Reklama

Co dalej z kulturą sudowską? W suwalskim muzeum konferencja naukowa

Data:

- Reklama -

Muzeum Okręgowe w Suwałkach w piątek i sobotę będzie areną dyskusji i wymiany naukowych poglądów podczas konferencji poświęconej kulturze sudowskiej, zatytułowanej „50 lat minęło? Co dalej z kulturą sudowską?”. To wydarzenie, które przyciąga uwagę zarówno specjalistów z dziedziny archeologii, jak i wszystkich pasjonatów historii regionu Suwalszczyzny.

Kultura sudowska, jako zjawisko archeologiczne, zasługuje na szczególną uwagę. Jest to kultura późnego okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów, która występowała na obszarze Suwalszczyzny. Jednak ze względu na swoje duże zróżnicowanie, została podzielona na trzy główne grupy: suwalską, gołdapską i augustowską. Charakterystycznym elementem tej kultury jest kurhanowy obrządek pogrzebowy, który przybierał różne formy w zależności od regionu (w przypadku grupy augustowskiej występowały cmentarzyska płaskie). Osady tej kultury są słabo rozpoznane, ale ceramika z tego okresu jest interesującym obiektem badań archeologicznych, obejmując m.in. garnki o dwustożkowatym brzuszku z ostrym załomem oraz naczynia ostroprofilowane.

Konferencja ma swoje źródło w wyjątkowym jubileuszu. – W ubiegłym roku minęło dokładnie 50 lat od wydzielenia przez Mariana Kaczyńskiego, już niestety nieżyjącego archeologa, który był szefem działu Archeologii Bałtów w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, kultury sudowskiej. To właśnie jego prace badawcze poświęcone kulturze sudowskiej stanowiły punkt wyjścia do zgłębiania historii tego okresu – podkreśla Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Konferencja przyciągnęła uwagę najwybitniejszych specjalistów z różnych ośrodków w Polsce i z Litwy, którzy zajmują się między innymi kulturą sudowską. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się: dr hab. Anna Bitner-Wróblewska oraz prof. Wojciech Nowakowski.

Fot. Niebywałe Suwałki

Szczegółowy program można znaleźć w naszym kalendarzu:

Konferencja naukowa „50 lat minęło? Co dalej z kulturą sudowską?” w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Jaćwingowie znów pojawią się nad Hańczą

W ostatni weekend lipca odbędzie się II Historyczny Festiwal...

Noc Kupały i inne atrakcje

Sprawdźmy, jakie wydarzenie odbędą się w tym tygodniu. Dokąd...

Imponujące popisy w konkursach władania szablą i lancą. Drugi dzień XXIII Pikniku Kawaleryjskiego

Najpierw widowiskowy przejazd przez miasto, a potem nie mniej...

Konie nad Zalewem Arkadia. Rozpoczął się XXIII Piknik Kawaleryjski

Połowa czerwca to tradycyjnie czas, gdy wielbiciele tradycji ułańskiej...