Jazz solo – improwizacje Adama Bałdycha

0
387
Na zdj. Adam Bałdych.

Skrzypek Adam Bałdych wystąpił w Suwałkach w czwartek, 19 maja podczas dwudziestego ósmego koncertu zorganizowanego przez Fundację Art-S.O.S.

Koncerty pod egidą Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej odbywają się w Sali Królewskiej przy ul. Chłodnej 12. Tym razem gościem specjalnym spotkania z muzyką, skierowanego do odbiorców programu „Kulturalni 55+” był Adam Bałdych, artysta nagradzany i ceniony przez publicznośc oraz krytyków. O Adamie Bałdychu i jego dokonaniach artystycznych i wykształceniu muzycznym pisaliśmy już w artykule: ZNAKOMITY SKRZYPEK WYSTĄPI NAD CZARNĄ HAŃCZĄ.

Bałdych nigdy nie był w Suwałkach. Suwalska publiczność po raz pierwszy mogła więc zapoznać się na żywo z muzyką przez niego wykonywaną. W programie recitalu znalazły się jazzowe improwizacje – związane m.in. z podróżą do Suwałk, oparte na wrażeniach, jakie skrzypek zapamiętał z trasy wiodącej z Gdańska nad Czarną Hańczę. Artysta zaprezentował również kompozycje z płyty nagranej wraz z pianistą Yaronem Hermanem. Z „The New Tradition”, krążka będącego piątym albumem skrzypka, Bałdych wybrał „June” i „Canticles of Ecstasy” – utwór inspirowany kompozycją Hildegardy z Bingen. W jazzowej interpretacji publiczność usłyszała także „Imagine” Johna Lennona.

W tradycji koncertowej Fundacji Art-S.O.S. są występy młodych, uzdolnionych uczniów szkoły muzycznej w krótkim programie – przed występem „mistrzów”. Tym razem przed publicznością zaprezentował się Alek Konikowski, trębacz, jeden z podopiecznych Fundacji. Alek został beneficjentem zbiórki prowadzonej przez Alicję Roszkowską (zbiórka pieniędzy na perkusję i trąbkę). Honorowym darczyńcą został Dariusz Mazur.

W cyklu „Kulturalni 55+” 1 lipca odbędzie się koncert akordeonowy wraz z aukcją prac plastycznych. Pieniądze zebrane podczas aukcji zostaną przeznaczone na kolejną edycję programu stypendialnego skierowanego do uczniów szkoły muzycznej.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply