Reklama

Wigrosfera 2023: Tam, gdzie łączą się muzyka i piękno przyrody Suwalszczyzny

Data:

- Reklama -

„Wigrosfera” to festiwal, który odpowiada na naturalną ludzką potrzebę kontaktu z naturą i kulturą. Jest to niekonwencjonalne, unikalne wydarzenie, łączące wysoką kulturę z pięknem i poniekąd – atrakcjami turystycznymi regionu suwalskiego. Czwarta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14 i 15 lipca 2023 roku w Starym Folwarku i Suwałkach.

Powraca „Wigrosfera”, festiwal organizowany przez Jana i Adama Roszkowskich (Roshko Brothers) we współpracy z Fundacją Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej oraz Pawłem Kapicą. Podczas wcześniejszych edycji wydarzenia przed publicznością wystąpili m.in.: Bartosz Dziadosz, Radek Nowicki Trio, Yana (Joanna Bieńkowska), „NeoQuartet”, Krzysztof Arszyn Topolski, zespół Ludojad.

W tym roku koncerty odbędą się w Suwalskim Ośrodku Kultury (14 lipca od godz. 19.00) oraz na play PTTK w Starym Folwarku (15 lipca od godz. 20.00). Wstęp jest bezpłatny.

W piątek, 14 lipca w Suwałkach wystąpią: Ptakova (Natalia Ptak) i Zbigniew Chojnacki.

Ptakova (Natalia Ptak) to polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Jej muzyka obejmuje gatunki takie jak: alternatywny rock, pop, muzykę elektroniczną i hip-hop. Zyskała popularność dzięki coverom na YouTube. W 2014 roku wydała minialbum „K.A.” i nakręciła dwa teledyski. Od 2016 roku występuje jako Ptakova. Współpracowała z Miuoshem i raperem W.E.N.A. W 2020 roku ukazał się jej debiutancki album „Suma Wszystkich Dźwięków”. W 2021 roku została nominowana w kategorii Fonograficzny Debiut Roku w konkursie Fryderyki. Koncertowała również jako support Krzysztofa Zalewskiego.

Kolejnym artystą, którego usłyszymy w Suwalskim Ośrodku Kultury, będzie Zbigniew Chojnackiawangardowy akordeonista i improwizator, znany ze swojego unikalnego podejścia do muzyki i dźwięku. W trakcie koncertów zwraca uwagę na dialog z odbiorcami i spotkanie. Czerpie inspirację z elementów, które często nie są bezpośrednio związane z muzyką, jak sam mówi: „stara pralka, źdźbło trawy, warkot silnika, a nawet zwykłe krzesło na środku sceny mogą być inspirujące”. Chojnacki występował na renomowanych festiwalach, takich jak A L’Arme Festival w Berlinie, Sharpe Festival w Bratysławie, LEM Festival w Barcelonie, Ring Ring Festival w Belgradzie, WOS Festival w Santiago de Compostela, Oct Loft Jazz Festival w Shenzhen, Musikprotokoll Festival w Grazu oraz Avant Art w Warszawie. W trakcie swojej kariery współpracował z uznanymi artystami, takimi jak Adam Pierończyk, Krzysztof Knittel, Joëlle Léandre, TOC, Marcin Albert Steczkowski, Anna Gadt, Krzysztof Gradziuk, Michał Urbaniak, David Kollar, Ramon Prats, Yuhan Su, John Derek Bishop, Mats Gustafsson, Colin Stetson i wieloma innymi.

Z kolei w sobotę, 15 lipca od godz. 20.00 muzyka popłynie z plaży PTTK w Starym Folwarku. Na scenie zlokalizowanej naprzeciwko półwyspu z klasztorem pokamedulskim w Wigrach zagrają: Adam Bałdych z Krzysztofem Dysem i Piotr Kaliński.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie Adam Bałdych, niekwestionowany talent improwizacyjny światowych scen, wybitny skrzypek. Artystę suwalska publiczność miała okazję usłyszeć m.in. w 2016 roku, podczas kameralnego koncertu w Saloniku Muzycznym Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej. Podczas „Wigrosfery” towarzyszyć mu będzie pianista – Krzysztof Dys.

