Reklama

Xylopolis jednak nie w Augustowie ani w Sejnach

Data:

- Reklama -

Województwo Podlaskie jest znane z bogatej kultury, historii i pięknej przyrody. Teraz region ten ma szansę stać się jeszcze bardziej atrakcyjny dla mieszkańców Polski oraz turystów z Europy dzięki planowanej inwestycji – Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie. Niestety, mimo sugestii radnych wojewódzkich z Suwalszczyzny, obiekt nie zostanie wybudowany w naszym subregionie, a w pobliżu Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Zdj. główne – Podlskie.eu – Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie: Co to jest?

Xylopolis Wood Art and Science Center to unikatowy projekt, mający na celu połączenie nauki, sztuki i kultury drewna. Centrum ma skupiać się na badaniach naukowych, edukacji oraz promocji lokalnych tradycji związanych z obróbką i wykorzystaniem drewna w różnych dziedzinach życia. Jest to pierwsza tego typu instytucja na świecie, co sprawia, że może stać się niezwykle atrakcyjnym celem turystycznym.

Lokalizacja Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie

W projekcie lokalizacji brali udział eksperci, którzy rozważali walory różnych miejsc. W końcu wybrano teren o powierzchni około 4 ha w pobliżu Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (PMKL).

Zalety wyboru lokalizacji

Wybrana lokalizacja ma szereg zalet, które przyczynią się do sukcesu Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie:

 • Dobra komunikacja: Centrum będzie dobrze skomunikowane dzięki sąsiedztwu z drogą krajową nr 8, ulicą Nadawki oraz linią kolejową Białystok-Kuźnica Białostocka.
 • Duża powierzchnia: 4 ha terenu pozwoli na rozbudowę kompleksu oraz umieszczenie różnorodnych ekspozycji i warsztatów.
 • Sąsiedztwo PMKL: Obecność Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej umożliwi wzajemne uzupełnianie się obu instytucji oraz przyciągnięcie jeszcze większej liczby turystów do regionu.

Infrastruktura Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie

Budynek Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie ma liczyć około 8 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Prognozuje się, że dziennie będzie go odwiedzać nawet do 2 tysięcy osób. W centrum znajdą się:

 • Sale wystawowe prezentujące różne aspekty kultury i sztuki związanej z drewnem;
 • Laboratoria badawcze, gdzie naukowcy będą prowadzić innowacyjne badania nad drewnem i jego zastosowaniem;
 • Pracownie, gdzie artyści będą tworzyć dzieła sztuki z drewna;
 • Miejsca przeznaczone dla edukacji dzieci i młodzieży;
 • Sale konferencyjne i spotkań biznesowych.

Współpraca z lokalnymi artystami i rzemieślnikami

Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie będzie współpracować z lokalnymi artystami, rzemieślnikami oraz naukowcami, promując ich działania, prace oraz badania naukowe. Dzięki temu centrum będzie mogło stać się ważnym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i edukacyjnym, przyczyniającym się do rozwoju regionu.

Wpływ na turystykę

Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie może stać się ważnym magnesem przyciągającym turystów z całej Polski oraz z Europy. Wpłynie to korzystnie na rozwój turystyki w regionie, a także na wzrost dochodów dla lokalnych przedsiębiorców.

W ramach promocji Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, będą organizowane festiwale, konferencje, warsztaty oraz imprezy kulturalne, które przyciągną turystów i uczestników z całego świata. Dzięki temu region zyska większą rozpoznawalność oraz stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym celem turystycznym.

Edukacja i nauka w Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie

Jednym z głównych celów centrum jest promowanie nauki i edukacji związanej z drewnem i jego zastosowaniem. Dlatego w Xylopolis realizowane będą:

 • Programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
 • Warsztaty dla dorosłych, uczące rzemiosła związanego z drewnem.
 • Szkolenia dla specjalistów z różnych dziedzin, takich jak architektura, design czy inżynieria.

Współpraca z uczelniami

Xylopolis będzie również współpracować z uczelniami, takimi jak Politechnika Białostocka czy Uniwersytet w Białymstoku, prowadząc badania naukowe oraz oferując praktyki i staże dla studentów.

Wpływ na rozwój gospodarczy regionu

Oprócz wpływu na rozwój turystyki, Xylopolis może również przyczynić się do rozwoju gospodarczego regionu. Wpłynie to na:

 • Wzrost zatrudnienia: Centrum będzie zatrudniać lokalnych pracowników, takich jak naukowcy, artyści czy rzemieślnicy.
 • Wzrost inwestycji: Atrakcyjność centrum może przyciągnąć inwestorów z różnych branż, związanych z nauką, sztuką czy technologią drewna.
 • Wzrost dochodów dla lokalnych przedsiębiorców: Większa liczba turystów oznacza większy popyt na usługi gastronomiczne, noclegowe czy transportowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Podlaskie Xylopolis w Dubaju (foto)

W Dubaju od piątku, 1 października można zwiedzać Pawilon...