Reklama

Otrzymałeś e-receptę online? Sprawdź, jak bezpiecznie się nią posługiwać

Data:

- Reklama -

Jeśli właśnie po raz pierwszy na twoje Internetowe Konto Pacjenta wpłynęła e-recepta, możesz się zastanawiać, jak z niej skorzystać. W rzeczywistości jest to znacznie prostsze, niż może się wydawać. Wszystko, co musisz zrobić, to po pierwsze być zarejestrowanym użytkownikiem Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli w procesie rejestracji podałeś i potwierdziłeś swój numer telefonu komórkowego i adres e-mail, w momencie wystawienia recepty online, otrzymasz o tym informację. Zostanie ci tam przekazany 4 cyfrowy kod recepty, a na maila w PDF zostanie przesłana jej wersja do druku. Sprawdzisz na niej dokładne nazwy leków oraz dawkowanie. Taka recepta elektroniczna może być przez ciebie następnie wydrukowana i schowana do segregatora.

Materiał partnera.

Realizacja e-recepty online w aptece

Elektroniczna recepta online może być przez ciebie zrealizowana w dowolnej aptece. Wystarczy, że przy okienku podasz otrzymany kod i swój PESEL. Z różnych względów bezpieczeństwa jednak lepiej tego nie robić, jeśli w kolejce czekają inne osoby. W takim przypadku e recepty NFZ mogą być również zrealizowane poprzez okazanie kodu QR. Znajdziesz go w jednej z kilku aplikacji, które pozwalają zalogować się na internetowym koncie pacjenta. Indywidualny kod QR pozwala farmaceucie podejrzeć receptę, która otrzymałeś od lekarza w czasie wizyty stacjonarnej lub online.

Kiedy może być wystawiona recepta online?

Tak naprawdę już od 2 lat lekarze wystawiają wyłącznie recepty online. Jej papierowy wydruk służy tylko informacji pacjenta i ma być dla niego ułatwieniem. Wszystkie przepisane leki zostają zewidencjowane na twoim koncie IKP, gdzie możesz sprawdzić nie tylko datę wystawienia recepty i jakie leki się na niej znajdują, ale także, która apteka sprzedała dany lek i w jakiej ilości został on wykupiony. Jeśli okazało się, że leki, które zażywasz na swoją chorobę przewlekłą, niebawem ci się kończą, to żaden lekarz nie będzie mógł ci odmówić wystawienia e recepty, widząc w twojej dokumentacji medycznej, że przedmiotowe leki zażywasz od dłuższego czasu. A co, jeśli w twoim POZ nie ma wolnego terminu wizyty na dziś lub jutro? Z ratunkiem przychodzi wówczas konsultacja online. Taka konsultacja lekarska odbywa się najczęściej drogą telefoniczną. Po sprawdzeniu przez lekarza, zasadności wystawienia recepty, zostanie ona ci udostępniona w systemie ikp. Wypisanie recepty online zajmuje tylko chwilę, dzięki czemu cała teleporada nie trwa dłużej niż 10 minut. Co więcej, możesz ją przeprowadzić w dowolnym miejscu, w którym się znajdujesz. Ważne jest tylko to, abyś miał dostęp do telefonu.

Jakie inne możliwości ma Internetowe Konto Pacjenta?

IKP to nie tylko recepty, ale również skierowania lekarskie do specjalistycznych poradni, sanatoriów, a także możliwość uzyskania refundacji za zakup wybranych leków i środków medycznych. Inna ważna funkcja całego elektronicznego systemu IKP, jest zwolnienie online. Kiedy będziesz chory i lekarz zdecyduje, że powinieneś zostać w domu, twój pracodawca otrzyma poprzez system PUE ZUS informacje o tym, że od dnia do dnia przebywasz na zwolnieniu lekarskim. W trosce o zapewnienie tajemnicy lekarskiej nie będzie mu przekazana informacja o tym, jaki rodzaj choroby ci dokucza. Jeśli masz więcej pytań o logowanie się do e-recepty, jej realizację w kilku różnych aptekach, a także chcesz wiedzieć, w jakim terminie od daty wystawienia recepty można ją wykupić, koniecznie śledź nasze kolejne artykuły na tej stronie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Choroby układu oddechowego najczęstszą przyczyną zwolnień

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2023 r. lekarze wystawili...

ZUS kontroluje zwolnienia. Wstrzymane zasiłki na kwotę prawie 22 mln złotych

Mieszkańcy województwa podlaskiego wciąż wykorzystują zwolnienia lekarskie niezgodnie z...

Kreatywni chorzy na zwolnieniu – jak się tłumaczą i jakie kwoty zasiłku tracą (audio)?

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim może spodziewać się, iż...