Po suwalskim akordzie festiwalu – piątkowym koncercie w Suwalskim Ośrodku Kultury, Wigrosfera przeniosła się w miejsce doskonale znane wielbicielom tego przedsięwzięcia. Plaża PTTK nad jeziorem Wigry po raz kolejny stała się doskonałą przestrzenią do zaprezentowania muzyki najwyższej próby.

© 2023 Wojciech Otłowski
Wcześniej w sobotę najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Kseniję Konopek przy Muzeum Wigier. Także i wieczornemu spotkaniu muzycznemu towarzyszyła szczególna interaktywna instalacja autorstwa Moniki Popiel. „Eden Open Source” to oddziałująca na różne zmysły ekspozycja poświęcona tematowy wstydu. Niebanalny pomysł był dla odbiorców ciekawym, nowym doświadczeniem.

© 2023 Wojciech Otłowski
Muzyczne prezentacje nad Wigrami rozpoczął Piotr Kaliński, tworzący muzykę elektroniczną. Bodźce powstania jego live-setu „Silberhammer” były dwojakie – artystę zainspirowało miejsce, w którym dorastał, ale też w jego twórczości odnaleźć można elementy kultury japońskiej, która – jak powiedział – jest dla niego niezwykle ważna:

© 2023 Wojciech Otłowski
Zwieńczeniem tegorocznej edycji Wigrosfery był występ duetu Adam Bałdych – Krzysztof Dys. Obaj muzycy to artyści światowego formatu, cenieni i nagradzani w Polsce i poza granicami kraju. Adam Bałdych to jeden z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie, Krzysztof Dys to wybitny pianista działający na scenie jazzowej.

© 2023 Wojciech Otłowski

© 2023 Wojciech Otłowski
„Będziemy grać tak, by nie zbudzić ptaków, ale mimo wszystko wypełnić tę przestrzeń naszą muzyką” – powiedział Adam Bałdych:

© 2023 Wojciech Otłowski
Muzyka oczarowała przybyłych. Choć koncert planowo zakończyć miał się wraz z ciszą nocną – o 22, to potrwał sporo dłużej – i chyba dla wszystkich była to miła okoliczność. Na plaży PTTK zgromadziło się liczne grono melomanów – bardzo zróżnicowane, co jest dowodem na to, że takie dźwięki potrafią budować pomost między różnymi słuchaczami a muzykami. Można jedynie żałować, że mieszkańcy Suwałk i okolic – nierozpieszczani nadmiarem dobrej muzyki jazzowej, musieli wybierać między dwiema imprezami odbywającymi się w tym samym terminie – prócz 4. Festiwalu Wigrosfera odbyły się też koncerty w ramach Jazzu na Buduku. Za największą gwiazdę konkurencyjnego eventu robiła Dorota Miśkiewicz, która występowała w Suwałkach dziesięć lat temu w ramach nieodżałowanej Letniej Filharmonii AUKSO.

Fotografie z drugiego dnia Wigrosfery 2023 w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski