Reklama

Klasztor w Wigrach: Kontemplacja i odnowa biologiczna w przyszłości? Na razie rozmowy i wykłady o badaniach obiektów sakralnych

Data:

- Reklama -

Interdyscyplinarna konferencja „Interdyscyplinarne badania obiektów sakralnych w północno-wschodniej Polsce” odbywa się właśnie w Wigrach, miejscu, które zyskało szczególne znaczenie w kontekście badań archeologicznych i historycznych. Konferencja była okazją do podsumowania dotychczasowych prac oraz podzielenia się fascynującymi odkryciami, na które trafiono podczas remontu tarasów dolnych klasztoru pokamedulskiego.

Witając uczestników konferencji, ks. dr Jacek Nogowski podkreślił wagę badań prowadzonych w tym miejscu. Prace archeologiczne rozpoczęte po odkryciu śladów przeszłości ukazały korytarze i przejścia, które przez wiele lat pozostawały ukryte pod ziemią. Te odkrycia pozwalają na rzucenie nowego światła na historię tego miejsca oraz całej Suwalszczyzny.

Dzięki ministerialnemu wsparciu finansowemu uzyskanemu na wiosnę, prace badawcze prowadzone pod ziemią w Wigrach nabrały tempa. Ks. Nogowski wyraził nadzieję, że prace będą kontynuowane, ponieważ historia klasztoru ma ogromne znaczenie dla kultury i dziedzictwa narodowego, a także dla dziejów samego obiektu, często nazywanego „perłą Suwalszczyzny”.

– Klasztor w Wigrach był niedostępny dla postronnych, aż do kasaty zakonu kamedułów. Przez okres obu wojen światowych borykał się z wieloma trudnościami i zniszczeniami – przypomniał ks. Jacek Nogowski.

Zespół pokamedulski w Wigrach został wpisany do rejestru zabytków w 1979 roku. To miejsce zachwyca nie tylko rozmachem swojego założenia przestrzennego, ale także wartością historyczną w zakresie sztuki sakralnej zakonu kamedułów. To dlatego badania prowadzone w Wigrach są tak istotne dla zrozumienia historii i dziedzictwa tego regionu. W trakcie badań archeolodzy znaleźli fragmenty kafli piecowych z ornamentyką roślinną, ceramikę naczyniową oraz szkło. Szczególnie cennym jest kafel piecowy datowany najprawdopodobniej na początek XVIII w., na którym widnieje tarcza herbowa z koroną kamedulską.

Fot. Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Ks. Nogowski podkreśla, że korytarze odkryte przez archeologów biegną wzdłuż wszystkich murów oporowych, co sugeruje, że dotychczasowe odkrycia to zaledwie początek badań. Przed archeologami jeszcze wiele do zrobienia, ale gdy prace odkrywcze zostaną zakończone przynajmniej na którymś z bardziej zaawansowanych etapów, parafia chciałaby zrealizować plan wykorzystania tych przestrzeni. Jak zapowiada ks. dr Jacek Nogowski – można by było stworzyć tam miejsce odnowy biologicznej z masażem i/lub miejsce kontemplacji z chorałami gregoriańskimi.

Wizualizacje (Niebywałe Suwałki) – jak mogłoby wyglądać centrum odnowy biologicznej w Wigrach?

Oprócz prac podziemnych, w ostatnim czasie zakończono także prace konserwatorskie i restauratorskie ołtarza bocznego św. Michała Archanioła w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach. Prace te miały na celu przywrócenie pierwotnych wartości artystyczno-estetycznych ołtarza.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W tym tygodniu: Młody jazz, blues i inne atrakcje

Instytucje, ośrodki i domy kultury z Suwałk, Sejn, Wigier,...

Tak brzmią organy w Wigrach (posłuchaj)

W dniach 18-19 listopada 2023 roku w Kościele pw....

Biznes, poezja, muzyka i spotkania

Sprawdźmy, jakie propozycje kulturalne, biznesowe, warsztatowe i sportowe czekają...

Po prawie 80 latach organy piszczałkowe ponownie zabrzmią w Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach

W dniach 18-19 listopada 2023 roku, w Kościele pw....