Reklama

Drakkar w Starej Hańczy? Jaćwingowie przybędą na Suwalszczyznę

Data:

- Reklama -

W dniach 29-30 lipca na plaży w Starej Hańczy, położonej w okolicach malowniczych ruin starego dworu na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, odbędzie się I Historyczny Festiwal Jaćwieski Pera Sudinoi „Przybycie Jaćwingów”, organizowany przez Bractwo Pera Sudinoi „Synowie Jaćwieży”, Stowarzyszenie „Jasne Życie” oraz Hnoss Silver Craft.

Zdj. główne: wizualizacja poglądowa.

Festiwal to dwudniowe wydarzenie plenerowe, które pozwoli zanurzyć się jego uczestnikom w atmosferę wczesnośredniowiecznej historii. W programie prelekcje i wykłady prowadzone przez ekspertów ora pokazy rekonstrukcji rzemiosł dawnych, uzbrojenia, bitew oraz turniej walk wojów.

Z myślą o odwiedzających Starą Hańczę organizatorzy zaplanowali szereg konkursów z nagrodami – dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Będzie można wziąć udział w edukacyjnej grze terenowej „Ścieżka Skirmunta”, spróbować swoich sił w turnieju „Jaćwieskiego Mocarza” czy też wziąć udział w turniejach łuczniczych, grach plebejskich, zręcznościowych i z wiedzy historycznej. Nie zabraknie też działu poświęconego obyczajom kulinarnym z możliwością prezentacji produktów lokalnych nawiązujących do kultury bałtyjskiej.

Na festiwalu nie zabraknie także artystyczno-folkowych stoisk „Sudovian Weyze”. W programie przewidziana jest inscenizacja przybycia Jaćwingów łodzią wiosłowo-żaglową (drakkar) na ziemie sudowskie. Odbędą się zaręczyny legendarnego Jatviaga Gunarieva, pierwszego wodza Jaćwingów, z córką miejscowego wielmoży. Wszystko to zostanie okraszone muzyką folkową oraz „jam session” producentów instrumentów dawnych i rekonstrukcyjnej grupy muzycznej.

Historia na łonie natury

Na terenie festiwalu będzie można skorzystać z możliwości przepłynięcia się po jeziorze dawnymi łodziami, zwanymi „dłubankami”. Na gości będą czekać napoje chłodzące, dobre jedzenie oraz inteligentna rozrywka, z historią regionu w tle. Łódź o imieniu Mirasława przybędzie do Starej Hańczy wraz z Wikingami Floty Jarmeryka II.

Niezapomniana podróż w przeszłość, pełna atrakcji dla całej rodziny, przed nami. Mapka z lokalizacją festiwalu poniżej.

I Historyczny Festiwal Jaćwieski Pera Sudinoi „Przybycie Jaćwingów” w Starej Hańczy (Wiżajny)

Lokalizacja wydarzenia:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Co dalej z kulturą sudowską? W suwalskim muzeum konferencja naukowa

Muzeum Okręgowe w Suwałkach w piątek i sobotę będzie...

Przybyli Jaćwingowie (fotorelacja)

Za nami I Festiwal Jaćwieski - wydarzenie przybliżające bogatą...

Współpraca GovTech i muzeów w Suwałkach oraz Białymstoku: Wydrukuj historię w 3D

W ostatnich latach rozwój technologii wzbogacił wiele dziedzin życia,...

Ciałopalenie w Krzywólce. ArcheoFestyn w inny miejscu, ale nie mniej ekscytujący niż dotąd (foto)

Festyn Archeologiczny za nami, łączący archeologię doświadczalną i eksperymentalną...