Reklama

Znany naukowiec o kierunku czasu, czarnych dziurach i pamięci cząsteczek

Data:

- Reklama -

 

– Jeśli spalimy encyklopedię, to w tych popiołach cząsteczki tuszu nadal pamiętają układ liter, ale jest on już nie do odzyskania z praktycznego punktu widzenia – twierdzi prof. Wojciech Wiślicki, który w ostatni czwartek (25.08) w Sejnach prowadził wykład „O kierunku czasu i porządku świata”.

Naukowiec z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku, od niedawna zwanego Narodowym Centrum Badań Jądrowych, był jednym z gości zaproszonych do udziału w

Sejneńskich Spotkaniach z Nauką. Cykl wykładów, organizowanych przez „Pogranicze”, trwał przez całe wakacje. Słuchacze dowiedzieli się m.in., czy można wierzyć fizykom, zostali przeniesieni do „Wielkiego Wybuchu, czyli początku Wszechświata”, a nawet zamienili się w odkrywców tajemnic staroegipskich malowideł ściennych.

Wojciech Wiślicki tłumaczył podczas wykładu II zasadę termodynamiki na przykładzie kul bilardowych. Mówił o interferencji fal i cząsteczek oraz oddziaływaniu cząsteczek z małymi czarnymi dziurami. Profesor „zahaczył” też o horyzont zdarzeń, odwracalność czasu, wspomniał, że próżnia może fluktuować.

Profesor Wiślicki na co dzień pracuje w Centrum Informatycznym Świerk (CIŚ), powstającym na terenie kompleksu instytucji badawczych i naukowych zajmujących się różnymi obszarami technologii jądrowych. Naukowiec jest tam dyrektorem projektu.

Realizacja projektu CIŚ zakończy się w 2015 roku i pochłonie prawie 98 mln złotych. W Świerku działa już pierwszy niewielki klaster ogromnego komputera, oparty o 72 rdzenie współpracujące ze stupięćdziesięcioma gigabajtami pamięci operacyjnej i pięćdziesięcioma terabajtami przestrzeni dyskowej. W przyszłym roku zespół zacznie kompletować infrastrukturę złożoną z kilkudziesięciu tysięcy procesorów.

Ostatni wykład w ramach Sejneńskich Spotkań z Nauką odbędzie się w sejneńskim „Pograniczu” 1 września o godz. 18.00. Dorota Campfield z Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie zajmie się czasem i białkiem… w nauce angielskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Stosunek Polaków do zabytków innych kultur na terenie Polski

Zdecydowana większość Polaków chce, aby dziedzictwo innych kultur traktować...

„Żywioły kobiety” – odkryj siłę kobiecego potencjału podczas warsztatów na Suwalszczyźnie

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad pełnią swojego potencjału? Czy...

Moje miejsca – Suwalszczyzna. Przewodnik osobisty

Przypatrując się ofercie gospodarstw agroturystycznych można zauważyć, że dużą...

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...