Reklama

Jak co roku uczczono pamięć powstańców styczniowych na suwalskiej Górze Szubienicznej

Data:

- Reklama -

Nie przyniosło zamierzonego celu, pochłonęło wiele ofiar – jednak do dziś jest powstanie styczniowe wydarzeniem wspominanym, analizowanym, a jego uczestnicy pozostają w pamięci kolejnych pokoleń. W hołdzie tym, którzy wówczas zginęli, dla uczczenia poległych i pomordowanych powstańców styczniowych, w przeddzień 161. rocznicy tego zrywu niepodległościowego zebrano się na Górze Szubienicznej.

21 I 2024; Suwałki – Góra Szubieniczna; obchody 161 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
© 2024 Wojciech Otłowski

W organizacji tego wydarzenia wzięli udział: Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” działająca przy Muzeum Okręgowym w Suwałkach oraz członkowie Związku Piłsudczyków RP Okręgu Ziemi Suwalskiej, a także nieliczne – być może z powodu chłodu – grono suwalczan.

21 I 2024; Suwałki – Góra Szubieniczna; obchody 161 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego; Jerzy Brzozowski, Artur Płoński i Paweł Szyszko
© 2024 Wojciech Otłowski
21 I 2024; Suwałki – Góra Szubieniczna; obchody 161 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
© 2024 Wojciech Otłowski
21 I 2024; Suwałki – Góra Szubieniczna; obchody 161 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
© 2024 Wojciech Otłowski

Krótką uroczystość poprzedził przejazd przez miasto patrolu konnego w strojach z epoki. Jak powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego, Jerzy Brzozowski, niewykluczone, że po raz ostatni w taki szczególny sposób uczestnicy na tak zwaną Górę Szubieniczną docierają. Konny patrol napotyka coraz więcej przeszkód po drodze, zatem być może kolejne obchody wymuszą zmianę tej wieloletniej tradycji.

21 I 2024; Suwałki – Góra Szubieniczna; obchody 161 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego; Artur Płoński, Jerzy Brzozowski i Paweł Szyszko
© 2024 Wojciech Otłowski

Pod pomnikiem złożone zostały kwiaty, zapalono znicze, zmówiono modlitwę. Jerzy Brzozowski podziękował tym, którzy odpowiedzieli na apel organizatorów. „Staramy się, niezależnie od tego, czy jest to okrągłą rocznica, czy kolejna rocznica co roku tu być, co roku oddać hołd powstańcom styczniowym w tym symbolicznym miejscu dla wszystkich suwalczan, dla tych, którzy szanują pamięć o przeszłości” – powiedział dyrektor Brzozowski. Dlatego też uroczystość zakończyły słowa mówiące o spotkaniu za rok. Być może będzie to szersze grono.

Fotografie w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzeum dokończy wystawę o Marii Konopnickiej

W ubiegłym tygodniu w Olicie podpisana została umowa partnerska...

Jerzy Brzozowski w Radzie ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej

W środę, 13 marca w siedzibie Muzeum Historii Polski...

Wyprawy z Etnoekipą: Odkrywanie kultury ludowej w zabawny i nowoczesny sposób

- W ostatnich kilkunastu latach zrozumienie kultury ludowej uległo...

W tym tygodniu niemało wrażeń

W nadchodzącym tygodniu w Suwałkach i innych miejscowościach subregionu...