Reklama

Współpraca GovTech i muzeów w Suwałkach oraz Białymstoku: Wydrukuj historię w 3D

Data:

- Reklama -

W ostatnich latach rozwój technologii wzbogacił wiele dziedzin życia, w tym również muzealnictwo. Teraz, dzięki inicjatywie GovTech oraz badaniom Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Państwowego Muzeum Archeologicznego w warszawie, uczniowie będą mieli możliwość wydrukowania odwzorowań zabytkowych eksponatów w celach edukacyjnych. To porozumienie o współpracy na rzecz historii i archeologii otwiera nowe możliwości dla nauki, historii i promocji dziedzictwa kulturowego.

Dyrektorzy obu muzeów, Jerzy Brzozowski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Waldemar Wilczewski z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, podpisali z minister Justyną Orłowską, pełnomocniczką Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej w sobotę, 1 lipca porozumienie o współpracy, która ma na celu promowanie dziedzictwa historycznego regionu i odkryć archeologicznych. Obie placówki od lat angażują się w badania archeologiczne i dokumentacyjne oraz propagowanie wiedzy na temat Jaćwingów i Bałtów.

O współpracy mówią:

Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Jerzy Brzozowski przypomniał, że badania wykopaliskowe dotyczące Jaćwingów prowadzone są na Suwalszczyźnie od kilkudziesięciu lat, a zbiory jaćwieskie w muzeum w Suwałkach są jednymi z największych i wciąż się powiększają dzięki badaniom cmentarzyska w Krukówku.

Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Waldemar Wilczewski, reprezentujący Muzeum Podlaskie, podkreślił znaczenie nowoczesnych technologii w muzealnictwie. Dotychczas muzea nie były kojarzone z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć technologicznych, dlatego wprowadzenie zabytków do dalszego obiegu poprzez drukowanie w formie trójwymiarowej stanowi ważny krok w kierunku udostępniania wiedzy na szerszą skalę.

Projekt o nazwie „Laboratoria Przyszłości”, który wykorzystuje pulę środków w wysokości 1,2 mld złotych, to główne źródło finansowania działań zawartych w porozumieniu. Dzięki temu finansowaniu, szkoły będą miały dostęp do nowoczesnych narzędzi i technologii, umożliwiających wydrukowanie zabytkowych eksponatów w formie trójwymiarowej. Nauczyciele będą mogli wykorzystać te modele do prowadzenia lekcji historii, co pozwoli uczniom na lepsze zrozumienie przeszłości regionu.

O projekcie Justyna Orłowska, pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej

Porozumienie między muzeami a GovTech zostało podpisane podczas XIX Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego w Suwałkach. Więcej zdjęć i informacji dotyczących wydarzenia wkrótce na naszej stronie.

XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny w Suwałkach

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Jak co roku uczczono pamięć powstańców styczniowych na suwalskiej Górze Szubienicznej

Nie przyniosło zamierzonego celu, pochłonęło wiele ofiar – jednak...

Fundacja im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego rozwija skrzydła

W Suwałkach, miejscu urodzenia wybitnego malarza z kręgu "monachijczyków",...

Co dalej z kulturą sudowską? W suwalskim muzeum konferencja naukowa

Muzeum Okręgowe w Suwałkach w piątek i sobotę będzie...

Nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach: „Ukraina przed wiekami”

Muzeum Okręgowe w Suwałkach prezentuje w swoich przestrzeniach wystawę,...