Reklama
- Reklama -

Klasztor w Wigrach wciąż kryje wiele tajemnic

W Wigrach trwa konferencja „Świat zwierząt i roślin w kulturze dawnych mieszkańców północno-wschodniej części ziem polskich”, która zgromadziła ekspertów m.in. z dziedziny archeologii. Celem wydarzenia jest wymiana doświadczeń na temat dalszego zagospodarowania klasztoru pokamedulskiego i jego otoczenia, aby to miejsce mogło lepiej służyć mieszkańcom i turystom. Podczas konferencji poruszone zostały kwestie związane z odkryciami archeologicznymi w rozległych piwnicach klasztoru, które zostały odsłonięte podczas prac badawczych.

Michał Dziób, jeden z prowadzących badania archeologiczne w tym rejonie, mówił o odkryciu piwnic o różnych konstrukcjach, które znajdują się pod całym kompleksem klasztornym. Wspomniał o tajemniczych korytarzach, które mogły dawniej pełnić funkcje ewakuacyjne, a także o interesujących artefaktach, takich jak fragmenty kafli z XVII-XVIII w., które wiążą się z historią klasztoru.

Znalezione piwnice są cennym elementem architektury, który może stanowić nową atrakcję turystyczną Wigier. Odsłonięcie tych podziemi i ich udostępnienie zwiedzającym to jedno z wyzwań, które stoją przed gospodarzami tego obiektu. Prace badawcze i konserwacyjne wciąż trwają, ale już teraz widać ogromny potencjał tej wyjątkowej lokalizacji.

„Klasztor w Wigrach to nie tylko miejsce o ogromnej wartości historycznej, ale także przestrzeń, w której żyje historia, łączącą naukę, kulturę i przyrodę” – zaznacza Michał Dziób. Warto dodać, że badania to jedna część programu spotkania, inne zakresy tematyczne oparte są na współpracy z Wigierskim Parkiem Narodowym. 

Podczas konferencji omawiano także inne aspekty związane z klasztorem, w tym rolę hodowli, łowiectwa oraz roślinności w życiu codziennym kamedułów. Michał Dziób przypomniał, że historyczne źródła wskazują na dużą zależność klasztoru od otaczającej go przyrody, co czyni to miejsce wyjątkowym pod względem ekologicznym.

Michał Dziób: „W szczególności warto zwrócić uwagę na jeden z kafli, który można zobaczyć w gablocie – kafel herbowy związany z klasztorem wigierskim, pochodzący z XVIII wieku. Kafel ten pamięta czasy kamedułów, ponieważ został wykonany na ich zamówienie. Specjalnie na potrzeby budowy klasztoru powstała cegielnia, która produkowała cegły na miejscu. Z tych cegieł wzniesiono cały kompleks klasztorny, począwszy od piwnic. Jak podają źródła, budowę rozpoczęto od otoczenia pięciu wzgórz grubym murem, a następnie w ich wnętrzu wzniesiono tzw. sklepy, czyli piwnice”.

Wydarzenie zakończy się w piątek, 29 listopada o godz. 14.00 (tu można sprawdzić program).

Klasztorny Zespół Pokamedulski w Wigrach, położony na półwyspie Jeziora Wigry, jest jednym z najważniejszych zabytków Suwalszczyzny. Został założony w 1667 r. przez Jana Kazimierza, a po kasacie zakonu w 1794 r. popadł w ruinę. Prace rekonstrukcyjne rozpoczęto w latach 1922-1929, a kontynuowane były w kolejnych etapach, przywracając architektoniczny układ klasztoru.

W ramach badań archeologicznych odkryto nowe pomieszczenia piwniczne w eremach, które datowane są na XVII-XVIII w. Odkryto m.in. fragmenty naczyń, kafli piecowych z herbem, oraz ślady po pożarze z końca XIX w. Prace badawcze, wspierane georadarem, umożliwiły odkrycie bastei, które mogą być elementem pierwotnego planu murów. Kontynuacja badań ma na celu pełną rekonstrukcję i udostępnienie tej części klasztoru zwiedzającym.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Najnowsze artykuły

Sztuka pięknego życia: Wzruszająca historia miłości na ekranach (bilety)

Tuż przed końcem roku, Cinema Lumiere zaprasza na premierę...

Here. Poza czasem – opowieść o ludzkim losie w Cinema Lumiere (bilety)

Już od 27 grudnia 2024 roku w Cinema Lumiere...

„Cicho…sza…” w drodze już na półmetku

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku jest na...

Petycja „TAK dla przywrócenia PKS Suwałki” złożona w Urzędzie Marszałkowskim

Prawie 3,5 tys. osób jest na „TAK dla przywrócenia...

Mikołajkowa inicjatywa projektu „Happy Time”

Grupa pełnych pasji i energii dziewcząt z Zespołu Szkół...

Trzy nagrody dla Rossmanna

W ostatnim czasie Rossmann otrzymał trzy prestiżowe nagrody. Firmie...
Reklama

Pozostałe artykuły

Petycja „TAK dla przywrócenia PKS Suwałki” złożona w Urzędzie Marszałkowskim

Prawie 3,5 tys. osób jest na „TAK dla przywrócenia PKS Suwałki”. Petycja zainicjowana przez suwalczan - Piotra Rydzewskiego, Grzegorza Izbickiego i Piotra Wasilewskiego, została...

Mikołajkowa inicjatywa projektu „Happy Time”

Grupa pełnych pasji i energii dziewcząt z Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach, w skład której wchodzą: Iza Konopko, Karolina Pojawa, Dominika Podziewska, Gabriela...

Punkt po dobrej walce. Ślepsk Malow Suwałki – Projekt Warszawa 2:3

Wprawdzie nie udało się suwalskim siatkarzom przedłużyć pasma wygranych meczów, jednak przed sobotnim (7 grudnia) starciem z drużyną z Warszawy gospodarze nie byli faworytami,...