Reklama

Konie nad Zalewem Arkadia. Rozpoczął się XXIII Piknik Kawaleryjski

Data:

- Reklama -

Połowa czerwca to tradycyjnie czas, gdy wielbiciele tradycji ułańskiej mogą podziwiać popisy jazdy konnej czy konkurs władania szablą i lancą. Ulice Suwałk przemierzają jeźdźcy na koniach, a wieczorem słychać żurawiejki.

Niezmienne jest też miejsce wydarzeń – impreza rozpoczęła się nad Zalewem Arkadia, gdzie uroczystego otwarcia dokonał dyrektor suwalskiego Muzeum Okręgowego, Jerzy Brzozowski.

15 VI 2024 ; Suwałki – nad zalewem Arkadia; XXIII Piknik Kawaleryjski – Jerzy Brzozowski
© 2024 Wojciech Otłowski

Po powitaniu gości i wymienieniu grup rekonstrukcyjnych oraz formacji biorących udział w pikniku głos zabrał prezydent Czesław Renkiewicz. „Wracamy do tradycji z okresu międzywojennego, a Suwałki wtedy wojskiem stały” – powiedział prezydent, który podziękował także organizatorom i życzył uczestnikom dobrych występów, a oglądającym – dobrej zabawy.

15 VI 2024 ; Suwałki – nad zalewem Arkadia; XXIII Piknik Kawaleryjski – Czesław Renkiewicz
© 2024 Wojciech Otłowski

Zawody mają emocjonujący przebieg: po pokonaniu przeszkody wodnej uczestnicy konkursu mierzą się z zadaniem jak najszybszego przejechania toru, oczywiście bez zrzutek, bo za nie otrzymuje się punkty karne.

15 VI 2024 ; Suwałki – nad zalewem Arkadia; XXIII Piknik Kawaleryjski
© 2024 Wojciech Otłowski

O tym, że jest to niełatwe zadanie, przekonać się mogli przybyli w sobotę (15 czerwca) na miejsce konkursowych zmagań. Konie nieufnie podchodziły do pierwszego zadania, niektóre nie dały się namówić do wejścia do wody, tym bardziej należy docenić przejazdy przez przeszkodę wodną, nawet te niezbyt szybkie. Można by powiedzieć, że widać pewną zmianę pokoleniową wśród startujących. Dla wielu udział w imprezie to okazja do zdobycia pierwszych szlifów, oswojenia się, a przede wszystkim oswojenia konia, z tego typu wyzwaniami.

15 VI 2024 ; Suwałki – nad zalewem Arkadia; XXIII Piknik Kawaleryjski
© 2024 Wojciech Otłowski

Choć oczywiście nie brakło i bezbłędnych przejazdów i nowych rekordów w porównaniu do wyników sprzed roku. Na pewno też należy wspomnieć o gorących reakcjach publiczności, która dopingowała i oklaskiwała popisy. To dowód na to, że tradycja kawaleryjska jest dla suwalczan czymś cennym, wartościowym.

15 VI 2024 ; Suwałki – nad zalewem Arkadia; XXIII Piknik Kawaleryjski
© 2024 Wojciech Otłowski

W sobotę także odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona oddziałom wojskowym Garnizonu Suwałki z lat 1919-1939 w kościele p. w. Piotra i Pawła w Suwałkach.

Jutro, również w tradycyjnym miejscu, czyli na placu u zbiegu ulic Świerkowej i Nowomiejskiej, drugi dzień Pikniku Kawaleryjskiego. W planach między innymi konkurs władania szablą i lancą oraz pokaz musztry. Początek o godzinie 12.00.

Fotografie w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Imponujące popisy w konkursach władania szablą i lancą. Drugi dzień XXIII Pikniku Kawaleryjskiego

Najpierw widowiskowy przejazd przez miasto, a potem nie mniej...

Muzealnicy z Suwałk wyróżnieni

W poniedziałek, 27 maja w Muzeum Okręgowym w Suwałkach...

Jerzy Brzozowski uhonorowany medalem szwoleżerów

W dniach 10-12 maja w Warszawie odbyły się XI...

Jerzy Brzozowski w Radzie ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej

W środę, 13 marca w siedzibie Muzeum Historii Polski...