Adam Bałdych (na zdj. głównym – źródło: oficjalny fanpage artysty) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia. „Karierę” rozpoczął w wieku 14 lat. Od tamtego czasu otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym: Grand Prix i nagrodę indywidualną festiwalu „Jazz nad Odrą” (2006), ECHO Jazz – nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego (2013), Złoty Krzyż Zasługi (2016) oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2016). W 2022 roku Adam Bałdych został nominowany do nagrody Fryderyk w trzech kategoriach. W tym roku będzie go można usłyszeć m.in.4 sierpnia podczas festiwalu Męskie Granie w Krakowie, gdzie wystąpi z Leszkiem Możdżerem.

Towarzyszyć mu będzie fenomenalny polski jazzman i pianista Krzysztof Dys, który Współpracuje z orkiestrami Polskiego Radia, NOSPR, a także z artystami takimi jak: Jacek Sykulski, Marek Napiórkowski, Nicole Mitchel, Marc Almond, Evan Ziporyn, Jean-Luc Ponty, Paolo Fresu, Wacław Zimpel, Theo Jorgensmann, Gerd Dudek, Adam Bałdych, Lena Piękniewska, Monika Borzym, Gaba Kulka, Czesław Mozil. Z Adamem Bałdychem nagrał znakomite albumy: „Sacrum Profanum” oraz “Poetry” ze specjalnym udziałem Paolo Fresu na trąbce.

Na scenie usytuowanej nad Jeziorem Wigry wystąpi także trójmiejski muzyk elektroniczny Piotr Kaliński, który wprowadzi publiczność w medytacyjno-ambientowy live-set zatytułowany „Silberhammer”. To jego projekt stypendialny na płytę o tym samym tytule. Ten materiał będzie można usłyszeć przedpremierowo. To niebywała okazja!

To nadal nie wszystko. Obok koncertów w Starym Folwarku, publiczność będzie mogła doświadczyć też sztuki za sprawą instalacji performatywnej autorstwa Moniki Popiel – „Eden Open Source”. To projekt eksplorujący temat wstydu. Artystka, przygotowując instalację, przez rok spotykała się z osobami, które chciały ofiarować do jej projektu swoje wstydy. Monika Popiel „utkała” dla każdej z osób intymną mapę wstydu, którą zaszyła i zaprogramowała w interaktywne tkaniny. Z tkanin powstały ubrania-kostiumy, które stanowią awatary wstydów spotkanych osób. W przestrzeni „Eden Open Source” uczestnicy „Wigrosfery” będą mieli możliwość nieśmiałego lub odważnego przymierzenia kostiumów, wypełnienia ich ruchem oraz eksplorowania faktur, fałdów i zakamarków, odsłaniając kolejne warstwy zaszytych w nich opowieści. Każde z ubrań zostało wyposażone w port minijack, umożliwiający cierpliwe odkrywanie wstydliwych historii, które można będzie wyszeptać do ucha.

Fot. Awatar JESTEM, źródło: oficjalny profil FB Moniki Popiel

Całość uzupełnią warsztaty w Muzeum Wigier w Starym Folwarku, podczas których dzieci będą mogły odkrywać różnorodność form i kształtów świata roślin. Florę Wigier przybliży im Ksenija Konopek. Zajęcia odbędą się w sobotę, 15 lipca o godz. 15.00.

Wigierski Park Narodowy to wyjątkowy obszar o dużym znaczeniu przyrodniczym i kulturowym. Jest miejscem, gdzie można cieszyć się niezakłóconym kontaktem z naturą, a jednocześnie uczestniczyć w kulturalnych wydarzeniach, takich jak lipcowa „Wigrosfera”, która łączy w sobie wiele elementów – muzykę, sztukę, naturę i kulturę.

Więcej w audycji „Południe z Animuszem” w Radiu RDC.

4. Festiwal Wigrosfera w Suwałkach

4. Festiwal Wigrosfera w Starym Folwarku

Jazz solo – improwizacje Adama Bałdycha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Stypendia artystyczne prosto z Montrealu: Wsparcie młodych talentów z Suwałk, Augustowa i Olecka

W ramach owocnej współpracy pomiędzy Komitetem Pomocy Dzieciom Polskim...

Piękna muzyka w pięknym otoczeniu – drugi dzień 4. Festiwalu Wigrosfera 2023

Po suwalskim akordzie festiwalu – piątkowym koncercie w Suwalskim...

Trwa „Wigrosfera”. Różnorodność na dobry początek

4. Festiwal "Wigrosfera", zorganizowany przez braci Adama i Jana...

W tym tygodniu rządzi muzyka

Można zażartować, że po Suwałki Blues Festival jeszcze kurz...