaminy D, należy wdrożyć odpowiednią suplementację.

Czy witamina D występuje w pożywieniu?

Witamina D znajduje się w dobrze zbilansowanym jadłospisie, jednak nie jest to wystarczające źródło dobroczynnego związku. Stosując odpowiednią dietę, można uzupełnić ok. 10% zapotrzebowania na słoneczną witaminę. Do głównych źródeł jej występowania należą:

 • ryby morskie (łosoś, makrela, dorsz, węgorz, śledź),
 • wątróbka,
 • oleje roślinne,
 • jajka,
 • mleko.

Najwięcej witaminy D występuje w rybach morskich. Pozostałe produkty zawierają jej o wiele mniej. Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie dostarczy organizmowi wystarczającej ilości słonecznego związku, dlatego warto wdrożyć bezpieczną i skuteczną suplementację.

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D – sprawdź, czy należysz do tej grupy?

Każdy, kto jest szczególnie narażony na niedobór witaminy D, powinien wykonywać regularne badania jej stężenia. Najczęściej zbyt niski poziom tego związku obserwuje się u małych dzieci, seniorów, kobiet w ciąży, wegan oraz wszystkich osób, które spędzają dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Najprostszym sposobem zapobiegania niedoborom jest zażywanie witaminy D w formie łatwo przyswajalnych kapsułek. Najmłodsi chętnie przyjmą preparat w postaci żelek lub smacznego syropu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Witamina D – bardzo ważny towarzysz całego życia

Dowiedz się, dlaczego witamina D jest tak ważna w...