Reklama

Nad Wigry powraca muzyka. Wigrosfera w połowie lipca

Data:

- Reklama -

Trzecia edycja Festiwalu „Wigrosfera” odbędzie się w dniach 15 i 16 lipca 2022 na terenie Wigierskiego Parku Narodowego oraz w Suwałkach. Wydarzenia będą dostępne zarówno dla widowni na miejscu oraz dzięki wysokiej jakości transmisji audio-wideo – również w Internecie.

Główna scena usytuowana będzie na plaży PTTK w Starym Folwarku – z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry. W mieście Suwałki koncerty odbędą się w sali koncertowej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Idea artystyczna wydarzenia od początku zakłada prezentację najbardziej kreatywnych polskich twórców, którzy łączą w swoich dokonaniach tradycję muzyki klasycznej oraz najnowsze jej osiągniecia wykorzystujące nowinki technologiczne.

W ciągu dwóch dni wydarzeń odbędzie się sześć koncertów oraz zaprezentowana zostanie jedna instalacja audio-wideo. W Suwalskim Ośrodku Kultury usłyszymy i zobaczymy wiodący europejski kwartet smyczkowy NeoQuartet we wspólnym projekcie z artystą sztuk wizualnych Radosławem Derubą oraz multiinstrumentalistę i twórcę muzyki elektronicznej Bartosza Webera wraz z VJem Wiktorem Podgórskim.

Na scenie nad Jeziorem Wigry swoje projekty zaprezentują: twórca elektroniki Bartosz Dziadosz – Pleq wraz ze skrzypkiem Adamem Roszkowskim; czołówka polskich jazzmanów w projekcie Radek Nowicki Trio oraz jedna z najbardziej obiecujących artystek europejskiej sceny modern classical – Yana. Widownia podczas koncertu nad Jeziorem Wigry będzie mogła również obcować z wizualno – dźwiękowym kolażem na 18 telewizorów analogowych wraz z 18 odtwarzaczami dvd i projektorem cyfrowym w ramach artystycznej instalacji Aleksandry Hewelt.

Fot. archiwum Niebywałych Suwałk – poprzednie edycje „Wigrosfery”

Poniżej transmisja z ubiegłorocznej edycji festiwalu oraz szczegółowy program (który dostępny jest także w naszym KALENDARIUM).

PROGRAM:

DZIEŃ I – 15.07.2022 – Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury

Godz. 19.00
NEOQUARTET – „STRING THEORY”

NEOQUARTET_fot. Łukasz Ziętek

Wykonawcy:
Karolina Piątkowska – Nowicka – elektryczne skrzypce
Paweł Kapica – elektryczne skrzypce
Michał Markiewicz – elektryczna altówka
Krzysztof Pawłowski – elektryczna wiolonczela
Radosław Deruba – wizualizacje

String Theory to unikatowy projekt trójmiejskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet. Czwórka znakomitych instrumentalistów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej eksploruje nieodkryty świat brzmień elektrycznego kwartetu smyczkowego z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych. Współtworzący dzieło trójmiejski artysta sztuka wizualnych Radosław Deruba opowiada na żywo wizualną historię powstałą do autorskiej muzyki NeoQuartet.

Godz. 20.00
BARTOSZ WEBER/VTR

BARTOSZ WEBER_VTR_fot. M. Pawlukiewicz

Wykonawcy:
Bartosz Weber – elektronika, samplery
Wiktor Podgórski – wizualizacje

Bartosz Weber/VTR to projekt dwóch osób – muzyka i artysty wizualnego. Obaj celują w ambitną muzykę taneczną, gdzie psychodelia, skomplikowane, acz taneczne rytmy, synteza subtraktywna i addytywna połączoną z immersyjnością obrazu grają gówna rolę.

