Ars Musica gromadzi melomanów

0
51
Ars Musica gromadzi melomanów Niebywałe Suwałki 10

II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Ars Musica, połączony z warsztatami dla wokalistów i instrumentalistów oraz kursem orkiestrowym, dobiegł końca. Finałem wydarzenia były trzy koncerty, z których ostatni – operowy – uświetnił obchody XX-lecia Wydziału Wokalnego PSM w Suwałkach.

Organizacją seminariów barokowych, kursów wokalnych i orkiestrowych od lat zajmuje się Marlena Borowska z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach. Oferta skierowana jest co roku do młodych artystów, a także do powiększającego się grona melomanów, którzy przy okazji koncertów wysłuchać mogą znanych kompozycji w wykonaniu uczestników warsztatów.

Ostatni koncert tegorocznego festiwalu Ars Musica odbył się w patio PWSZ. Fragmenty XVIII-w. „Don Giovanniego” Mozarta zabrzmiały z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej Camerata dell’Arte – i to w kontrastowej – nowoczesnej przestrzeni. Po przerwie na zaimprowizowanej scenie wystąpiła Orkiestra Kameralna Kursu pod batutą Tomasza Radziwonowicza.

Pomiędzy występami artystycznymi z udziałem m.in. Łukasza Klimczaka, Pawła Kołodzieja czy Natalii Ołów, zgromadzona w patio publiczność wzięła udział w zbiórce pieniędzy na rzecz 14-letniego Kuby i innych dzieci znajdujących się pod opieką Stowarzyszenia „Spełniona Nadzieja”. Nastoletni chłopak walczy z ostrą białaczką – a w zmaganiach z chorobą liczy się każdy grosz – stąd pomysł, by wsparcia szukać u suwalskich artystów i u mieszkańców miasta, którzy w trakcie zbiórki mogli kupić obrazy Haliny Mackiewicz, Andrzeja Zujewicza oraz fotografie Izabeli Muszczynko i Huberta Stojanowskiego, a także publikacje przekazane przez dyrektorów Muzeum Okręgowego i Biblioteki Publicznej.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Suwałkach przechodzi obecnie metamorfozę. Po zakończeniu remontu budynek będzie dysponował m.in. nowoczesną salą koncertową. Jak zapowiada Marlena Borowska – na pewno bogata oferta instytucji pozwoli zapełnić miejsca dla publiczności – i przy ulicy Noniewicza, i w powstającym Suwalskim Ośrodku Kultury. Mieszkańcy miasta mogą liczyć choćby na prapremierę „Don Kichota”.

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz