Reklama

Co dalej z kulturą sudowską? W suwalskim muzeum konferencja naukowa

Data:

- Reklama -

Muzeum Okręgowe w Suwałkach w piątek i sobotę będzie areną dyskusji i wymiany naukowych poglądów podczas konferencji poświęconej kulturze sudowskiej, zatytułowanej „50 lat minęło? Co dalej z kulturą sudowską?”. To wydarzenie, które przyciąga uwagę zarówno specjalistów z dziedziny archeologii, jak i wszystkich pasjonatów historii regionu Suwalszczyzny.

Kultura sudowska, jako zjawisko archeologiczne, zasługuje na szczególną uwagę. Jest to kultura późnego okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów, która występowała na obszarze Suwalszczyzny. Jednak ze względu na swoje duże zróżnicowanie, została podzielona na trzy główne grupy: suwalską, gołdapską i augustowską. Charakterystycznym elementem tej kultury jest kurhanowy obrządek pogrzebowy, który przybierał różne formy w zależności od regionu (w przypadku grupy augustowskiej występowały cmentarzyska płaskie). Osady tej kultury są słabo rozpoznane, ale ceramika z tego okresu jest interesującym obiektem badań archeologicznych, obejmując m.in. garnki o dwustożkowatym brzuszku z ostrym załomem oraz naczynia ostroprofilowane.

Konferencja ma swoje źródło w wyjątkowym jubileuszu. – W ubiegłym roku minęło dokładnie 50 lat od wydzielenia przez Mariana Kaczyńskiego, już niestety nieżyjącego archeologa, który był szefem działu Archeologii Bałtów w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, kultury sudowskiej. To właśnie jego prace badawcze poświęcone kulturze sudowskiej stanowiły punkt wyjścia do zgłębiania historii tego okresu – podkreśla Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Konferencja przyciągnęła uwagę najwybitniejszych specjalistów z różnych ośrodków w Polsce i z Litwy, którzy zajmują się między innymi kulturą sudowską. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się: dr hab. Anna Bitner-Wróblewska oraz prof. Wojciech Nowakowski.

Fot. Niebywałe Suwałki

Szczegółowy program można znaleźć w naszym kalendarzu:

Konferencja naukowa „50 lat minęło? Co dalej z kulturą sudowską?” w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rok Alfreda Wierusz-Kowalskiego: Na pierwszej wystawie archiwalia

W Suwałkach świętujemy właśnie obchody Roku Alfreda Wierusz-Kowalskiego. To...

Jak co roku uczczono pamięć powstańców styczniowych na suwalskiej Górze Szubienicznej

Nie przyniosło zamierzonego celu, pochłonęło wiele ofiar – jednak...

Z Suwałkami i Wilnem związani – wystawa malarstwa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

We wtorkowy (12 grudnia) wieczór odbył się w suwalskim...

Kolejny dar trafił do Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Muzeum Okręgowe w Suwałkach otrzymało cenny dar związany z...