środa, 11 grudnia, 2024
Reklama
- Reklama -

„Kamienie musiały polecieć” – książka o niełatwych relacjach. Spotkanie autorskie z Anetą Prymaką-Oniszk

Choć było to spotkanie autorskie, to zorganizowane zostało w sali konferencyjnej suwalskiego Aquaparku, a to dlatego, że szerokie grono zainteresowanych nie pomieściłoby się w bibliotecznej Sali im. Jadwigi Towarnickiej. W czwartkowe popołudnie (04 kwietnia) o swoich dwóch książkach opowiedziała przybyłym Aneta Prymaka-Oniszk, dziennikarka, publicystka i autorka wydanego w 2016 roku „Bieżeństwa” oraz pozycji, która ukazała się w lutym – „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”.

Spotkanie to w pewnym sensie zasługa samych suwalczan, który głosując na propozycje w ramach budżetu obywatelskiego poparli pomysł upowszechniający, propagujący czytelnictwo. Dzięki tej akcji udostępniane są przez bibliotekę kody do aplikacji czytelniczej, a także zapraszani się cenieni, poruszający ważne tematy autorzy. W marcu o nowej powieści opowiadał Jakub Żulczyk.

Kwietniowe spotkanie to bolesna podróż w przeszłość – naszą wspólną, ale i własną, bo od rodzinnej historii opowiadanej przez babcię autorki zaczęła się ta chęć przybliżenia zainteresowanym niełatwych relacji między Polakami a przedstawicielami mniejszości narodowych, między katolikami a prawosławnymi. Można by powiedzieć, że inspiracją, choć w takim negatywnym sensie, były marsze poparcia dla „Burego” – Romualda Rajsa. Odpowiedzialny za wiele zbrodni, został dla narodowców symbolem walki z „obcymi”, symbolem patrioty. Zachowanie młodych ludzi wznoszących okrzyki poparcia stało się bodźcem, by pokazać prawdę o tamtych zdarzeniach:

04 IV 2024; Suwałki – Aquapark – spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk
© 2024 Wojciech Otłowski

Tragiczne losy bohaterów pokazanych w „Bieżeństwie” mają swoją smutną kontynuację w „Kamienie musiały polecieć” – obecność „innych” prowokowała, a przyzwolenie ze strony władz sprawiło, że w wielu miejscach ginęli ludzie. Ta bolesna historia Podlasia została opowiedziana z perspektywy osoby, której bliskich te represje spotkały. Dziadek autorki został zabity w 1945 roku, osierocił jej – wówczas dziewięciomiesięczną – mamę. Ten brak oddziaływał i oddziałuje na kolejne pokolenia.

Choć Aneta Prymaka-Oniszk podkreśla, że nie tworzyła opracowania historycznego, to elementy tworzące tę opowieść zostały sprawdzone, zweryfikowane, tak aby stać się świadectwem wiarygodnym, którego wpływ na odbiorców wynika z siły prawdziwej relacji:

04 IV 2024; Suwałki – Aquapark – spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk
© 2024 Wojciech Otłowski

Okazało się, iż na sali są osoby pochodzące z tych samych okolic co autorka. Nie zabrakło zatem ciekawych interakcji.

04 IV 2024; Suwałki – Aquapark – spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk
© 2024 Wojciech Otłowski

Fotografie w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski

Najnowsze artykuły

Sztuka pięknego życia: Wzruszająca historia miłości na ekranach (bilety)

Tuż przed końcem roku, Cinema Lumiere zaprasza na premierę...

Here. Poza czasem – opowieść o ludzkim losie w Cinema Lumiere (bilety)

Już od 27 grudnia 2024 roku w Cinema Lumiere...

„Cicho…sza…” w drodze już na półmetku

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku jest na...

Petycja „TAK dla przywrócenia PKS Suwałki” złożona w Urzędzie Marszałkowskim

Prawie 3,5 tys. osób jest na „TAK dla przywrócenia...

Mikołajkowa inicjatywa projektu „Happy Time”

Grupa pełnych pasji i energii dziewcząt z Zespołu Szkół...

Trzy nagrody dla Rossmanna

W ostatnim czasie Rossmann otrzymał trzy prestiżowe nagrody. Firmie...
Reklama

Powiązane artykuły

Sztuka pięknego życia: Wzruszająca historia miłości na ekranach (bilety)

Tuż przed końcem roku, Cinema Lumiere zaprasza na premierę poruszającej opowieści o miłości, życiu i ulotności chwil, które sprawiają, że życie nabiera wyjątkowego smaku....

Here. Poza czasem – opowieść o ludzkim losie w Cinema Lumiere (bilety)

Już od 27 grudnia 2024 roku w Cinema Lumiere w Suwałkach będzie można zobaczyć film, na który czekali miłośnicy kina na całym świecie. "Here....

„Cicho…sza…” w drodze już na półmetku

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku jest na półmetku realizacji projektu „Cicho…sza…” w drodze skierowanego do rodzin, a także do dzieci ze spektrum...