Spotkać się latem, w cieniu drzew, mając w perspektywie rozmowę z autorką i wspólną zabawę – tej propozycji nie oparło się grono suwalczan, którzy dotarli w sobotę (20 lipca) na skwer u zbiegu ulic ks. Stanisława Szczęsnowicza i Kazimierza Pułaskiego. To w to miejsce od pewnego czasu suwalska Biblioteka Publiczna zaprasza na rozmaite wydarzenia – i oczywiście nie jest ono przypadkowe. Pobliski, niezbyt dostępny teren, ma według planów stać się centrum życia kulturalnego w szeroko pojęty sposób związanego z książką. Krótko rzecz ujmując – ma tu być Mediateka.

© 2024 Wojciech Otłowski
W powyższym zdaniu kluczowe jest sformułowanie „ma być” – są plany, wyliczenia, pomysły, projekty – i są chęci, ale przydałoby się oddolne poparcie wyrażone głosami mieszkańców. Tylko tyle i aż tyle: zatem pracownicy biblioteki zachęcają do przekazania opinii na temat planów stworzenia tej nowej, nowoczesnej placówki mającej spełniać rozmaite zadania.

© 2024 Wojciech Otłowski
Temu także poświęcona była pierwsza część spotkania. Jak miałaby wyglądać Mediateka, zobaczyć można było na prezentowanych planszach – wizualizacje i plany uzupełnione zostały o krótkie zarysowanie planowanych zasad działania przedstawione przez Marię Kołodziejską i prezydenta Romana Rynkiewicza.

© 2024 Wojciech Otłowski

© 2024 Wojciech Otłowski
Nowa placówka ma zastąpić kilka funkcjonujących obecnie, zatem pojawia się obawa o dostępność oferty bibliotecznej dla osób starszych, mniej mobilnych. Nie jest to jednak problem, bo opracowanych został projekt dotarcia do zainteresowanych dzięki bibliobusowi. Niezwykle ważne jest to, że planowana inwestycja to przedsięwzięcie odpowiadające potrzebom szerokiego grona odbiorców, nowoczesne centrum oferujące nie tylko lektury, ale miejsce do spotkań, do organizacji koncertów, imprez, wykładów. Atuty Mediateki to dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, dłuższe godziny otwarcia, dogodne parkingi, a także otwartość na nowe rozwiązania.
Ważną kwestią są również finanse. Ten temat przedstawił goszczący na spotkaniu przewodniczący Rady Miejskiej Suwałk, Zdzisław Przełomiec. Inwestycja ma kosztować niemało, ale też są szanse na uzyskanie sporego dofinansowania. Co więcej – wkład własny miasta to kwota mniejsza niż potrzebne środki na remont budynku przy ul. Emilii Plater, w którym mieści się Biblioteka Publiczna, a który wymaga pilnej naprawy dachu (10 milionów w zestawieniu z 14 milionami potrzebnymi na remont).

© 2024 Wojciech Otłowski
Dlatego też tak ważne jest wzięcie udziału w konsultacjach dotyczących Mediateki. Można to zrobić w tradycyjnej formie, wypełniając papierową ankietę dostępną we wszystkich oddziałach bibliotecznych lub przez internet (wszelkie informacje i link do ankiety znaleźć można na stronie Mediateka – konsultacje – Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach (bpsuwalki.pl) ).
O inicjatywie przychylnie wypowiadali się przybyli na spotkanie – z dostępności planowanego obiektu dla osób z niepełnosprawnościami cieszył się Andrzej Świtaj, prezes Klubu Sportowego „Jaćwing”. Uczestnicy spotkania od razu też wypełniali dostępne ankiety, zatem inicjatywa ma coraz większe poparcie.

© 2024 Wojciech Otłowski
Od spraw bardzo poważnych uczestnicy „Pikniku w Gaju” przeszli do bardziej radosnych, bo drugim punktem sobotniego wydarzenia było spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek. Ta formalna nazwa kryje za sobą niezwykle sympatyczną rozmowę z bezpośrednią i serdeczną osobą, jaką jest pani Agnieszka. W Suwałkach gościła pięć lat temu, w tym czasie nowe grono małych czytelników pokochało jej twórczość, więc spotkanie było okazją do podzielenia się wrażeniami z lektur. Rozmowę zdominował temat powstawania książek, pisarskich inspiracji, sekretów warsztatu. Autorka chętnie odpowiadała na pytania – okazało się, że to pojawienie się na świecie córki i wspólne lektury zachęciły panią Agnieszkę do spróbowania swych sił w dziedzinie twórczości literackiej dla najmłodszych. Była też okazja do zdobycia dedykacji.

© 2024 Wojciech Otłowski
Pracownik biblioteki, Piotr Kuczek, zachęcił do udziału w kolejnej edycji konkursu na piosenkę – tym razem do wiersza Cypriana Kamila Norwida lub goszczącej na spotkaniu Agnieszki Frączek (po szczegółowe informacje odsyłamy na stronę biblioteki).
Sobotnie spotkanie zakończyły zabawy dla najmłodszych. W rolę animatora wcielił się nieoceniony Mariusz „Słoma” Słomiński. Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Podwórkowa biblioteka wychodzi do człowieka” okazało się strzałem w dziesiątkę.

© 2024 Wojciech Otłowski
Fotografia w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski
Tajemnice warsztatu pisarza – spotkanie z Agnieszką Frączek w Bibliotece Publicznej