Reklama

Tam, gdzie brzmi dobra muzyka, czyli „Aukso” na Suwalszczyźnie

Data:

- Reklama -

XIII edycja Letniej Filharmonii „Aukso” nie będzie pechowa, tylko trochę inna. W tym roku soliści i członkowie Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy ćwiczą w krytej ujeżdżalni stadniny „Nad Wigrami”. Mimo nietypowego miejsca, w próby wkładają całe swoje serce. Serce, które tak docenił Krzysztof Penderecki – honorowy gość „latającej filharmonii”.

Co roku przyjeżdżają do nas z innym programem, co roku zapraszają innych gości, co roku czymś zaskakują. Przygotowania do tegorocznej edycji zaskoczyły ich samych. Justyna Rekść-Raubo, dyrektor festiwalu tłumaczy, że to proza życia wymusiła zmiany w formule twórczo-wakacyjnego pobytu na Suwalszczyźnie. Tym razem – zamiast klasztoru w Wigrach – jest stadnina „Nad Wigrami”, co oznacza tylko nowe fascynacje, inspiracje, doznania.

Emocji w północno-wschodnim zakątku Polski poszukiwać będzie m.in. Mariusz Pędziałek, oboista związany z gościem honorowym Letniej Filharmonii, czyli Krzysztofem Pendereckim. Oprócz muzyka współpracującego także z Grzegorzem Turnauem, usłyszymy Alinę Mleczko – saksofonistkę. Jej udział w wydarzeniu jest istotny również ze względu na drugie pole aktywności „Aukso” – warsztaty, czyli działalność edukacyjną prowadzoną podczas pobytu w naszym regionie Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Efekty udziału młodych ludzi z lokalnej klasy saksofonu w zajęciach usłyszymy podczas koncertu w Sali Królewskiej przy ul. Chłodnej (4 sierpnia).

Justyna Rekść-Raubo osobom oczekującym pewnych nowości w formule Letniej Filharmonii poleca recital saksofonowy z udziałem Edwarda Sielickiego, Macieja Zielińskiego, Jacka Grudnia, Pawła Łukowca, Aliny Mleczko i Pawła Mykietyna (31 lipca). Jak zapowiada dyrektor – będzie to współczesna muzyka otwierająca się szerzej na publiczność, bardziej komunikatywna. Dość osobliwą propozycją artystyczną być może okaże się kontrastująca z „Aukso” grupa „Poszukiwacze Zaginionego Rulonu”, w której występuje m.in. Małgorzata Makowska. Specjalnie z myślą o Letniej Filharmonii zespół – laureat „Nowej Tradycji” wykona utwory wzbogacone o wątki suwalskie. W Maćkowej Rudzie zapowiada się więc koncert interaktywny, połączony z tańcami (3 sierpnia). Jazzującym akcentem „Aukso” będzie niewątpliwie koncert Agi Zaryan, która wystąpi z autorskim programem opartym na piosenkach do wierszy Czesława Miłosza (4 sierpnia).

Gdyby nie odczuwalny kryzys, również w zakresie współpracy z samorządami, program „Aukso” mógłby zaskoczyć rozmachem. Orkiestra miała wystąpić w składzie symfonicznym, wykonując jedną z kompozycji Beethovena. Być może doczekamy się takiego występu po otwarciu w Suwałkach sali koncertowo-teatralnej. Szkoda by było zaprzepaścić taką szansę, szczególnie, że orkiestrę występującą na Suwalszczyźnie doceniają twórcy z najwyższej półki. Nie bez przyczyny Krzysztof Penderecki wybrał właśnie „Aukso” do ogromnego muzycznego projektu zrealizowanego w podkrakowskiej Alwernii z udziałem 80 osób w składzie orkiestry i 3 chórów.

Wielki wkład w XIII spotkanie z muzykami „Aukso” mają prywatni sponsorzy i partnerzy.

Sprawdź program Letniej Filharmonii „Aukso”: http://www.niebywalesuwalki.pl/wydarzenie/xiii-letnia-filharmonia-aukso-wigry-2012/

Tegoroczną edycję Letniej Filharmonii AUKSO wspiera medialnie portal „Niebywałe Suwałki”.

Na zdj. konferencja prasowa w Sali Królewskiej w Suwałkach – od lewej: Justyna Rekść-Raubo, Mariusz Pędziałek, Alicja Roszkowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Patriotyczno-alternatywne rozpoczęcie jubileuszowego AUKSO

W tym roku Letnia Filharmonia AUKSO po raz dwudziesty...

Wspaniała muzyka, genialni dyrygenci – sobotni koncert AUKSO w SOK-u

Sobotni koncert w ramach XIX Letniej Filharmonii AUKSO był...

Spotkanie ze Stanisławem Soyką podczas „Aukso” 2016 (wideo)

Spotkanie ze Stanisławem Soyką odbyło się 6 sierpnia 2016...

Soyka, Aukso i Szekspir w finale Letniej Filharmonii

Spotkanie ze Stanisławem Soyką w Folwarku Hutta pod Suwałkami...