Otwarcie wystawy plenerowej „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych” odbyło się w piątek 12 maja na placu Marii Konopnickiej w Suwałkach. Wystawa jest efektem współpracy polskich Archiwów Państwowych i prezentuje niezwykłe materiały archiwalne dotyczące Mikołaja Kopernika, jego rodziny, pomników astronoma oraz obchodów rocznic kopernikańskich w XIX i XX wieku.
Wystawa z okazji 550. rocznicy urodzin Kopernika składa się z plansz prezentujących wybrane materiały archiwalne z Archiwów Państwowych w Polsce (choć nie tylko – w źródłach można znaleźć również archiwalia m.in. z Uppsali) i prezentuje księgi, listy, ryciny, rysunki z zasobów archiwów między innymi z Torunia, Gdańska, Malborka, Olsztyna dotyczące astronoma i jego rodziny.
Wystawa „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych” jest ciekawym wydarzeniem dla miłośników historii oraz nauki. Ekspozycja plenerowa, która w Suwałkach będzie dostępna przez około miesiąc, pozwala na przyjrzenie się unikatowym dokumentom związanym z życiem, pracą i odkryciami jednego z najważniejszych polskich uczonych. Mikołaj Kopernik był polimatem – między innymi: lekarzem, prawnikiem, matematykiem, ekonomistą, kartografem, astronomem, który dokonał rewolucji naukowej.
Suwałki są jednym z szesnastu polskich miast, do których w tym roku dotrze ekspozycja.
O wystawie i wspomnieniu z młodości obchodów rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika opowiada Sławomir Filipowicz, dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach:
O koncepcji wystawy mówi Beata Herdzin, dyrektor Archiwum Państwowego w Toruniu, autorka i pomysłodawczyni projektu:
Fot. Niebywałe Suwałki