Reklama

Popłyniemy Transatlantykiem

Data:

- Reklama -

Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK w tym roku będzie relacjonowany również na stronie „Niebywałych Suwałk”. To wydarzenie nie tylko spod znaku filmów z całego świata czy koncertów, ale także okazja do spotkania wybitnych przedstawicieli rozmaitych zawodów związanych z branżą filmową. Na zaproszenie Jana A. P. Kaczmarka do Poznania przyjechali w tym roku m.in. Mark Isham, Julian Sands, Peter Golub, Waldemar Kalinowski i Shem Bitterman.

Podczas Festiwalu TRANSATLANTYK 2011 stolicę Wielkopolski oraz Instytut Rozbitek odwiedziło ponad 30 przedstawicieli międzynarodowego świata filmu i muzyki, w tym tak znane nazwiska jak: James Cromwell, Tomasz Opasiński, Daniel Horowitz, Alan Rosenberg, Danuta Stenka, Peter Golub czy Christopher Young. Festiwalowa publiczność oraz uczestnicy wykładów i seminariów Master Classes otrzymali niepowtarzalną okazję spotkania z najlepszymi w swojej dziedzinie fachowcami, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą oraz zdobytym doświadczeniem.

W 2012 roku do Poznania na zaproszenie Jana A. P. Kaczmarka przybyli kolejni goście – uznani w filmowym świecie aktorzy, reżyserzy, kompozytorzy i operatorzy. Wśród nich znajdą się m.in.:

Julian Sands – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Ukończył Central School of Speech and Drama w Londynie. znany m.in. z filmów „Pająki”, „Parada szeregowców”, „Pola śmierci”, „Czarnoksiężnik”, „Nagi Lunch” i „Upiór w Operze” Dario Argento.

Peter Golub – kompozytor, pianista, dyrektor muzyczny Instytutu Sundance. Doktor kompozycji Yale School of Music, członek American Music Center. Autor muzyki do spektakli teatralnych i filmów, w tym m.in. „Countdown to Zero”,”Frozen River”, (film dwukrotnie nominowany do Osacara), „The Great Debaters. Nagrodzony m.in. Classic Contribution Award BMI i Vision Award (2008).

Shem Bitterman – amerykański pisarz, aktor, reżyser i producent. Autor trylogii teatralnej o wojnie w Iraku („Harm’s Way”, „Man.Gov”, „Influence”), za którą zdobył m.in. amerykańską Nagrodę PEN. Scenarzysta, producent i reżyser filmu „Robota” („The Job”, 2009), autor sztuk teatralnych wystawianych na Broadwayu i scenariuszy filmowych dla m.in. Warner Brothers, DreamWorks, Disneya. Na Festiwalu TRANSATLANTYK zaprezentuje swoją nową sztukę „A Death in Colombia”.

Waldemar Kalinowski – dekorator planu, scenograf, mieszka i pracuje w Hollywood. Współpracował m.in. przy takich filmach jak: „Zostawić Las Vegas” Mike’a Figgis’a, „Dzieci Ireny Sendlerowej”, „Zatańcz ze mną”, a ostatnio przy westernie „Apolossa” Ed’a Harris. Z Andym Garcią pracował przy „Lost City”, którego akcja rozgrywa się podczas rewolucji kubańskiej. Autor scenografii filmowych, teatralnych i telewizyjnych oraz do teledysków.

Richard Bellis – jest kompozytorem kilkakrotnie nominowanym do nagrody Emmy, a także zdobywcą tej prestiżowej statuetki za film „TO” Stephena Kinga. Autor książki „Kształtowanie kompozytora: Wstęp do Psychologii, Problemów i Ludzi Przemysłu Muzyki Filmowej”. Były Prezydent Stowarzyszenia Kompozytorów i Autorów Tekstów. Wykładowca Kompozycji Muzycznej dla Filmu na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Dyrektor i mentor ASCAP (Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców). Na całym świecie prowadzi wykłady na temat wykorzystania muzyki w filmie i innych mediach.

