Reklama

Cmentarzysko w Krukówku nadal skrywa wiele zabytków

Data:

- Reklama -

Dobiegł końca siódmy sezon prac archeologicznych na cmentarzysku w Krukówku. Do tej pory odnaleziono tam ponad 3300 zabytków wczesnośredniowiecznych, związanych z Jaćwingami.

Jak podkreśla archeolog Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach – badania objęły niewielką przestrzeń, a wiele jest jeszcze wyzwań przed poszukiwaczami. Pokłosiem kilku lat pracy ekipy archeologicznej była wystawa „Jaćwieskie Eldorado”, która gościła w Białymstoku, a obecnie znajduje się na Litwie, gdzie zbiera bardzo pozytywne recenzje.

Jerzy Siemaszko zaznacza, że w tym sezonie archeolodzy odkryli 110 zabytków na powierzchni 25 m kw. – Są to zabytki wydzielone, wysokiej jakości eksponaty muzealne, pięknie zdobione – przedmioty metalowe i ze stopów miedzi, m.in.: noże, ostrogi, sprzączki do pasa, ozdoby – zapinki do szat, bransolety że smoczymi główkami, a nawet dzwoneczki i gliniana grzechotka – wymienia, dodając, że kunszt znalezisk potwierdza, że Jaćwingów nie należy traktować jak „dzikich wojowników”.

Mówi Jerzy Siemaszko:

Ekspedycja badawcza prowadzona jest od 2016 roku wraz z archeologami z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Poszukiwanie zabytków jest zadaniem trudnym, ponieważ znajdują się one w płytkich jamkach, są pokryte humusem. Archeolodzy nie wykluczają, że w sąsiedztwie stanowiska w Krukówku może znajdować się dawna osada jaćwieska.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kolejny dar trafił do Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Muzeum Okręgowe w Suwałkach otrzymało cenny dar związany z...

„Wesoła sanna” Wierusza już w Muzeum Okręgowym

Obraz Alfreda Wierusz-Kowalskiego, "Wesoła sanna", od wtorku, 21 listopada...

Kolejny Wierusz w kolekcji. Tym razem za 290 tys. złotych

Muzeum Okręgowe w Suwałkach cieszy się kolejnym sukcesem polegającym...

Rok 2024 Rokiem Alfreda Wierusza-Kowalskiego? Radni zagłosują za tydzień

W przyszłą środę (25.10) odbędzie się głosowanie nad projektem...