DZIEŃ II – 16.07.2022 – Plaża PTTK w Starym Folwarku

Godz. 19.00
ROSHKO / DZIADOSZ – „CONFLICT OF HARMONY”

Wykonawcy:
Bartosz Dziadosz – elektronika
Adam Roszkowski – skrzypce i elektronika

Conflict of Harmony to spotkanie dwóch muzycznych światów, reprezentowanych przez Adama Roszkowskiego i Bartosza Dziadosza. Przestrzeń, w której muzyka klasyczna łączy się z elektroniczną, a efektem tej fuzji jest dźwiękowo-filozoficzna ścieżka stworzona, by podążać za emocjami.

Godz. 20.00
RADEK NOWICKI TRIO – PROJEKT „SOAR”

SOAR_Radek Nowicki

Wykonawcy:
Radek Nowicki – saksofony,
Michał Miśkiewicz- perkusja, instrumenty perkusyjne
Kamil Piotrowicz – instrumenty klawiszowe

Projekt „Soar” jest to elektroakustyczny projekt inspirowany szeroko pojętą muzyka ̨ improwizowana ̨ zainicjowany przez suwalskiego kompozytora i saksofonistę Radosława Nowickiego. Do wspólnego tworzenia zaproszenie zostali muzycy stanowiący ścisła czołówkę polskiej sceny improwizowanej.

Godz. 21.00
YANA – „SOLACE”

Wykonawcy:

Joanna Bieńkowska (Yana) – fortepian, elektronika, syntezatory
Aleksandra Kowacz, Michalina Czajka – skrzypce
Anna Prusińska – altówka,
Maria Szagżdowicz – wiolonczela

Autorski projekt kompozytorki, skrzypaczki i wokalistki Joanny Bieńkowskiej (Yana). Trójmiejska artystka łącząc ciepłe i minimalistycznych brzmienia fortepianu, kwartetu smyczkowego i elektroniki tworzy niepowtarzalna ̨ atmosfere ̨ głeb̨okiego relaksu.

Godz. 18 – 22

Aleksandra Hewelt – Orkiestra na wielość/jedność światów – Instalacja audio video

Podczas drugiego dnia festiwalu na terenie PTTK przy dawnym schronisku przygotowana będzie instalacja audio-wideo, która jest wizualno-dźwiękowym kolażem found footage na 18 telewizorów analogowych wraz z 18 odtwarzaczami dvd i projektorem cyfrowym.

Na koncert 15 lipca w Suwalskim Ośrodku Kultury obowiązują bilety wstępu: normalny 25 zł, ulgowy 15 zł (seniorzy, studenci, uczniowie).

Na koncert w dniu 16 lipca na plaży PTTK w Starym Folwarku wstęp jest wolny.

Wydarzenia odbywające się na Plaży PTTK w Starym Folwarku będą transmitowane online.
Po każdym koncercie odbędzie się studio festiwalowe, w którym artyści będą opowiadać o koncercie.

Partnerzy festiwalu: Wigierski Park Narodowy, Suwalski Ośrodek Kultury, PTTK Suwałki

Organizator: Fundacja ART – SOS Alicji Roszkowskiej, Stowarzyszenie NeoArte

Festiwal dofinansowano ze środków: Miasto Suwałki, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Orlen, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Stowarzyszenie Suwalsko – Sejneńska Lokalna Grupa Działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Gdyby Händel żył teraz, robiłby elektronikę. Roshko Brothers pracują nad debiutancką płytą

Muzyka klasyczna, która dawniej kojarzyła się z kameralnymi salami...

To już 12 lat Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej

Fundacja Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej istnieje od 12 lat, zajmując...

Muzyczny początek lutego (wygraj zaproszenie na Tłusty Czwartek z SOKBand)

Muzycznie zapowiada się początek lutego w Suwałkach, gdzie wystąpią...

Piękna muzyka w pięknym otoczeniu – drugi dzień 4. Festiwalu Wigrosfera 2023

Po suwalskim akordzie festiwalu – piątkowym koncercie w Suwalskim...