Reklama

Pisarz z Suwałk odkrywa tajemnice przeszłości. Pan Samochodzik powraca (przeczytaj fragmenty)

Data:

- Reklama -

W cyklu o przygodach Pana Samochodzika, którego w ostatnich latach zastąpili Paweł Daniec i Krzysztof Płatek, ukazały się dwie nowe powieści autorstwa Andrzeja Irskiego. To pseudonim Ireneusza Sewastianowicza, byłego suwalskiego dziennikarza.

Obie książki są kontynuacjami cyklu przed laty stworzonego przez Zbigniewa Nienackiego. Ireneusz Sewastianowicz znów przenosi czytelników na Suwalszczyznę i Mazury. Tym razem Krzysztof Płatek eksploruje Mazury w poszukiwaniu taśm filmowych pozostawionych przez Leni Riefenstahl. Przybywa też na Suwalszczyznę – do Starej Hańczy, by odkryć, czy w legendzie o skarbie Tomasza Bogumiła Jana Światopełka-Mirskiego jest choćby ziarno prawdy. Odkrywa symbole świadczące o powiązaniach księcia z masonami, a następnie…

"Spadek księcia Światopełka, Pan Samochodzik, Andrzej Irski, Ireneusz Sewastianowicz
Okładka książki „Spadek księcia Światopełka”.

W „Spadku księcia Światopełka” Krzysztof Płatek, stażysta w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dowiaduje się, że nie może liczyć na stały etat, musi więc rozejrzeć się za inną pracą. Nieoczekiwanie w sukurs przychodzi mu poznana przed rokiem Alice, obecnie wicedyrektorka agencji detektywistycznej w Antwerpii. Proponuje wyjazd na Suwalszczyznę. W wyprawie Krzysztofowi towarzyszy Kinga Domańska, właścicielka starego uaz-a o imieniu Szarik. Oboje mają zainteresować się rzekomym skarbem księcia Tomasza Bogumiła Jana Światopełka-Mirskiego, niegdyś właściciela dworu w Starej Hańczy. Na miejscu okazuje się, że gruszek w popiele nie zasypiają również tajemniczy konkurenci. Kto wygra ten wyścig i czy skarb naprawdę istniał?

Turtul. Suwalski Park Krajobrazowy, Pan Samochodzik, Andrzej Irski, Ireneusz Sewastianowicz, Stara Hańcza
Akcja powieści „Spadek księcia Światopełka” rozgrywa się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Tu – siedziba SPK, Turtul. Fot. Wojciech Otłowski.

Przeczytaj fragment (link, jeśli tekst nie wyświetla się prawidłowo):

Pan Samochodzik, Andrzej Irski, Ireneusz Sewastianowicz, Taśmy zbrodni
Okładka książki „Taśmy zbrodni”.

W „Taśmach zbrodni” nie chodzi o skarb, lecz o film. U schyłku II wojny światowej Leni Riefenstahl, najsławniejsza reżyserka w Trzeciej Rzeszy, zaprzyjaźniona z samym Adolfem Hitlerem, nakręciła propagandową „Czerwoną zarazę”, która nigdy nie doczekała się premiery. Wszystko wskazuje na to, że celuloidowe taśmy ukryto na Mazurach. Ma je odszukać Krzysztof Płatek, były stażysta w Ministerstwie Kultury i Sztuki, działający teraz na zlecenie zagranicznych mocodawców. Wspomaga go poznana wcześniej Kinga. Trop prowadzi w okolice Starych Juch koło Ełku. Gdy oboje dotrą na miejsce, okaże się, że muszą liczyć się z konkurencją, ponieważ odnalezieniem „Czerwonej zarazy” zainteresowana jest również neonazistowska organizacja Żelazna Pięść, sponsorowana przez amerykańskiego milionera. Rozgrywka staje się niebezpieczna. Kto z niej wyjdzie zwycięsko?

Przeczytaj fragment (link, jeśli tekst nie wyświetla się prawidłowo):

Ireneusz Sewastianowicz (ur. w Lipsku) jest autorem lub współautorem 25 książek, w tym 12 powieści. W przygotowaniu jest jego kolejna powieść: „Kronikarz z UPA”.

Informacje o książkach na stronie: www.wydawnictwo-warmia.pl

Fotografie z Suwalskiego Parku Krajobrazowego zostały wykorzystane dzięki uprzejmości Huberta i Miłosza Stojanowskich oraz Wojciecha Otłowskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Pan Samochodzik tym razem trafia na „Ślad wilkołaka”. Najnowsza książka Andrzeja Irskiego już w sprzedaży (przeczytaj fragment)

Najnowsza książka Ireneusza Sewastianowicza, czyli suwalskiego pisarza, używającego pseudonimu...

Śladami Pana Samochodzika i tropem zbrodni (przeczytaj fragment)

Nakładem olsztyńskiego wydawnictwa Warmia ukazała się nowa powieść Ireneusza...

Pan Samochodzik i… tajemnica Góry Zamkowej (przeczytaj fragment nowej książki Andrzeja Irskiego)

Andrzej Irski, czyli Ireneusz Sewastianowicz powraca z kolejną powieścią...