Reklama

Byle nie monotonia

Data:

- Reklama -

W galerii „PAcamera” dostępny jest od piątku wybór zdjęć Jana Ksawerego Freudenreicha. Fotografie z lat 1998/99-2012 przedstawiają różne miejsca – Nowy Jork, Miami, Suwalszczyznę czy Warszawę. W zestawieniu „Obiektywność” chodzi o kontrast, zachwianie pewnej równowagi i odejście od monotonii cyklu.

Niektóre fotografie przywołują na myśl pocztówki z wakacji, inne to jakby urywek rzeczywistości, wydarty chwili, demonstracja „tu i teraz”. Jest też architektura, sporo detali, przyroda – nie tylko Suwalszczyzny. Ulubione zdjęcie Jana Ksawerego Freudenreicha nie jest w żaden sposób wyeksponowane. Charakteryzuje je uderzający minimalizm – koloru i sceny. – Ludzie często pytają, jaka to pustynia. To nie pustynia, to wydmy pomiędzy Los Angeles a Las Vegas – tłumaczy autor.

Jan Ksawery Freudenreich podkreśla, że w wyborze zdjęć kierował się potrzebą kontrastu. Wybrał fotografie wymagające refleksji. Każde zdjęcie przywołuje inne wspomnienia, z każdym wiąże się jakaś historia. Andrzej Strumiłło nie bez kozery napisał, że „jego fotograficzny reportaż z rzeczywistości codziennej i marginalnej, dokumentacja resztek, śladów, odpadów, zniszczeń, przemijania, rozpadu, upływu czasu jest dowodem na istnienie związku dramaturgii, formy mikro i makrokosmosu”.

Autor jest absolwentem Kunstuniversität w Linzu (Austria). Dyplom z wyróżnieniem zdobył za cykl pt. „Schrottplatz”. Freudenreich w 2004 roku otrzymał stypendium Austriackiego Forum Kultury. Jego prace można było zobaczyć m.in. w nieistniejącym już Domu Pracy Twórczej w Wigrach.

Galeria „PAcamera”, działająca przy Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach, czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.

Fot. Niebywałe Suwałki

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kwiatowa Gala już w ten weekend (wygraj vouchery)

Suwałki Arena czeka w weekend na wszystkich miłośników roślin...

Co oznacza szarpanie silnika i jak temu zaradzić?

Za nierówną pracę silnika samochodu mogą być odpowiedzialne usterki...

Polacy już prawie gotowi na grilla w majówkę. W tym roku przeznaczają na biesiadę średnio od 50 do 150 zł

66% Polaków planujących spotkania przy grillu w okresie majówki...