Reklama
- Reklama -

Pomagaj nie raz, a cały czas! Rozmowa z Anną Ruszewską

Rozmowa z Anną Ruszewską – Prezesem Podlaskiej Sieci Wolontariatu i kierownikiem Suwalskiego Biura Wolontariatu przy Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w Suwałkach.

Materiał partnera.

Redakcja: Skąd pomysł na takie hasło?

Anna Ruszewska: To hasło wolontariuszy Korpusu Solidarności, które ma uświadamiać, że warto pomagać i dziel się dobrem każdego dnia. Jest to zachęta do bycia dobrym człowiekiem, nie tylko od święta. Jest wiele osób, które na co dzień potrzebują małego gestu, uwagi i czekają na pomoc. Wśród nich są ludzie starsi, samotni, chorzy, czy bezdomni. I każdy z nas może ofiarować im czas i energię. „Pomagaj nie raz, a cały czas” to również hasło zachęcające do zapoznania się z Korpusem Solidarności – programem wspierania wolontariatu systematycznego oraz myśli przewodniej całego Programu, czyli włączenia się do pomagania w Korpusie Solidarności.Polacy chętnie angażują się w pomoc akcyjną, jednak wolontariat systematyczny jest najbardziej deficytową formą działalności wolontariackiej w Polsce. Zależy nam, aby to zmienić.

Co kryje się pod nazwą Korpus Solidarności?

Korpus Solidarności to nazwa rządowego programu wolontariatu systematycznego, którego celem jest kompleksowe wsparcie rozwoju długofalowej relacji między wolontariuszem a placówką korzystającą z jego świadczeń. Jest oparty na modelu wolontariatu systematycznego i długoterminowego. Wzmocnienie i rozwój wolontariatu systematycznego ma na celu podniesienie rangi działań wolontariackich, wzbudzenie zainteresowania wolontariatem oraz zachęcenie obywateli do zaangażowania w taką działalność. Korpus Solidarności ma też za zadanie upowszechnianie wolontariatu wśród organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, które do tej pory sporadycznie wykorzystywały aktywność wolontariacką, albo wcale. W ramach Korpusu Solidarności stowarzyszenie PRYZMAT oferuje bezpłatny pakiet wsparcia dla wolontariuszy, koordynatorów i organizatorów wolontariatu, m.in. spotkania, szkolenia, warsztaty, staże, debaty, konkursy, minigranty i bony edukacyjne dla wolontariuszy, pomoc w znalezieniu wolontariatu orazdoradztwo w zakresie organizacji wolontariatu. Działania adresowane są do wszystkich grup wiekowych i środowisk. Stowarzyszenie wspólnie z wolontariuszami organizuje też tematyczne akcje wolontarystyczne, takie jak: wolontariat pamięci, wolontariat seniorów, czyste rzeki, wolontariat z autochodzikiem, podlaskie pomaga,.

Dlaczego pomaganie w formie wolontariatu jest ważne?

To co dobre warto powtarzać! Wolontariat to więcej niż tylko pomaganie innym. To wartość, która buduje silne społeczności, umacnia więzi międzyludzkie i kształtuje lepszy świat. Praca społeczna wolontariuszy jest świadectwem tego, że każdy może przyczynić się do pozytywnych zmian. Działalność wielu organizacji dzięki społecznikom nabiera mocy. Praca wolontariusza to świadome zaangażowanie, chęć rozwoju. Jest bardzo wiele korzyści niematerialnych związanych z wolontariatem.

To jakie są korzyści? Dlaczego warto być wolontariuszem?

Wolontariat to działanie pro bono. Wolontariusze nie oczekują i nie otrzymują za swoją aktywność wynagrodzenia, ale pomaganie jest dla nich wartością samą w sobie. I to może być główna motywacja do tego, aby zaangażować się w wolontariat. Jest wiele powodów, dlaczego ludzie decydują się na wolontariat. Dla niektórych jest to sposób na urozmaicenie monotonii życia, bo być może na co dzień wykonują zawód z którym się nie identyfikują. Inni szukają znajomości, ludzi o podobnych wartościach, światopoglądzie. Jeszcze inni chcą w wolontariacie rozwijać swoje talenty, uczyć konkretnych rzeczy. Traktują wolontariat jako możliwość samorozwoju lub rozwoju danej społeczności. Są też tacy, którzy pragną mieć realny wpływ na zmianę, być rzecznikiem ważych spraw. Mimo różnych przesłanek, jedno jest pewne – wolontariat to inwestycja w samego siebie. Wolontariusze uczą się pracy w zespole, relacji, komunikacji, wystąpień publicznych czy radzenia sobie ze stresem, dlatego tak ważne jest krzewienie idei wolontariatu wśród dzieci i młodzieży. Poza tym badania wykazują, że pracodawcy cenią u kandydatów kompetencje miękkie. Wolontariusze dzięki nabytym umiejętnościom, zakładają i prowadzą własne firmy, podejmują pracę w instytucjach publicznych lub znajdują zatrudnienie w organizacjach pozarządowych. Jest wiele korzyści, których na pieniądze nie da się przeliczyć. Kapitał społeczny, może być ważniejszy niż materialny. Wiąże się z normami i wartościami, rozwijaniem umiejętności interpersonalnych, budowaniem dobrych relacji, kształtowaniem klimatu współpracy i zaufania. A solidarność jest często lepsza niż rywalizacja.

