Reklama

Ubezpieczenie zdrowotne studenta — kto go zgłasza?

Data:

- Reklama -

Z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych może korzystać student zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzinę albo uczelnię. Gdy zdecyduje się na podjęcie pracy na podstawie umowy o pracę, to do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosi go pracodawca.

Kiedy do zdrowotnego zgłasza rodzina

– Studenta może zgłosić do tego ubezpieczenia rodzic albo inna osoba uprawniona, np. jego małżonek. Nie może mieć on jednak ukończonych 26 lat. Zgłoszenie to nie wiąże się z obowiązkiem opłacania wyższej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Student, który ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, nawet gdy ukończy 26 lat – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Kiedy zgłasza uczelnia

Jeśli rodzic albo inna osoba uprawniona nie mogą zgłosić studenta do ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż np. nie pracują i nie są ubezpieczeni, to zrobi to uczelnia. Student musi ją o tym poinformować, czyli złożyć wniosek.

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego przez pracodawcę lub samodzielnie

Jeśli student podpisze umowę o pracę lub zacznie prowadzić działalność gospodarczą, to będzie miał własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. W takiej sytuacji będzie ubezpieczony jako pracownik albo osoba prowadząca działalność gospodarczą. Wówczas rodzina albo uczelnia nie będą mogły go zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosi go pracodawca, a jeśli rozpocznie prowadzenie działalności, musi sam głosić się do tego ubezpieczenia.

Zleceniodawca

Od umowy zlecenia ze studentem, który nie ukończył 26 lat, nie opłaca się składek. Status studenta, który pozwala na zwolnienie z płacenia składek przysługuje od dnia przyjęcia w poczet studentów do dnia, w którym:

  • uczelnia skreśli go z listy studentów, bo np. zrezygnuje ze studiów,
  • złoży egzamin dyplomowy,
  • złoży ostatni wymagany planem studiów egzamin – jeśli studiuje na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym lub weterynarii,
  • zaliczy ostatnią przewidzianą w planach studiów praktykę – jeśli studiuje farmację.

Gdy student korzysta ze zwolnienia z opłacania składek od umowy zlecenia, to do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza go rodzina albo uczelnia. Zleceniobiorca, który skończy studia lub chwilowo nie ma statusu studenta, np. skończył studia licencjackie i dopiero od października rozpocznie uzupełniające studia magisterskie, musi poinformować o tym swojego zleceniodawcę. Zleceniodawca będzie go musiał zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

– Ze zwolnienia z opłacania składek od umowy zlecenia nie korzysta student, który podpisze umowę zlecenia z własnym pracodawcą albo z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na jego rzecz. W takich sytuacjach studenta zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego pracodawca — tłumaczy rzeczniczka.

Zmiana tytułu do ubezpieczeń

Gdy student, którego rodzic albo uczelnia zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego rozpocznie

pracę na podstawie umowy o pracę, to rodzic albo uczelnia muszą go wyrejestrować z tego

ubezpieczenia. Do ubezpieczeń — w tym do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłosi go pracodawca. Gdy student zakończy pracę, znów może być ubezpieczony przez rodzinę albo uczelnię, ale nie stanie się to automatycznie. Rodzic albo uczelnia muszą go zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego.

Ważne!

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wygasa po 4 miesiącach od ukończenia studiów albo skreślenia z listy studentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane