Reklama

Awangarda na saksofon. Eksperymenty w ramach „Aukso”

Data:

- Reklama -

Po raz pierwszy w historii Letniej Filharmonii „Aukso” instrumentem solowym jest saksofon. Smaczku dodaje tylko fakt, że za brzmienie rozpoznawalne w wielu miejscach na świecie „odpowiedzialna” jest Alina Mleczko, dla której komponowali Mykietyn, Grudzień, Zieliński czy Kulenty.

Takiego koncertu w sejneńskiej bazylice jeszcze nie było. Recital saksofonowy „Siesta” był pewnego rodzaju eksperymentem – i co do miejsca, i co do repertuaru. Instrument zarezerwowany dla muzyki jazzowej i rozrywkowej już dawno „wkroczył na salony”. Na przełomie XIX i XX wieku saksofon wykorzystali w swoich kompozycjach Claude Debussy, Richard Strauss. Podczas wieczoru z Aliną Mleczko usłyszeliśmy jednak inne utwory. Artystka wybrała „Weteringschans” Edwarda Sielickiego na saksofon sopranowy i taśmę, a także Macieja Zielińskiego „Alone in a Crowd” oraz „Drzewa” Pawła Łukowca. Saksofonistka nie omieszkała zagrać również specjalnie dla niej skomponowanej „Sonatiny” Pawła Mykietyna, który tworzy dla filmu i teatru.

Okazji do spotkań z Aliną Mleczko będzie podczas „Aukso” jeszcze kilka. Artystka grająca na saksofonie sopranowym, altowym i tenorowym, która w 1995 roku zadebiutowała w Filharmonii Narodowej, 1 sierpnia będzie gościem spotkania w Maćkowej Rudzie. Pierwsza kobieta, która ukończyła klasę saksofonu w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Davida Pitucha i Krzysztofa Herdera wraz z oboistą Mariuszem Pędziałkiem weźmie udział w dyskusji zatytułowanej „Współczesna muzyka dawna?”.

Saksofonistka, która pierwszą płytę nagrała na piątym roku studiów [były to utwory napisane specjalnie dla niej –  red.] wystąpi również z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy. Koncert zaplanowano na 2 sierpnia w kościele w Gawrych Rudzie (początek o godz. 20.00). W programie: Aleksandr Głazunow – Koncert na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową, Jerzy Derfel – Sonata na saksofon altowy i orkiestrę oraz Piotra Czajkowski – Serenada.

Podopieczni Aliny Mleczko – uczestnicy warsztatów saksofonowych – wystąpią z kolei 4 sierpnia w Sali Królewskiej w Suwałkach (ul. Chłodna 12). Dominikowi Kosińskiemu, Joannie Smokowskiej i Marii Kowalewskiej towarzyszyć będzie pianistka Elżbieta Mackoś-Gorayska.

Program XIII Letniej Filharmonii AUKSO na stronie – http://www.niebywalesuwalki.pl/wydarzenie/xiii-letnia-filharmonia-aukso-wigry-2012/

Fot. Niebywałe Suwałki

Portal „Niebywałe Suwałki” jest jednym z patronów medialnych wydarzenia artystycznego na Suwalszczyźnie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Patriotyczno-alternatywne rozpoczęcie jubileuszowego AUKSO

W tym roku Letnia Filharmonia AUKSO po raz dwudziesty...

Wspaniała muzyka, genialni dyrygenci – sobotni koncert AUKSO w SOK-u

Sobotni koncert w ramach XIX Letniej Filharmonii AUKSO był...

Spotkanie ze Stanisławem Soyką podczas „Aukso” 2016 (wideo)

Spotkanie ze Stanisławem Soyką odbyło się 6 sierpnia 2016...

Soyka, Aukso i Szekspir w finale Letniej Filharmonii

Spotkanie ze Stanisławem Soyką w Folwarku Hutta pod Suwałkami...