Czy jest to duża odpowiedzialność?

W dobrym wolontariacie wszystko zależy od nas, od naszej rzetelności. To wolontariusze, wyznacza granice tego, w co w stanie się zaangażować, za co chcą być odpowiedzialni. W wolontariacie nie ma przymusu, jeżeli jednak granice zostają wytyczone i decyzja o zaangażowaniu się zapada, to pojawia się wspomniana odpowiedzialność. Poza tym nasza organizacja obdarza wolontariuszy zaufaniem, co do możliwości zrealizowania określonego zadania. Wolontariusze mogą proponować własne rozwiązania, jeżeli tylko pozwolą one na osiągnięcie celu. Włączenie wolontariuszy w proces decydowania zwiększa ich chęć do zaangażowania i poczucie odpowiedzialności. Wolontariat jest więc sposobem na to, by nauczyć się odpowiedzialności. Myślę, że to bardzo ważna lekcja na całe życie.

Jak najłatwiej zacząć przygodę z wolontariatem?

Warto pomyśleć, co jest dla mnie ważne, co chciałbym robić, czy jest coś, co chciałbym zmienić. Następnie wystarczy skontaktować się z nami:

Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w Suwałkach, ul. Noniewicza 91,

tel. 87 565 02 58, e-mail: wolontariat@pryzmat.org.pl, www.pryzmat.org.pl

Aktualnie realizujemy zadanie „Partnerstwo dla Wolontariatu” i dbamy o rozwój wolontariatu na terenie całego województwa. Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych działaniami wolontarystycznymi, zarówno tych, którzy chcą zostać wolontariuszami, jak również organizatorów, koordynatorów wolontariatu i całe otoczenie wspierające tę szlachetną ideę.

Dziś, 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, kto je ustanowił i czemu służy?

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1985 roku, aby docenić niezwykłą pracę wolontariuszy na całym świecie. Pomysł na ustanowienie takiego święta zrodził się z potrzeby wyróżnienia roli wolontariatu jako siły napędowej rozwoju społecznego i kulturalnego. Wolontariusze, poświęcając swój czas i energię, przyczyniają się do pozytywnych zmian w swoich społecznościach, a ich zaangażowanie ma ogromny wpływ na życie wielu ludzi. Stowarzyszenie PRYZMAT celebruje święto społeczników, już od 22 lat, organizując Podlaską Galę Wolontariatu, wydarzenie związane ze świętem wolontariuszy, które w tym roku odbyło się 3 grudnia. Ideą jest podkreślenie niezwykłej roli wolontariuszy w barwnej działalności organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. To dowód uznania dla osób poświęcających swój cenny czas i umiejętności niosąc pomoc innym. Dzień Wolontariusza jest okazją do docenienia pracy społecznej i inspiracją dla innych do działania.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza pozwólmy, aby duch wolontariatu towarzyszył nam przez cały rok. Razem możemy zdziałać wiele!

Artykuł jest finansowany ze środków otrzymanych od NIW-CRSO z Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018 – 2030 Korpus Solidarności.

Fot. Tomasz Ejsmont

Najnowsze artykuły

Tor przeszkód AquaGlide w suwalskim Aquaparku – atrakcja dla całych rodzin

W czasie ferii - od 29 stycznia do 5...

Polacy w sklepach muszą głębiej sięgać do portfeli. Najbardziej widać to po chemii gospodarczej

W grudniu 2024 r. chemia gospodarcza była droższa o...

Kaplica cmentarna w Suwałkach wpisana do rejestru zabytków

Decyzją Adama Musiuka, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kaplica cmentarna...

Co sądzimy o współczesnych seniorach? Wyniki badania

Starzenie się jest trudnym procesem pełnym lęku i poczucia...

Punkt i niedosyt po niedzielnym spotkaniu. Ślepsk Malow Suwałki – Bogdanka LUK Lublin 2:3

Bogdanka LUK Lublin to zespół lokujący się w tej...
Reklama

Pozostałe artykuły

Kaplica cmentarna w Suwałkach wpisana do rejestru zabytków

Decyzją Adama Musiuka, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kaplica cmentarna na cmentarzu ewangelickim przy ul. Zarzecze w Suwałkach została wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego....

Punkt i niedosyt po niedzielnym spotkaniu. Ślepsk Malow Suwałki – Bogdanka LUK Lublin 2:3

Bogdanka LUK Lublin to zespół lokujący się w tej chwili tuż za podium w tabeli PlusLigi, zatem przed niedzielnym meczem zdobycie punktu uważane byłoby...

Sopranissimo i Suwalska Orkiestra Kameralna zachwycili suwalczan. Noworoczny koncert w SOK-u

Nowy rok powoli nabiera rozpędu, ale styczeń to wciąż czas składania życzeń i świętowania nowego etapu w naszym życiu. Takie uroczyste chwile warto spędzić...