Reklama

ZUS wypłaca kolejne trzynastki

Data:

- Reklama -

Niemal 70 tys. świadczeniobiorców w województwie podlaskim otrzymało już z ZUS-u trzynastą emeryturę na łączną kwotę 111 mln zł. Kolejne terminy płatności to 15, 20 i 25 kwietnia.

– „Trzynastki” wypłacane są z urzędu, nie trzeba składać żadnego wniosku. Każdy uprawniony emeryt i rencista dostanie trzynastą emeryturę ze świadczeniem za kwiecień. Jeśli termin płatności świadczenia wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, to ZUS wypłaci je przed tym dniem wolnym. Dlatego emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypadł na 10 kwietnia odebrali trzynastą emeryturę jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi, a świadczeniobiorcy otrzymujący swoje wypłaty i przelewy 15 kwietnia otrzymają je dzień wcześniej – 14 kwietnia – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskiego.

W tym roku trzynasta emerytura to 1588,44 zł brutto. Z dodatkowej gratyfikacji potrącany jest podatek i składka zdrowotna. Kwota netto dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego jest uzależniona od kwoty pobieranego świadczenia podstawowego. Na przykład przy emeryturze 2 tys. zł brutto, emeryt otrzyma na „rękę” 1314,48 zł, przy świadczeniu wynoszącym minimum 2,5 tys. zł brutto – 1254,48 zł

Aby otrzymać trzynastkę, należy na 31 marca br. mieć prawo do wypłaty emerytury lub renty albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Dodatkowe świadczenie pieniężne oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych swoim świadczeniobiorcom wypłaca także KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Wojskowe Biura Emerytalne i Biuro Emerytalne Służby Więziennej. W przypadku zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową) osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe np. ZUS i KRUS, wtedy trzynastą emeryturę wypłaci ZUS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

ZUS w lutym zwróci nadpłacony podatek

Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w...

W tym roku czerwcowi emeryci nie stracą na świadczeniach

Tegoroczni czerwcowi emeryci będą mieli ustalana świadczenia na podobnych...

Pierwsze „trzynastki” 1 kwietnia już na kontach emerytów i rencistów

Ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych...

Nie każdy emeryt może dorabiać, ile chce

60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny...