Reklama

Trwa VII edycja „Kierunku Wschód”

Data:

- Reklama -

2 października w Uniwersyteckim Centrum Kultury przedstawieniem „Nastia” rozpoczęła się VII edycja „Kierunku Wschód”. Festiwal otworzył Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – organizatora międzynarodowych spotkań teatralnych. Towarzyszyły mu Dorota Sokołowska, dziennikarka Polskiego Radia Białystok oraz Martyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora Teatru.

#PodNaszymPatronatem

Dyrektor Piotr Półtorak podziękował mecenasom, dzięki którym festiwal mógł się odbyć.

– Umożliwiło to wsparcie finansowe MKiDN oraz Województwa Podlaskiego. – powiedział Piotr Półtorak. Dziękuję serdecznie Panu Premierowi Piotrowi Glińskiemu Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który wsparł nasze przedsięwzięcie w ramach Programu Teatr 2023. Dziękuję również Panu Arturowi Kosickiemu, Marszałkowi Województwa Podlaskiego, bo dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa mogliśmy zrealizować nasz plan. Dzięki pozyskaniu środków w wysokości 200 tys. złotych mogliśmy zaprosić tyle wspaniałych zespołów zza granicy i tych goszczących na rezydencji w Polsce oraz zapewnić im godne warunki.

Pierwsza prezentacja festiwalowa to spektakl „Nastia” w reżyserii Jury Dzivakova Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie zrealizowany przez twórców z Białorusi, Ukrainy i Polski.

Po przedstawieniu wielu widzów skorzystało ze znakomitej okazji do rozmowy z reżyserem i międzynarodową ekipą wykonawców. Spotkanie pospektaklowe poprowadziła Dorota Sokołowska, a rozmowa z twórcami przedstawienia i widzami dotyczyła poruszanych w spektaklu mitów na temat Rosji, „rosyjskiej duszy” i odniesień do literatury rosyjskiej: Turgieniewa, Czechowa w opowieści pióra słynnego rosyjskiego pisarza Władimira Sorokina, na podstawie której powstało przedstawienie. Jednolita stylistycznie wizja plastyczna Tatsianay Dzivakovej z muzyką Olgi Podgaiskay’ej przykuwały uwagę białostockiej publiczności mimo przewrotności kontrowersyjnej opowieści pisarza o rosyjskich kanibalach.

Po pierwszym festiwalowym dniu kolejne – zapowiadają się równie ciekawie. Najbliższe spektakle w piątek, sobotę i niedzielę.

6 października w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N widzowie zobaczą przedstawienie z Armenii „Skromny chłopak” wg Charlotte Jones w reżyserii Davita Hakobyana w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Akademickiego im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu.

W sobotę 7 października w Auli Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej 20 aktorzy Teatru Dramatycznego przedstawią „Dekameron” wg Govanniego Boccaccia w reżyserii Igora Gorzkowskiego.

A weekend zakończy w Uniwersyteckim Centrum Kultury niedzielny spektakl w wykonaniu artystów z Narodowego Teatru w Bitolii z Republiki Macedonii Północnej. Tym razem zobaczymy „Demony” wg Larsa Norena w reżyserii Vasila Hristova.

Kolejny festiwalowy tydzień zapowiada się równie intensywnie – codziennie inna prezentacja.

Zobaczymy jeszcze cztery spektakle:

– 12.10. – „Mewę” wg Antona Czechowa w reżyserii Jokŭbasa Brazysa Teatru OKT z Litwy

– 13.10 – ,,Szept” Grupy Teatralnej Kupalaŭcy – niezależnej białoruskiej grupy, działającej obecnie w Lublinie.

– 14.10 – „HA*L*T” Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru z Ukrainy w reżyserii znanej już białostockiej publiczności i cenionej – Tamary Trunovej.

– 15.10 – „Światło w ciemności” Teatru Tutejszego, w którym występują aktorzy z Białorusi przebywający na rezydencji w Białymstoku dzięki wsparciu Fundacji Tutaka.

Mimo że wszystkie bezpłatne wejściówki zostały rozdane, Teatr Dramatyczny zachęca widzów do przychodzenia na spektakle, gdyż zdarza się, że nie wszyscy korzystają z darmowej propozycji i miejsca pozostałyby puste. A przy tak znakomitym programie festiwalu warto wykorzystać każde wolne miejsce, by zobaczyć znakomitych twórców zza naszej wschodniej i południowej granicy.

Festiwal Kierunek Wschód dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Teatr 2023 oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

Fot. Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku, Bartek Warzecha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nigdy nie wiadomo – wywiad z Jolantą Hinc-Mackiewicz – reżyserką „Małych zbrodni małżeńskich”

Prezentujemy rozmowę z Jolantą Hinc-Mackiewicz reżyserką spektaklu "Małe zbrodnie...

Teatralna majówka z Teatrem Dramatycznym

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza widzów...

Spektakl „Cicho… sza…” jedzie w teren

Teatr Dramatyczny otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa...

„Kierunek Wschód VIII” z ministerialnym dofinansowaniem

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał dofinansowanie...