Muzeum Okręgowe w Suwałkach w piątek i sobotę będzie areną dyskusji i wymiany naukowych poglądów podczas konferencji poświęconej kulturze sudowskiej, zatytułowanej „50 lat minęło? Co dalej z kulturą sudowską?”. To wydarzenie, które przyciąga uwagę zarówno specjalistów z dziedziny archeologii, jak i wszystkich pasjonatów historii regionu Suwalszczyzny.
Kultura sudowska, jako zjawisko archeologiczne, zasługuje na szczególną uwagę. Jest to kultura późnego okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów, która występowała na obszarze Suwalszczyzny. Jednak ze względu na swoje duże zróżnicowanie, została podzielona na trzy główne grupy: suwalską, gołdapską i augustowską. Charakterystycznym elementem tej kultury jest kurhanowy obrządek pogrzebowy, który przybierał różne formy w zależności od regionu (w przypadku grupy augustowskiej występowały cmentarzyska płaskie). Osady tej kultury są słabo rozpoznane, ale ceramika z tego okresu jest interesującym obiektem badań archeologicznych, obejmując m.in. garnki o dwustożkowatym brzuszku z ostrym załomem oraz naczynia ostroprofilowane.
Konferencja ma swoje źródło w wyjątkowym jubileuszu. – W ubiegłym roku minęło dokładnie 50 lat od wydzielenia przez Mariana Kaczyńskiego, już niestety nieżyjącego archeologa, który był szefem działu Archeologii Bałtów w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, kultury sudowskiej. To właśnie jego prace badawcze poświęcone kulturze sudowskiej stanowiły punkt wyjścia do zgłębiania historii tego okresu – podkreśla Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Konferencja przyciągnęła uwagę najwybitniejszych specjalistów z różnych ośrodków w Polsce i z Litwy, którzy zajmują się między innymi kulturą sudowską. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się: dr hab. Anna Bitner-Wróblewska oraz prof. Wojciech Nowakowski.
Fot. Niebywałe Suwałki
Szczegółowy program można znaleźć w naszym kalendarzu:
Konferencja naukowa „50 lat minęło? Co dalej z kulturą sudowską?” w Suwałkach