Ponad sto sześćdziesiąt utworów napisał Mistrz Gałczyński w ramach „Teatrzyku Zielona Gęś”. Debiut na łamach „Przekroju” miał miejsce w 1946 roku. Siedemdziesiąt sześć lat później po te teksty sięgnęli członkowie Teatru Hybrydowego. Suwalczanie mogli bawić się oglądając to przedstawienie już jesienią. Zarówno na premierze, jak podczas kolejnych prezentacji widownia była pełna, nie inaczej rzecz się miała podczas poniedziałkowego (05 sierpnia) spektaklu w ramach TEATR-AKCJI.
Tym razem, jak powiedziała wcielająca się w rolę konferansjera Mirosława Krymska, widzowie mieli sposobność zobaczyć „jubileuszowe, trzynaste” przedstawienie.
Jak było? Przezabawnie, zachwycająco, zaskakująco i perfekcyjnie! Niewielka przestrzeń sceniczna Sali Kameralnej z trudem pomieściła liczne grono aktorów. Nic dziwnego – ponad półtoragodzinny spektakl to mnóstwo scenek i wiele piosenek, zmiany kostiumów, intrygująca konferansjerka coraz to nowych osób, charyzmatyczna „pani sprzątająca”, która od pierwszych chwil, gdy usadzała publiczność, zaskarbiła sobie sympatię wszystkich.
Prócz scenek pokazujących życie rodzinne, nasze słabości, snobizmy i utarte sposoby postępowania, służbę zdrowia (brawurowa rola Wojciecha Fałtynowicza wcielającego się w postacie medyków), miłosne zawirowania i porywy serca (także uczucie do kawy fantastycznie zobrazowane przez Jakuba Rusanowskiego) czy dwie wersje przedstawienia – dla dorosłych i dla „dziateczek” (które cudownie zainscenizowali Joanna Sztelmer-Stabińska i Jakub Rusanowski), zabrzmiały też piosenki – talentem wokalnym popisywał się między innymi wyżej wymieniony Jakub Rusanowski, który zaśpiewał „Ogrzej mnie” w wersji Kabaretu Po Żarcie, a w duecie z Dorotą Skłodowską – „Czy te oczy mogą kłamać”.
Publiczność była zachwycona – już pojawiających się na scenie aktorów witano brawami, a po scenkach długo nie milkły oklaski. Reagowano żywo i żywiołowo. Nie będziemy się silić na przekazywanie całości wydarzenia, bo to niemożliwe – to warto i trzeba zobaczyć!
Fotografie w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski