Reklama

Trwa „Wigrosfera”. Różnorodność na dobry początek

Data:

- Reklama -

4. Festiwal „Wigrosfera”, zorganizowany przez braci Adama i Jana Roszkowskich oraz Pawła Kapicę, powrócił w niesamowitym stylu. Pierwszy dzień festiwalu (14 lipca 2023 roku), przyciągnął do Suwalskiego Ośrodka Kultury nie tylko wytrwanych poszukiwaczy różnorodnych wrażeń muzycznych.

Ptakova: Sekrety drugiego albumu

14 VII 2023, Suwałki – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury – Wigrosfera- ptakova
© 2023 Wojciech Otłowski 

Pierwszą artystką, która pojawiła się na scenie, była ptakova (Natalia Ptak), polska wokalistka i kompozytorka (nominowana do Fryderyków w 2021 r.). Ptakova jest znana z tworzenia muzyki w gatunkach takich jak rock alternatywny, pop, muzyka elektroniczna i hip-hop. Zdobyła popularność dzięki coverom na YouTube, a jej debiutancki album „Suma Wszystkich Dźwięków” ukazał się w 2020 roku.

Jej występ na „Wigrosferze” był wyjątkowy, ponieważ dała publiczności szansę na przedpremierowe wysłuchanie materiałów z jej drugiego albumu, który ma premierę we wrześniu. W trakcie koncertu zaprezentowała utwory, które nie znalazły się na poprzednim albumie, jak choćby „Ratunku”.

Wśród wykonanych utworów znalazły się także jej single „Time”, zapowiadający charakter drugiego albumu oraz „Sometimes”. Piosenki Natalii Ptak opowiadają o refleksjach i doświadczeniach artystki, stawiając pytania o egzystencję. Ptakova pisze osobiste, emocjonalne teksty, nie boi się mówić i śpiewać o rozterkach, trudnościach („Demony”), strachu („Brakujesz mi”). Być może nie po raz pierwszy i ostatni dane nam było wysłuchać jej występu (na scenie towarzyszył jej Kacper Budziszewski), ponieważ ptakova kilkakrotnie dziękowała suwalskiej publiczności za ciepłe przyjęcie.

Zbigniew Chojnacki: Eksperymentalne brzmienia akordeonu

14 VII 2023, Suwałki – Sala Kameralna Suwalskiego Ośrodka Kultury – Wigrosfera – Zbigniew Chojnacki
© 2023 Wojciech Otłowski

Drugim artystą, który wystąpił tego wieczoru, był Zbigniew Chojnacki, awangardowy akordeonista i improwizator. Chojnacki jest znany ze swojego unikalnego podejścia do muzyki i dźwięku. Jego inspiracje pochodzą z elementów niezwiązanych bezpośrednio z muzyką, takich jak dźwięki starej pralki czy warkot silnika.

Występ Chojnackiego był pełen eksperymentalnej muzyki i dźwięków, z wykorzystaniem loopów i innych technik, aby nasycić przestrzeń dźwiękiem. Chojnacki ma na swoim koncie współpracę z wieloma wybitnymi muzykami sceny jazzowej i improwizowanej.

To nie koniec. Drugi dzień „Wigrosfery” dopiero przed nami!

Drugi dzień „Wigrosfery” (15 lipca 2023 r.) zapowiada się równie ekscytująco, kusząc publiczność koncertami na scenie na plaży PTTK w Starym Folwarku oraz instalacją performatywną Moniki Popiel, „Eden Open Source”.

Wśród artystów, którzy wystąpią (początek koncertów o godz. 20.00), znaleźli się: Adam Bałdych z Krzysztofem Dysem i Piotr Kaliński. Bałdych, wybitny skrzypek i talent improwizacyjny, jest gwiazdą tegorocznego festiwalu. Towarzyszyć mu będzie pianista – Krzysztof Dys.

Na scenie nad Jeziorem Wigry wystąpi także trójmiejski muzyk elektroniczny Piotr Kaliński, który wprowadzi publiczność w medytacyjno-ambientowy live-set zatytułowany „Silberhammer” – to także festiwalowa premiera.

Pierwszy dzień 4. edycji Festiwalu „Wigrosfera” był pełen emocjonujących momentów. Festiwal, który łączy muzykę, sztukę, naturę i kulturę, stanowi doskonałą platformę dla artystów, którzy chcą dzielić się swoją twórczością z publicznością – w niezwykłych okolicznościach przyrody.

Fot. Wojciech Otłowski

Wigrosfera 2023: Tam, gdzie łączą się muzyka i piękno przyrody Suwalszczyzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Tydzień z muzyką

W tym tygodniu wśród propozycji kulturalnych dominują wydarzenia muzyczne....

W tym tygodniu… Startuje Fit Forest Wigry

Przed nami spotkania, wystawy, festiwal teatralny (Olecko), warsztaty śpiewu...

Gdyby Händel żył teraz, robiłby elektronikę. Roshko Brothers pracują nad debiutancką płytą

Muzyka klasyczna, która dawniej kojarzyła się z kameralnymi salami...

To już 12 lat Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej

Fundacja Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej istnieje od 12 lat, zajmując...