Reklama

Amerykański i polski blues – piątkowe koncerty w ramach XVI edycji SBF. Jan Chojnacki honorowym obywatelem Suwałk

Data:

- Reklama -

Zanim rozpoczęły się wieczorne koncerty w nowej lokalizacji, czyli na scenie ustawionej na bulwarach nad Czarną Hańczą, słuchaczy rozgrzał i wprawił w doskonały nastrój młody Amerykanin o niezwykle bogatym doświadczeniu – Eric Steckel. Już jako nastolatek prezentował takie umiejętności i taki talent, że został zaproszony do grania w zespole legendarnego Johna Mayalla. Zapowiadający występ artysty powiedział, że Steckel jest twórcą własnego, oryginalnego stylu muzycznego – bluesmetalu. I tak rzeczywiście określić można suwalski występ artysty: należy on z pewnością do przedstawicieli gitarowych „wymiataczy”.

07 VII 2023; Suwałki Blues Festival -koncerty główne – Eric Steckel
© 2023 Wojciech Otlowski

O godzinie 19.30 miało miejsce uroczyste otwarcie festiwalu. Dla władz miasta była to okazja, by podziękować podmiotom współorganizującym czy współfinansującym imprezę. Symboliczne, oficjalne otwarcie SBF dokonane zostało wspólnymi siłami – przez prezydenta i współpracujące przy festiwalu osoby:

07 VII 2023; Suwalki Blues Festival -koncerty glowne – oficjalne otwarcie
© 2023 Wojciech Otlowski

A potem zabrzmiała muzyka – pierwszy koncert w nowej lokalizacji, na scenie obok Galerii Stara Łaźnia, był prezentacją tanecznego oblicza bluesa. Dobrze znani w Suwałkach Boogie Boys (w 2008 roku występowali na scenie na ulicy Kościuszki, w 2011 w Plazie; sam Bartłomiej Szopiński częściej występował w Suwałkach – chociażby w „barwach” Smooth Gentlemen) zaprosili do wspólnej zabawy i do tańca, co spotkało się z żywym i gorącym odzewem.

07 VII 2023; Suwałki Blues Festival -koncerty główne – Boogie Boys
© 2023 Wojciech Otłowski

Nie mniej emocji wzbudził kolejny punkt piątkowego wieczoru – wprawdzie można uznać, że oficjalny, ale tak sympatyczny, że wywołał gorący aplauz publiczności. Pod koniec czerwca podczas Sesji Rady Miejskiej w Suwałkach jednogłośnie uchwalono nadanie Janowi Chojnackiemu tytułu honorowego obywatela miasta Suwałk. O zasługach wyróżnionego tytułem opowiedział przewodniczący Rady Miejskiej, Zdzisław Przełomiec:

07 VII 2023; Suwałki Blues Festival -koncerty główne – wręczenie honorowego obywatelstwa miasta Suwałki Janowi Chojnackiemu
© 2023 Wojciech Otłowski

Wnioskodawcą był prezydent Czesław Renkiewicz, który dokonał przekazania pamiątkowego klucza do bram miasta, legitymacji i odznaki.

07 VII 2023; Suwałki Blues Festival -koncerty główne – wręczenie honorowego obywatelstwa miasta Suwałki Janowi Chojnackiemu
© 2023 Wojciech Otłowski

Wzruszony Jan Chojnacki podziękował za wyróżnienie, wspomniał też o swoich związkach z naszym miastem:

07 VII 2023; Suwałki Blues Festival -koncerty główne – wręczenie honorowego obywatelstwa miasta Suwałki Janowi Chojnackiemu
© 2023 Wojciech Otłowski

Tuż po tej uroczystości na scenie pojawili się muzycy legendarnej grupy Dżem. Zespół koncertował kilkakrotnie w Suwałkach, ale każdy występ wzbudza wielkie emocje i przyciąga szerokie grono słuchaczy. Tak było i tym razem. A sam koncert był o tyle szczególny, że prócz muzyków Dżemu na scenie pojawili się zaproszeni goście.

07 VII 2023; Suwałki Blues Festival -koncerty główne – Dżem i goście
© 2023 Wojciech Otłowski
07 VII 2023; Suwałki Blues Festival -koncerty główne – Dżem i goście – Jerzy Styczyński
© 2023 Wojciech Otłowski

Po kilku utworach zaśpiewanych przez Macieja Balcara za mikrofonem stanął syn Ryszarda Riedla, Sebastian, który wykonał – jak zapowiedział – utwór o przyjaźni, czyli „Balladę o dziwnym malarzu”.

07 VII 2023; Suwałki Blues Festival – koncerty główne – Dżem i Sebastian Riedel
© 2023 Wojciech Otłowski

Kolejnym gościem był wybitny gitarzysta, Leszek Cichoński. Pomysłodawca akcji bicia rekordów we wspólnym odegraniu „Hey Joe” Jimmiego Hendrixa także i tym razem temu wielkiemu muzykowi oddał hołd – utworem na cześć Hendrixa wspólnie odśpiewanym z Sebastianem Riedlem. Muzyk wspomniał o nowej wersji piosenki „Czerwony jak cegła” nagranej przez niego wraz z Jose Torresem – zachęcił do wysłuchania jej za pośrednictwem Internetu, ale i na żywo zabrzmiał ten lubiany przez publiczność kawałek.

07 VII 2023; Suwałki Blues Festival -koncerty główne – Dżem i Leszek Cichoński
© 2023 Wojciech Otłowski

Następny artysta wprawdzie nie śpiewał, ale pozwolił „śpiewać” swojej gitarze – zaproszony na scenę Dariusz Kozakiewicz wykonał z Dżemem instrumentalną wersję przeboju Erica Claptona – „Layla”.

07 VII 2023; Suwałki Blues Festival -koncerty główne – Dżem i Dariusz Kozakiewicz
© 2023 Wojciech Otłowski

Wreszcie na scenie wśród wybitnych muzyków pojawił się artysta szczególny i niezwykle gorąco powitany przez publiczność – Zbigniew Hołdys – wokalista, muzyk, kompozytor i instrumentalista, poeta, dziennikarz, grafik oraz scenarzysta filmowy. W Suwałkach zagościł pierwszy raz. Powszechnie kojarzony jest z Perfectem (był współzałożycielem tej grupy i jej liderem w latach 1977-1991) – należy w tym miejscu jednak wspomnieć o bardzo ważnych płytach polskiego rocka „I Ching” oraz „Świnie”, których był głównym pomysłodawcą. Na obu grał też (i czasami śpiewał) Wojciech Waglewski. Na „I Ching” śpiewała Martyna Jakubowicz, grał śp. Andrzej Nowak.

Hołdys zagrał utwór, w którym „idzie blues”, czyli „Pepe wróć” z repertuaru Perfectu, a potem poruszający kawałek Dżemu „Jak malowany ptak” (przypuszczalnie pierwsza polska piosenka o AIDS).

07 VII 2023; Suwałki Blues Festival -koncerty główne – Dżem i Zbigniew Hołdys
© 2023 Wojciech Otłowski

Wytrwali melomani usłyszeli jeszcze wspólny występ Dżemu z Józefem Skrzekiem – „Czemu kwiaty zwiędły dziś” Breakoutu.

07 VII 2023; Suwałki Blues Festival -koncerty główne – Dżem i goście
© 2023 Wojciech Otłowski

Fotografie w postaci pokazu slajdów  – Wojciech Otłowski

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Blues zamieniony w złoto – czwartkowy koncert otwarcia XVI SBF w Suwałki Arena

Kolejny akord XVI edycji SBF – po odsłonięciu tablicy...

Jan Chojnacki dołączy do grona Honorowych Obywateli Suwałk. Zagłosują radni

Przyznanie Janowi Chojnackiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Suwałk będzie...

Koncert Hard Rockets jako Rozgrzewka Suwałki Blues Festival 2023

Stało się już tradycją, że organizatorzy Suwałki Blues Festival...

Blues międzypokoleniowy: Znamy wykonawców SBF 2023

W 2023 roku odbędzie się 16. edycja Suwałki Blues...