Reklama
- Reklama -

Seniorzy w twórczej Akademii

Dobiega końca dwuletnia praca Sejneńskiej Akademii Artystycznej, wspaniałej szkoły, która w podróż do świata kultury i sztuki zabrała ok. 70 seniorów z Sejn i Puńska. Za nimi miesiące wypełnione intensywną i twórczą pracą, która toczyła się równolegle w pięciu pracowniach: Pracowni Sztuki, Muzyki, Filmu, Pracowni Opowieści o Sąsiadach i Pracowni Książki Artystycznej.

Źródło: Ośrodek Pogranicze w Sejnach

Seniorzy związani z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Sejnach i Puńsku uczestniczyli w zajęciach teoretycznych, aby później przekuć zdobytą wiedzę w działania praktyczne poprzez pracę twórczą, wspólne wyjazdy, różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i spotkania z Mistrzami. Pracownia Opowieści o Sąsiadach, prowadzona przez Bożenę Szroeder, jednocześnie koordynatorkę całego projektu, wyruszyła w podróż do świata sąsiadów naszego Pogranicza.

Rozpoczynając od historii Sejneńszczyzny, grupa poznawała tradycje i losy zamieszkujących dziś nasze tereny Litwinów i Staroobrzędowców. Poza współczesnymi sąsiadami uwaga skupiła się też na historii tych, którzy tworzyli Sejneńszczyznę przed laty – na społeczności żydowskiej i romskiej. Obok opowieści i historii, spotkania były okazją do rozmowy, wymiany wspomnień i doświadczeń, ale także pracy praktycznej – grupa ma za sobą warsztat pisania ikon, tworzenia litewskich krajek i tradycyjnych litewskich pająków czy tworzenia tabliczek pisanych hebrajskim alfabetem.

Bardzo ważną częścią pracy były też podróże – do Warszawy śladami pamięci jej żydowskich mieszkańców, do Puńska, będącego najsilniejszym ośrodkiem kultury litewskiej w Polsce, czy do Gabowych Grądów na spotkanie z nastawnikiem i śpiewanie starowierskich pieśni z zespołem Riabina. Pracownia Sztuki prowadzona była przez Wiesława Szumińskiego. Pod jego okiem przez ostatnie dwa lata powstały rzeźby ceramiczne, prace plastyczne wykonane różnymi technikami malarskimi i graficznymi.

Wszystkie zajęcia praktyczne były poprzedzone opowieścią i teoretycznym wstępem do poszczególnych technik, przybliżeniem historii sztuki i prac artystów w tych technikach tworzących. Dopiero z tak zdobytą podczas wykładów wiedzą uczestnicy pracowni zasiadali do praktycznej pracy nad swoimi dziełami, których podczas tych dwóch lat powstało już kilkadziesiąt. Pracownia odbyła kilka podróży – do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie na wystawę grafiki i ceramiki Pablo Picassa, do Soho Art Center, gdzie prezentowana była multimedialna wystawa poświęcona malarstwu Vincenta van Gogha i innych związanych z nim impresjonistów, do Białegostoku na wystawę „Krajobraz naszej pamięci”, do Mariampola – gdzie prezentowana była kolekcja sztuki w tamtejszej synagodze.

W Pracowni Filmu prowadzonej przez Piotra Myszczyńskiego każdy z uczestników ubrał w filmowy obraz swoją własną historię. Seria spotkań w formie wykładowej podejmowała temat filmu na wielu płaszczyznach. W ramach pracowni odbyły się projekcje wybitnych filmów fabularnych i dokumentalnych związanych z tematyką inności czy sąsiedztwa, które były punktem wyjścia do wspólnych rozmów i dyskusji, a dzięki warsztatom z Mistrzami filmu, uczestnicy poznali tajniki tworzenia własnych filmów, których powstanie jest zwieńczeniem dwuletniej pracy pracowni. Pracownia brała udział w Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz odwiedziła Muzeum Kinematografii, słuchając opowieści przewodnika o historii kina polskiego i o tym jak przemysłowa Łódź przenikała się z filmową.

Spotkania w Pracowni Muzyki, prowadzonej przez Staszka Czyżewskiego, były okazją do zanurzenia się w dźwięki epok minionych. Poprzez wspólne słuchanie i opowieści o kompozytorach, stylach muzycznych, nurtach charakteryzujących poszczególne epoki i związane z nimi instrumenty, grupa mogła świadomie uczestniczyć w koncertach muzyki klasycznej, współczesnej oraz poszerzać swoją wiedzę poprzez organizowane w ramach spotkań pracowni spotkania z muzykami i kompozytorami. Ważną częścią pracy były wykłady przygotowywane przez samych uczestników pracowni – każdy miał możliwość przedstawienia się poprzez muzykę, opowiadając o swoich ulubionych kompozytorach, utworach i instrumentach. Podróż Pracowni to Madamme Butterfly w Teatrze Wielkim. Jedno z najwybitniejszych dzieł operowych Giacomo Pucciniego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Druga podróż – do Opery Podlaskiej w Białymstoku i dwa spektakle – ,,Pajace” Ruggero Leoncavalliego i ,,Rycerskość wieśniacza” Pietro Mascagniniego.

Pracownia Książki Artystycznej, prowadzona przez Małgorzatę Sporek-Czyżewską, była miejscem pracy nad swoimi rodzinnymi historiami. Celem dwuletniej pracy jest tu stworzenie swojej własnej książki. Powstały bardzo osobiste opowieści o rodzinie i domu rodzinnym, które będą pamiątką dla następnych pokoleń. Inspiracje do tworzonych książek uczestnicy pracowni zbierali podczas spotkań z kaligrafami, grafikami, ilustratorami i pisarzami, którzy odwiedzili Sejneńszczyznę, aby opowiedzieć o swojej pracy i wesprzeć radą debiutujących autorów. Pracownia oczywiście również podróżowała m.in do Archiwum Akt Dawnych w Warszawie czy do Manufaktury Papieru Czerpanego w Kobyłce.

Sejneńska Akademia Artystyczna to projekt Fundacji Pogranicze realizowany we współpracy z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach i Uniwersytetem III Wieku w Sejnach z filią w Puńsku dofinansowany jest z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w priorytecie Edukacja Kulturalna.

Fot. Pogranicze

Najnowsze artykuły

Tor przeszkód AquaGlide w suwalskim Aquaparku – atrakcja dla całych rodzin

W czasie ferii - od 29 stycznia do 5...

Polacy w sklepach muszą głębiej sięgać do portfeli. Najbardziej widać to po chemii gospodarczej

W grudniu 2024 r. chemia gospodarcza była droższa o...

Kaplica cmentarna w Suwałkach wpisana do rejestru zabytków

Decyzją Adama Musiuka, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kaplica cmentarna...

Co sądzimy o współczesnych seniorach? Wyniki badania

Starzenie się jest trudnym procesem pełnym lęku i poczucia...

Punkt i niedosyt po niedzielnym spotkaniu. Ślepsk Malow Suwałki – Bogdanka LUK Lublin 2:3

Bogdanka LUK Lublin to zespół lokujący się w tej...
Reklama

Pozostałe artykuły

Sopranissimo i Suwalska Orkiestra Kameralna zachwycili suwalczan. Noworoczny koncert w SOK-u

Nowy rok powoli nabiera rozpędu, ale styczeń to wciąż czas składania życzeń i świętowania nowego etapu w naszym życiu. Takie uroczyste chwile warto spędzić...

Finaliści polskich preselekcji do Eurowizji 2025: Jest akcent podlaski

Wśród finalistów polskich preselekcji do Eurowizji 2025 szczególną uwagę zwraca niezwykły duet Sw@da x Niczos. Ich muzyka łączy w sobie nowoczesne brzmienia elektroniczne z...

Ferie u Konopnickiej: Warsztaty detektywistyczne dla dociekliwych

W czasie tegorocznych ferii zimowych Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zaprasza młodych miłośników przygód na cykl czterech wyjątkowych zajęć detektywistycznych. Wstęp na wszystkie...