Reklama

Suwalczanie po pół wieku

Data:

- Reklama -

Historię najbliższą najlepiej poznawać dzięki pamięci starszego pokolenia. Do zbiorów fotograficznych postanowiła sięgnąć Alicja Roszkowska i zachęcić suwalskich seniorów do spotkań oraz opowieści na temat ich losów i przeszłości miasta. Co z tego wyszło?

O tym, co daje sięganie do historii, mieszkańcy miasta będą mogli przekonać się już 7 października w hotelu „Velvet”. Tam o godz. 18.00 rozpocznie się finał projektu „Portret suwalczan po pół wieku”, połączony z koncertem Voytka Proniewicza oraz Jana i Adama Roszkowskich. Jego inicjatorką jest kierująca Fundacją Art-S.O.S. Alicja Roszkowska, która na strychu własnego domu trafiła na pokaźny zbiór fotografii wykonanych przez laty w zakładzie fotograficznym jej teścia. Roszkowska wspomina, że od razu pomyślała o tym, iż takie fotografie warto byłoby wyeksponować. Tak rozpoczęła się droga ku realizacji projektu.

– To projekt skierowany do wszystkich mieszkańców Suwałk, w szczególności dotyczy starszego pokolenia. Młodzi dzięki niemu poznają historię nieznaną – komentuje Alicja Roszkowska z Fundacji Art-S.O.S., dodając, że „wydobycie” historii na światło dzienne nie było łatwe. Fotografie trzeba było zeskanować, stworzyć bazę danych, a przede wszystkich – zachęcić seniorów do comiesięcznych spotkań i rozmów. – Opracowaliśmy też makiety pięciu wydań naszej witryny – po jednej w każdym miesiącu. Każdy, kto chociaż raz szedł ulicą Chłodną, mógł zapoznać się z treścią witryny – dodaje Alicja Roszkowska. Na makietach znalazły się fotografie autorstwa Jana Roszkowskiego i Romualda Szwejkowskiego, suwalskiego aptekarza, który prowadził swoistą kronikę Suwałk, fotografując architekturę miasta i jego najbardziej charakterystyczne miejsca.

W październiku w hotelu „Velvet” zostaną więc zaprezentowane fotografie archiwalne oraz film podsumowujący projekt i rozmowy z mieszkańcami miasta. Okazja ku temu jest znacząca – zakład fotograficzny założony przez Jana Roszkowskiego obchodzi 70-lecie istnienia, w 2017 roku przypada też 100. rocznica urodzin Jana Roszkowskiego.

Fundacja Art-S.O.S., realizująca projekt na temat historii Suwałk i suwalczan, działa w sferze promocji sztuki wysokiej, wspiera też młodzież uczęszczającą do szkół muzycznych. Co roku młodym muzykom przyznaje stypendia. W tym roku uzyskali je uczniowie szkół muzycznych pochodzący z Suwałk, Augustowa i Olecka – Zuzanna Kozłowska, Sebastian Kuczyński i Antoni Hołownia.

Finał projektu „Portret suwalczan po pół wieku” w hotelu Velvet w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Fotografie Izabeli Muszczynko w „Rozmarino”

W Piano Barze Pizzerii Galerii "Rozmarino" w Suwałkach do...

Trio del Sogno – walentynkowy koncert w saloniku Alicji Roszkowskiej

Niedzielne muzyczne spotkanie rozpoczęła założycielka Fundacji ART=SOS, Alicja Roszkowska,...

Młodzi muzycy otrzymali stypendia

Dziesięć osób - ośmioro uczniów szkół muzycznych z Suwałk,...

Muzyczno-plastyczny finał „Obiadów czwartkowych u Konopnickiej”

Nietuzinkowy mariaż sztuk wizualnych i muzyki – tak podsumować...