Jak wyglądała Gospoda „Pod Kłosem”, gdzie mieściła się Restauracja „Wigry”, gdzie pracował aptekarz Bolesław Szwejkowski, jak w latach 1947 – 1969 nosiły się suwalczanki? Alicja Roszkowska z Fundacji Art-S.O.S. postanowiła przypomnieć o tym mieszkańcom miasta, korzystając ze zbiorów fotografii Jana Roszkowskiego i Romualda Szwejkowskiego.

Do historii miasta jego mieszkańcy mogli sięgnąć w sobotę, 7 października w hotelu „Velvet”. Tam odbył się finał projektu realizowanego przez Fundację Art-S.O.S. przez kilka ostatnich miesięcy. Pokazowi filmu podsumowującego działania i spotkania z przedstawicielami starszego pokolenia towarzyszyła wystawa fotografii – portretowych i ujęć Suwałk, a także koncert Voytka Proniewicza oraz Jana i Adama Roszkowskich (Duo Roszkowski).

Jak pisaliśmy we wrześniu – pomysł na działanie projektowe narodził się w głowie Alicji Roszkowskiej po dokonaniu przez nią na strychu odkrycia archiwum fotograficznego Jana Roszkowskiego. Ostatecznie na wystawie zostały wyeksponowane zdjęcia wykonane kilka lat po wojnie, te z lat 50. i 60. XX wieku. Projekt „Portret suwalczan po pół wieku” jest dofinansowany z budżetu miasta Suwałki i Narodowego Centrum Kultury z programu” Kultura Interwencje 2017″.

Suwalczanie po pół wieku

Z katalogu wystawy:

Po zdigitalizowaniu negatywów zaprosiliśmy mieszkańców Suwałk do wspomnień. Większość osób, które zgodziły się poświęcić swój czas na objaśnienie, urodziła się lub mieszkała w pobliżu miejsc uwiecznionych na zdjęciach: na Bakanach, przy ul. 22 Lipca, na Kościuszki… Dzięki nim udało się przywrócić pamięci sytuacje, które odeszły w niebyt, miejsca, które już nie istnieją.

Odtwarzanie atmosfery Suwałk tamtych czasów, czy nawet pozyskanie planów miasta tamtego okresu okazało się przedsięwzięciem nieoczywistym. Świat, który pamięta starsze pokolenia suwalczan, już nie istnieje.

W realizację projektu zaangażowani byli również: Andrzej Matusiewicz, Piotr i Ewa Kuczek, Bartosz Żyliński, Wojciech Pająk, Zdzisław Jaroszek, Barbara i Ewa Szwejkowskie, Danuta i Romuald Wierzbiccy, Edmund Tarasiewicz, Edward Kupich, Stanisław Roszkowski, Jan Braszko, Jerzy Krzywicki, Anna Michałek.

Fot. Niebywałe Suwałki

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj