Reklama

Zapobiegaj oszustwom internetowym – wskazówki bezpiecznego surfowania

Data:

- Reklama -

W dzisiejszym, nowoczesnym świecie, w którym nasze interakcje odbywają się często w przestrzeni wirtualnej, istnieje ryzyko natrafienia na internetowe oszustwa, pułapki oraz inne niepożądane sytuacje. Należy więc zachować środki ostrożności, które pomogą uniknąć niebezpieczeństw online. Zobacz więc, co możesz zrobić, aby po internecie poruszać się bezpiecznie.

Materiał partnera.

Wybieraj zaufane źródła

W obliczu rozległej sieci internetowej, warto nauczyć się rozpoznawać zaufane źródła informacji. Podczas przeglądania internetu, warto wybierać te strony, które albo dobrze znasz, albo wiesz, że mają dobrą reputację. Oczywiście, nie oznacza to, że musisz przeglądać wciąż te same strony, ograniczając swoją swobodę surfowania. Unikaj jednak podejrzanych witryn, gdyż mogą one stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Twojego urządzenia oraz jego zawartości. O tym, jak rozpoznać godne zaufania serwisy i portale przeczytasz poniżej.

Którym serwisom internetowym zaufać?

Wiarygodne strony internetowe zazwyczaj posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, które potwierdzają, że są one autentyczne i chronią dane użytkowników. Warto sprawdzać, czy na pasku adresu pojawia się symbol kłódki jako logo certyfikatu SSL (Secure Socket Layer), co świadczy o zachowaniu przez dany serwis odpowiednich standardów bezpieczeństwa.

Zanim otworzysz stronę internetową, zwróć uwagę na adres URL. Jeżeli zaczyna się od https:// zamiast http:// (po literze „p” widnieje litera „s”) to oznacza, że strona jest szyfrowana, co gwarantuje większe bezpieczeństwo przesyłanych danych. W przypadku witryn, dla których wymagane jest większe zaufania co do serwera, najczęściej stosuje się właśnie protokół https, z korzyścią dla użytkownika.

Załączniki w e-mailach

W przypadku otrzymywania emaili, szczególnie tych z załącznikiem, powstrzymaj się od klikania w ich zawartość. Wszelkie dokumenty, grafiki czy multimedia dołączone do wiadomości od nieznanego adresata mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które zainstaluje się, gdy plik zostanie otwarty. Podobną ostrożnością warto wykazywać się otrzymując wiadomości od osób czy instytucji, które znasz. Dobry program antywirusowy i szybka funkcja skanu konkretnego pliku pomoże Ci upewnić się, że załączona paczka jest wolna od złośliwego oprogramowania.

Uwaga na niezwykłe okazje

Zdarzyło Ci się otrzymać wiadomość z informacją o dużej wygranej, pomimo że nie brałeś udziału w żadnym konkursie? Dostałeś możliwość otrzymania drogiego sprzętu praktycznie za darmo, wypełniając tylko ankietę? A może otrzymałeś nie wiadomo skąd ofertę pracy, która brzmi aż nazbyt bajecznie? W wirtualnym świecie, podobnie jak w tym realnym, jeśli coś brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś próbuje nas oszukać. Agencjom detektywistycznym, jak Detektyw Sektor, niejednokrotnie przychodziło prowadzić śledztwo, w wyniku którego ujawniono działania osób lub firm, które funkcjonując w podobny sposób w sieci próbowały w nieetyczny sposób osiągnąć jakąś korzyść — czy to finansową, czy to wyłudzić czyjeś dane. Do „niesamowitych okazji” w sieci należy podchodzić z dużą rezerwą.

Bankowość elektroniczna

Internetowa bankowość rozwija się w najlepsze, podobnie jak oszuści, którzy wykorzystują ten fakt do niecnych celów. Ataki phishingowe, malware lub innego rodzaju oprogramowanie szpiegujące, wychwytujące dane do banku to bolączka dzisiejszych czasów, ale w tym pomóc może program do monitorowania domowej sieci w czasie rzeczywistym. Gorzej, jeśli oszuści podszywają się pod rzekomych przedstawicieli banków lub instytucji finansowych próbując uzyskać wrażliwe dane, a nawet wymusić dokonanie przelewu. Jeżeli dzwoni do Ciebie rzekomy pracownik banku, informując Cię o próbie nieautoryzowanego przelewu, prosi o internetowy przelew pieniędzy na „bezpieczne” konto, rozłącz się i powiadom policję.

Oszustwa matrymonialne

Oszustwo na internetową miłość? Osoby działające z nieczystymi intencjami często stawiają na szybkie zaangażowanie emocjonalne. Mogą wydawać się nadmiernie zainteresowane i chętne do nawiązania bliskiej relacji bez wcześniejszego poznania. Jeżeli masz wrażenie, że osoba po drugiej stronie monitora może nie być z Tobą szczera, a serce nie sługa i zdążyłeś się zakochać, poszukaj informacji na platformie społecznościowej — być może macie wspólnych znajomych i możesz zweryfikować informacje, które zostały Ci podane. Jeżeli chcesz, weryfikację danej osoby możesz poprosić o pomoc detektywa — odległość nie ma znaczenia, biuro detektywistyczne w Poznaniu czy Warszawie może poprowadzić sprawę z udziałem osoby mieszkającej na drugim końcu Polski, czy nawet w obcym kraju.

Dbając o bezpieczeństwo online możesz uniknąć wielu potencjalnych zagrożeń i cieszyć się w pełni pozytywnym doświadczeniem korzystania z zasobów internetu. Bądź odpowiedzialnym użytkownikiem sieci i wspieraj wysiłki w tworzeniu bezpiecznego środowiska w wirtualnym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Uwaga, oszuści wykorzystują spoofing

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że konsultanci infolinii nie dzwonią...

W Puńsku testują inteligentne sieci

Realizowany w Puńsku projekt RIGRID - inteligentnych sieci elektroenergetycznych...

Co trzeci Polak nie zmienia haseł do stron internetowych

W przeciwieństwie do internautów z innych krajów Europy, aż...