Reklama

Najlepsze meble ogrodowe: z drewna, aluminium, stali czy jeszcze innych materiałów?

Data:

- Reklama -

Gdyby istniał obiektywnie najlepszy materiał do produkcji mebli ogrodowych, to już nie trzeba by było zadawać podobnych pytań. Wybór jednak często jest mniej oczywisty, niż się wielu osobom wydaje. Na jaki materiał postawić? Sprawdźmy kilka scenariuszy!

Materiał partnera.

Meble drewniane: ładne, ale wymagają uwagi

Drewniane meble ogrodowe mają swój niezwykły charakter i urok, jednak są dość kłopotliwe. Nie tylko zawsze będą wrażliwe na wilgoć, a także zmiany temperatury, ale też relatywnie łatwo można je uszkodzić. Przede wszystkim jednak wymagają regularnej konserwacji. To generuje kolejne koszty i wymaga czasu. Zdecydowanie odporniejsze pod tym względem są na przykład meble ogrodowe z technorattanu, choć i naturalny rattan radzi sobie całkiem nieźle.

Aluminium: lekkie, trwałe, ale czy odpowiednio wytrzymałe?

Aluminiowe meble ogrodowe są znakomite pod tym względem, że pozostają niewrażliwe na wilgoć czy zmiany temperatur. Nie korodują, są lekkie i łatwe w montażu. Niekiedy jednak mówi się, że są mało odporne na uszkodzenia. To możliwe, jeśli są wykonane ze słabego stopu. Dlatego w ich przypadku bardzo ważne jest, żeby postawić na modele z oferty sprawdzonych producentów. Spory wybór jest na przykład na stronie https://homegarden.com.pl/meble-ogrodowe – odpowiedni projekt, dobrze dobrane materiały i staranne wykonanie właściwie zupełnie eliminują potencjalne problemy.

Stalowe meble do ogrodu – nawet jeśli ładne, to nie tak odporne, jak by się chciało

Stal – czy to tańsze stopy malowane proszkowo, czy stal nierdzewna (kwasoodporna), mogą być relatywnie dobrze zabezpieczone przed korozją, choć pod tym względem zawsze będzie ustępowała aluminium. Meble ogrodowe ze stelażem stalowym są za to odporne mechanicznie i stabilne (jeśli oczywiście są dobrze zaprojektowane) i to są zalety, których czasem nie można przeoczyć. Z drugiej strony – zamiast stawiać na materiał, który na przykład zapewni większą stabilność, można po prostu zainwestować w ustabilizowanie gruntu i kupić meble ogrodowe wykonane z materiałów o większej trwałości.

Tworzywo sztuczne – efektowne i tanie, ale rzadko się sprawdza

Tworzywa sztuczne są o tyle ciekawym materiałem, że można je praktycznie dowolnie barwić i formować. Jeśli projekt będzie przemyślany, to przez rok czy dwa takie meble mogą nawet świetnie się w ogrodzie sprawdzić, ale prędzej czy później (zwykle prędzej) skruszeją od promieniowania UV. Nawet jeśli się nie połamią, to staną się sztywne i niewygodne, więc poza ceną trudno jeszcze wskazać jakąś ich zaletę.

Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, ale jeśli sprawdzić statystyki sprzedaży, to najwyraźniej aluminium i technorattan dziś są oceniane najwyżej, choć przecież nie są najtańszymi materiałami. I to ważna lekcja: cena, choć oczywiście zawsze ma znaczenie, rzadko jest podstawowym kryterium. A dobre meble do ogrodowe nie muszą być drogie, czego przykładem jest już wspomniana oferta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane