Reklama
- Reklama -

Wodne rytuały wciąż żywe

Badania terenowe, spotkania z etnografami i badaczami kultury, warsztaty z seniorami i młodzieżą. Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej “Engram” odnalazło rytuały związane z wodą wciąż pielęgnowane na terenie województwa podlaskiego.

Celem projektu „Ryty” było propagowanie wiedzy na temat cennego zjawiska związanego z kulturą tradycyjną Podlasia, jakim są obrzędy związane z wodą. W ramach projektu, realizowanego w partnerstwie z lokalnymi ośrodkami kultury, członkowie “Engramu” kontynuowali badania nad rolą, symboliką i znaczeniem wody w kulturze ludowej.

Do przeprowadzenia badań terenowych zaproszeni zostali m.in. dr Krzysztof Snarski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Marcin Lićwinko – teatrolog, śpiewak ludowy, performer. Projekt dokumentowali twórcy filmowi: Radovan Lee i Krzysztof Kiziewicz oraz Wojtek Buczek – ceniony fotograf, pochodzący z Białegostoku.

–  Starałem się uchwycić głęboką symbolikę tradycji, ale unikałem nostalgii – chciałem spojrzeć na rytuały oczami turysty, który z zaciekawieniem podchodzi do tego co widzi. Projekt odkrył przede mną równoległą rzeczywistość, gdzie czas płynie inaczej – wolniej, w harmonii z naturą. Miałem wrażenie, że dotykam czegoś pierwotnego i fundamentalnego, jakby niewidzialnych korzeni, z których wyrósł nasz region, czegoś, co przepływa pod ziemią, po której chodzimy – mówi Wojtek Buczek.

Badania terenowe odbyły się m.in. w Rybołach, Lipsku, Jaśkach, w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

– Czułem, że – podobnie jak w filmie “Ghostbusters 2” – pod nami płynie niewidoczna woda, pełna energii, którą nasze działania w projekcie wzmacniały. Woda ta, na nowo obdarzona znaczeniem, zaczynała odgrywać coraz większą rolę w naszym życiu. Projekt stał się dla mnie nie tylko artystycznym wyzwaniem, ale też duchową podróżą, która pozwoliła mi pogłębić więź z Podlasiem. Ukazał mi wodę jako coś więcej niż żywioł – jako nośnik tradycji, emocji i inspiracji – dodaje artysta.

Spotkania warsztatowe z lokalną społecznością oraz podsumowujące projekt zostały zorganizowane w Osowcu, Suwałkach, Bielsku Podlaskim, Rybołach, Rafałówce, Wasilkowie i Dąbrowie Białostockiej.

– Mam nadzieję, że udało nam się zintegrować wokół kulturowego bogactwa związanego z wodą lokalną społeczność, a w szczególności reprezentantów mniejszości zamieszkujących Podlasie, w tym młodzież. Jesteśmy przekonani, że „Ryty” przyczynią się do zachowania lokalnych tradycji oraz wzmocnienia tożsamości i budowania poczucia dumy z ludowej kultury Podlasia – mówi Krzysztof Kiziewicz, pomysłodawca projektu.

Zadanie “Ryty” zrealizowane zostało w ramach Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

Najnowsze artykuły

Tor przeszkód AquaGlide w suwalskim Aquaparku – atrakcja dla całych rodzin

W czasie ferii - od 29 stycznia do 5...

Polacy w sklepach muszą głębiej sięgać do portfeli. Najbardziej widać to po chemii gospodarczej

W grudniu 2024 r. chemia gospodarcza była droższa o...

Kaplica cmentarna w Suwałkach wpisana do rejestru zabytków

Decyzją Adama Musiuka, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kaplica cmentarna...

Co sądzimy o współczesnych seniorach? Wyniki badania

Starzenie się jest trudnym procesem pełnym lęku i poczucia...

Punkt i niedosyt po niedzielnym spotkaniu. Ślepsk Malow Suwałki – Bogdanka LUK Lublin 2:3

Bogdanka LUK Lublin to zespół lokujący się w tej...
Reklama

Pozostałe artykuły

Kaplica cmentarna w Suwałkach wpisana do rejestru zabytków

Decyzją Adama Musiuka, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kaplica cmentarna na cmentarzu ewangelickim przy ul. Zarzecze w Suwałkach została wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego....

Punkt i niedosyt po niedzielnym spotkaniu. Ślepsk Malow Suwałki – Bogdanka LUK Lublin 2:3

Bogdanka LUK Lublin to zespół lokujący się w tej chwili tuż za podium w tabeli PlusLigi, zatem przed niedzielnym meczem zdobycie punktu uważane byłoby...

Sopranissimo i Suwalska Orkiestra Kameralna zachwycili suwalczan. Noworoczny koncert w SOK-u

Nowy rok powoli nabiera rozpędu, ale styczeń to wciąż czas składania życzeń i świętowania nowego etapu w naszym życiu. Takie uroczyste chwile warto spędzić...