Reklama

Cmentarzysko w Krukówku nadal skrywa wiele zabytków

Data:

- Reklama -

Dobiegł końca siódmy sezon prac archeologicznych na cmentarzysku w Krukówku. Do tej pory odnaleziono tam ponad 3300 zabytków wczesnośredniowiecznych, związanych z Jaćwingami.

Jak podkreśla archeolog Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach – badania objęły niewielką przestrzeń, a wiele jest jeszcze wyzwań przed poszukiwaczami. Pokłosiem kilku lat pracy ekipy archeologicznej była wystawa „Jaćwieskie Eldorado”, która gościła w Białymstoku, a obecnie znajduje się na Litwie, gdzie zbiera bardzo pozytywne recenzje.

Jerzy Siemaszko zaznacza, że w tym sezonie archeolodzy odkryli 110 zabytków na powierzchni 25 m kw. – Są to zabytki wydzielone, wysokiej jakości eksponaty muzealne, pięknie zdobione – przedmioty metalowe i ze stopów miedzi, m.in.: noże, ostrogi, sprzączki do pasa, ozdoby – zapinki do szat, bransolety że smoczymi główkami, a nawet dzwoneczki i gliniana grzechotka – wymienia, dodając, że kunszt znalezisk potwierdza, że Jaćwingów nie należy traktować jak „dzikich wojowników”.

Mówi Jerzy Siemaszko:

Ekspedycja badawcza prowadzona jest od 2016 roku wraz z archeologami z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Poszukiwanie zabytków jest zadaniem trudnym, ponieważ znajdują się one w płytkich jamkach, są pokryte humusem. Archeolodzy nie wykluczają, że w sąsiedztwie stanowiska w Krukówku może znajdować się dawna osada jaćwieska.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Sztuka w Parku Technologicznym

Zdarzało się już, że w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w...

Nowy obraz w zbiorach muzealnych

Kolekcja Muzeum Okręgowego w Suwałkach powiększyła się o obraz...

Ciałopalenie w Krzywólce. ArcheoFestyn w inny miejscu, ale nie mniej ekscytujący niż dotąd (foto)

Festyn Archeologiczny za nami, łączący archeologię doświadczalną i eksperymentalną...

Rozpoczął się XVIII Jaćwieski Festyn Archeologiczny (w nowej lokalizacji)

Wrzesień to tradycyjnie czas, gdy miłośnicy historii i archeologii...
%d bloggers like this: