Reklama

Z Suwałkami i Wilnem związani – wystawa malarstwa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

Data:

- Reklama -

We wtorkowy (12 grudnia) wieczór odbył się w suwalskim Muzeum Okręgowym wernisaż wystawy „Nigdzie od swojego miasta” W kręgu artystów Suwalszczyzny w środowisku wileńskim (do 1939 roku). Jak się okazało – z małym opóźnieniem, bo już miesiąc wcześniej planowane było to wydarzenia. Rozmaite kwestie stały się powodem przeniesienia tego terminu, ale jak powiedział dyrektor Jerzy Brzozowski, wszystkim zależało bardzo na zaprezentowaniu ekspozycji jeszcze przed świętami.

Ekspozycja łączy staranie suwalskich muzealników i finansowy wkład instytucji, z którą Muzeum Okręgowe w Suwałkach współpracuje od dłuższego czasu (choć jak wspomniał dyrektor – istnieją obawy, czy będzie możliwa kontynuacja tych działań).

Dyrektor Jerzy Brzozowski:

12 XII 2023; Suwałki – Muzeum Okręgowe; Wernisaż wystawy „Nigdzie od swojego miasta”; Jerzy Brzozowski
© 2023 Wojciech Otłowski

O prezentowanych eksponatach, a przede wszystkim o ich twórcach – artystach, którzy urodzili się w Suwałkach czy w okolicy lub też przez swe dokonania, pobyt tu związani byli z naszym miastem – opowiedziała Eliza Ptaszyńska:

12 XII 2023; Suwałki – Muzeum Okręgowe; Wernisaż wystawy „Nigdzie od swojego miasta”, Eliza Ptaszyńska
© 2023 Wojciech Otłowski

Obejrzenie ekspozycji to sposobność, by poszerzyć wiedzę o malarzach z regionem związanych. Z pewnością każdy zna twórczość Andrzeja Strumiłły czy Czesława Wierusz-Kowalskiego, syna Alfreda i jego wnuczki, Joanny Wierusz-Kowalskiej, ale prócz nich obejrzeć można między innymi prace Mariana Kuleszy, Adama Międzybłockiego, Jakuba Goldblatta, Racheli Mariampolskiej (w tym przypadku jeden drzeworyt i to w formie kopii, bo zachowało się ich niewiele, jedna z prac – w Muzeum Żydowskim w Wilnie), Witolda Kairiūkštisa czy Mariana Meszczyńskiego.

Obrazom towarzyszą powielone dokumenty, listy. Starannie opracowane biogramy przybliżają dzieje życia malarzy, którzy z Suwałkami byli związani, a których łączy też fakt pobierania nauk na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego, związki z Wilnem.

Ekspozycję oglądać można do 23 stycznia. Niedługi czas wynika z bogatych planów muzealników dotyczących świętowania Roku Alfreda Wierusz-Kowalskiego.

Fotografie w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzeum dokończy wystawę o Marii Konopnickiej

W ubiegłym tygodniu w Olicie podpisana została umowa partnerska...

Jerzy Brzozowski w Radzie ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej

W środę, 13 marca w siedzibie Muzeum Historii Polski...

Wyprawy z Etnoekipą: Odkrywanie kultury ludowej w zabawny i nowoczesny sposób

- W ostatnich kilkunastu latach zrozumienie kultury ludowej uległo...

W tym tygodniu niemało wrażeń

W nadchodzącym tygodniu w Suwałkach i innych miejscowościach subregionu...