Reklama

Pokaz niezwykłych źródeł i archiwaliów – otwarcie wystawy Kopernikana w Suwałkach

Data:

- Reklama -

Otwarcie wystawy plenerowej „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych” odbyło się w piątek 12 maja na placu Marii Konopnickiej w Suwałkach. Wystawa jest efektem współpracy polskich Archiwów Państwowych i prezentuje niezwykłe materiały archiwalne dotyczące Mikołaja Kopernika, jego rodziny, pomników astronoma oraz obchodów rocznic kopernikańskich w XIX i XX wieku.

Wystawa z okazji 550. rocznicy urodzin Kopernika składa się z plansz prezentujących wybrane materiały archiwalne z Archiwów Państwowych w Polsce (choć nie tylko  – w źródłach można znaleźć również archiwalia m.in. z Uppsali) i prezentuje księgi, listy, ryciny, rysunki z zasobów archiwów między innymi z Torunia, Gdańska, Malborka, Olsztyna dotyczące astronoma i jego rodziny.

Wystawa „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych” jest ciekawym wydarzeniem dla miłośników historii oraz nauki. Ekspozycja plenerowa, która w Suwałkach będzie dostępna przez około miesiąc, pozwala na przyjrzenie się unikatowym dokumentom związanym z życiem, pracą i odkryciami jednego z najważniejszych polskich uczonych. Mikołaj Kopernik był polimatem – między innymi: lekarzem, prawnikiem, matematykiem, ekonomistą, kartografem, astronomem, który dokonał rewolucji naukowej.

Suwałki są jednym z szesnastu polskich miast, do których w tym roku dotrze ekspozycja.

O wystawie i wspomnieniu z młodości obchodów rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika opowiada Sławomir Filipowicz, dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach:

O koncepcji wystawy mówi Beata Herdzin, dyrektor Archiwum Państwowego w Toruniu, autorka i pomysłodawczyni projektu:

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Archiwum prawie bez tajemnic?

Chyba każdy wie, że patronką roku 2023 (i nie...

Weź udział w konkursie i wygraj voucher do Centrum Nauki Kopernik

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej i jej oddział SOWA...