Reklama

VII Sympozjon z cyklu „Warto zapytać o kulturę”

Data:

- Reklama -

 

W dniach 24 i 25 listopada 2011 roku będziemy rozmawiać o odrodzeniu miejsca we współczesnej kulturze oraz jakie wizje i doświadczenia towarzyszą jej tworzeniu. Opowieści – zagajenia do dyskusji wygłoszone zostaną przez gości specjalnych – Krzysztofa Rutkowskiego (profesora Uniwersytetu Warszawskiego, pisarza, dziennikarza i tłumacza) i Aleksandrę Wasilkowską (autorkę wielu instalacji w przestrzeni publicznej i w galeriach, współautorkę wystawy „Szukanie ojczyzny: Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza”) oraz przez gospodarza: Krzysztofa Czyżewskiego.

Kultura płynnej nowoczesności ma kłopot z Miejscem. Utraciła przestrzeń domu, natury i duchowej działalności twórczej, która sprawuje pieczę nad zakorzenieniem i nad sacrum. Chodzi o przestrzeń, która zna i szanuje prawa geomancji, posiada swoją architekturę duchową, pamięć, tajemnicę i opowieść zapisaną w znakach i symbolach. Jednak człowiek współczesny coraz bardziej tęskni za Miejscem.

Kryzys kultury, którego w coraz silniejszym stopniu doświadcza, przełamać może odrodzenie Miejsca. Ale co to znaczy dzisiaj odrodzić Miejsce? Coraz częściej spotykamy się z przykładami zagospodarowania, odbudowania, przypomnienia, zrekonstruowania czy zrewitalizowania miejsc porzuconych, zrujnowanych, poprzemysłowych, skazanych na zapomnienie, zatrutych ekologicznie. Krasnogruda, w której odbędzie się nasze Forum, jest właśnie jednym z takich miejsc. Ale przecież w tym odrodzeniu nie chodzi o to, czy też nie tylko o to, aby odbudować mury. Tak, jak nie jest pełną odpowiedzią na tęsknotę człowieka za domem, otrzymanie przydziału na mieszkanie w bloku, kupno domku szeregowego lub działki nad jeziorem. Potrzeba czegoś więcej – kultury, która organicznie odrodzi Miejsce.

Program VII Sympozjonu z cyklu Warto zapytać o kulturę:

24 listopada, czwartek – Dwór w Krasnogrudzie

12.00 – 13.00 – Zwiedzanie wystaw:

Szukanie Ojczyzny: Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza

Najnowsza wystawa prac Andrzeja Strumiłło inspirowanych i poświęconych ostatniemu cyklowi wierszy Czesława Miłosza

15.00 – 16.30 – Sympozjon – sesja I

17.00 – 18.30 – Sympozjon – sesja II

19.00 – 20.00 – Sympozjon – sesja III

22.00 – Projekcja filmu „Dolina Issy” film zrealizowany na podstawie spektaklu plenerowego Teatru Sejneńskiego, który kilka lat temu młodzi podopieczni „Pogranicza” wystawiali w parku w Krasnogrudzie.

25 listopada, piątek – Dwór w Krasnogrudzie

9.30 – 11.30 – Podsumowanie sympozjonu

12.00 – Uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury

13.00 – Spotkanie przy stole

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Protest rolników przenosi się na granicę polsko-litewską

Z powodu planowanego protestu polskich rolników, którzy zamierzają zablokować...

Od marca wyższe również dodatki do emerytur i rent

Od 1 marca 2024 r. przeprowadzona zostanie waloryzacja emerytur...

Trwają przygotowania do premiery „Szwagierek”

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają...

Zatrudnienie w Białymstoku – jak wybrać potencjalnego pracodawcę?

Decyzja dotycząca wyboru pracodawcy jest jednym z najpoważniejszych wyzwań...