Zasłuchani nad Wigrami

0
400
Zasłuchani nad Wigrami Niebywałe Suwałki 2
28 lipca 2012. kościiół w Wigrach, XIII Letniej Filharmonii „Aukso”; Fot. Wojciech Otłowski

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy uznawana jest za jedną z najlepszych w Polsce. Melomanów z pewnością nie trzeba o tym przekonywać, natomiast ci, którzy chcieliby sprawdzić, czy muzyka jest w stanie zahipnotyzować słuchacza, nie raz jeszcze będą mieli okazję. „Aukso” rozpoczęło właśnie koncertowy cykl na Suwalszczyźnie.

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach rozbrzmiewał w sobotę urzekającymi dźwiękami kompozycji napisanych przez twórców z różnych epok. Na początku wybrzmiał Felix Mendelssohn-Bartholdy. Następnie „Ricordanza” Wojciecha Kilara, napisana przez kompozytora z myślą o orkiestrze „Aukso” i jej dyrygencie – Marku Mosiu. „Ricordanza”, nosząca wyraźny rys twórczości Kilara, określana jest jako utwór, w którym dominują rozległe płaszczyzny dźwiękowe i liczne repetycje. Repetycje, wprowadzające słuchacza w muzyczny trans, hipnotyzujące dźwiękiem i linią melodyczną.

Zasłuchana publiczność, pozostająca przez większą część koncertu niemal w bezruchu – jak pod urokiem muzyków i perfekcjonisty w każdym calu – Marka Mosia, usłyszała także kompozycję gościa honorowego XII Letniej Filharmonii „Aukso”. Gdy z muzykami wystąpił solista Mariusz Pędziałek, w tej części koncertu zabrzmiało „Capriccio” Krzysztofa Pendereckiego na obój i orkiestrę. Wigierski występ zakończyła pięcioczęściowa suita Edwarda Griega.

Najbliższym wydarzeniem w ramach „Aukso” będzie spotkanie z Krzysztofem Pendereckim w galerii Andrzeja Strumiłło w Maćkowej Rudzie. O godz. 20.00 rozmowę z maestro rozpocznie Adam Suprynowicz.

Program XIII Letniej Filharmonii AUKSO – http://www.niebywalesuwalki.pl/wydarzenie/xiii-letnia-filharmonia-aukso-wigry-2012/

Fot. Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Leave a Reply