Im fortepian „śpiewał”

Im fortepian „śpiewał” Niebywałe Suwałki 20

III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny – Augustów 2012 należy już do historii, jednak młodym artystom, którzy brali w nim udział w pamięci zostanie na długo. Wśród nagrodzonych pianistów znalazło się wielu suwalczan.

Dariusz Michałowski, dyrektor Szkoły Muzycznej w Augustowie był bardzo zadowolony z zainteresowania konkursem i liczbą zgłoszeń ze strony szkół muzycznych z Polski i zagranicy. Swoją reprezentację miały placówki nawet z Litwy, Łotwy, Rosji i Belgii. Organizatorów ucieszył jednak nie tylko odzew ze strony młodych pianistów, ale także wysoki poziom uczestników.

Jury w składzie: prof. Andrzej Tatarski, prof. Ludmiła Kasjenenko, prof. Maria Niemira, prof. Robert Marat i prof. Włodzimierz Wiesztordt pracowało przez kilka dni od rana do wieczora – przesłuchania trwały bowiem od 8.00 do 20.00. Prof. Tatarski nie po raz pierwszy był w Augustowie, dotychczas nie miał jednak okazji zwiedzić miasta – zna jedynie drogę z hotelu do szkoły, w której odbywał się konkurs. Jak wspomina przewodniczący komisji – między jej członkami pojawiły się różnice w punktacji, co tylko świadczy o twórczej pracy jury.

Kryteria, które przesądziły o wygranej lub przegranej to: znajomość tekstu, technika, zgodność tekstu ze stylem muzyki, sprawa jakości dźwięku. Prof. Tatarski podkreślił, że kilkakrotnie jury było zbulwersowane wykonaniem utworów. – Ważny jest „śpiew” fortepianu, nie „łupanie”, jak na perkusji – dodał przed odczytaniem protokołu.

Warto pamiętać, że wielką pracę w tak zachwycające wykonania utworów konkursowych włożyli pedagodzy czuwający nad rozwojem młodych muzyków. Tu na szczególną uwagę zasługuje Anna Borkowska.

W kategorii I zwyciężyli: Kulik Volha (Grodno) – miejsce I, Kiecana Kacper (Tomaszów Lubelski) – miejsce II, Łasocha Emil (Zamość) – miejsce II, Moniuszko Włodzimierz (Suwałki) – miejsce II, Dziupińska Martyna (Poznań) – miejsce III oraz Megelinskas Kristijonas (Druskienniki) – miejsce II. Wśród wyróżnionych osób znalazła się suwalczanka Malwina Kwiecień.

Laureaci w kategorii II to: Sacharzewska Kamila(Suwałki) – I miejsce, Złotkowski Adrian (Augustów) – I miejsce, Maliński Krzysztof (Poznań) – II miejsce, Bieniasz Jan (Kielce) – III miejsce, Klimava Hanna (Grodno) – III miejsce, Kuśmierz Karolina (Augustów) – III miejsce oraz Raczkowski Andrzej Michał (Suwałki) – III miejsce.Kategorię III zdominowali: Bartulis Benediktas (Kowno) – I miejsce, Skakavska Julia Antonina (Gdańsk) – II miejsce, Michałowski Sebastian (Suwałki) – III miejsce oraz Thiel Mikołaj (Poznań) – III miejsce. Wyróżnieni suwalczanie: Bielecka Gabriela oraz Pękala Marcin.

Najbardziej wymagająca i stresująca była kategoria czwarta, podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie pianiści musieli wykonać utwory wirtuozowskie i Bacha, a w drugiej kompozycje Chopina i formy sonatowe, rondowe. W tej najtrudniejszej kategorii laureatami zostali: Masanauskaite Monika (Kowno) – I miejsce, Iwanowa Diana (Mińsk) – II miejsce, Parfinovich Kseniya (Grodno) – III miejsce, Torbicki Igor (Płock) – III miejsce, Wróblewska Anna (Gdańsk) – III miejsce.


Dodaj komentarz