Mark Isham – kompozytor muzyki filmowej, trębacz, pianista, laureat amerykańskich nagród Grammy oraz Emmy, nominowany do Golden Globe. Autor muzyki do filmów takich jak „Śniadanie mistrzów”, „Fame”, „Na fali”, „Sekretne życie pszczół”, „Droga do przebaczenia” i „Na skróty”. Współpracował z reżyserami takimi jak: Paul Haggis, Robert Redford, Jodie Foster, Frank Marshall, Wayne Kramer oraz Gavin O’Connor.

Florence Fellman – scenografka planu zdjęciowego, pracowała między innymi przy następujących filmach: „Dogonić marzenia”, „Szybcy i wściekli” oraz „Zostawić Las Vegas”. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Tegoroczny Festiwal rozpoczęła konferencja prasowa w Multikinie 51, na którą licznie przybyli zarówno dziennikarze, jak i zaproszeni do Poznania goście. Nie zabrakło oczywiście mecenasów imprezy –  Prezydenta i Wiceprezydenta Miasta Poznania. Mimo udziału wielu interesujących prelegentów show skradł jednak Richard Gladstein, który zdradził sekrety programu wieczornej gali oraz intrygował opowieściami o nowym projekcie realizowanym z Janem A.P. Kaczmarkiem – jeszcze gorącym filmie „The Time Being”.  Podczas konferencji twórca Festiwalu nie tylko zapowiedział najważniejsze punkty imprezy oraz przedstawił zaproszonych gości z Hollywood, ale także podziękował wszystkim sponsorom i przyjaciołom Festiwalu.

Po południu na Placu Mickiewicza po raz pierwszy w Polsce zabrzmiał tradycyjny baskijski instrument txalaparta. Zagrał na nim Felipe Ugarte, jeden z bohaterów filmu „Mugaritz B.S.O”, otwierającego tegoroczne Kino Kulinarne. Hiszpański artysta razem z poznańskimi bębniarzami wystąpił w symbolicznym proteście przeciwko GMO oraz masowemu ginięciu pszczół.

Wieczorna Gala Otwarcia w Auli UAM, transmitowana na żywo w TVP Kultura, oficjalnie rozpoczęła Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK 2012. Prowadził ją tradycyjnie sam Jan A.P. Kaczmarek, któremu towarzyszyli znakomici artyści: Marcin Wyrostek, Motion Trio oraz Orkiestra l’Autunno pod batutą Adama Banaszaka. Jan A.P. Kaczmarek inaugurując tegoroczną edycję Festiwalu podkreślił, że muzyka i film to potężne media, ponieważ dotykają bezpośrednio ludzkich emocji. Dodatkowo TRANSATLANTYK nie boi się dotykać spraw ważnych i trudnych – i tej zasadzie podporządkowany jest dobór repertuaru filmowego.

W Auli wypełnionej do ostatniego miejsca przez ponad godzinę rozbrzmiewała pełna emocji muzyka. Widzowie mieli okazję usłyszeć klasyki muzyki filmowej, w tym utwory z filmów „Mission Impossible”, „Zapach kobiety” czy „Warrior” – kompozycje obecnego na Gali Marka Ishama. Publiczność szczególnie entuzjastycznie zareagowała na brawurowe wykonanie „Train To Heaven”, zagrane wspólnie na akordeonach przez muzyków Motion Trio oraz Marcina Wyrostka. Wyjątkową symfoniczną oprawę wieczór zawdzięczał Adamowi Banaszakowi oraz jego orkiestrze.

Laureat Oscara sprawił swoim fanom niecodzienny prezent, prezentując fragment swojej najnowszej kompozycji – ścieżki dźwiękowej do filmu „The Time Being”, którego premiera została zapowiedziana na wrzesień br.

Relacje „Niebywałych Suwałk” z Poznania już od 18 sierpnia. Będzie co oglądać – w tym roku nagrodę Glocal Hero odbiorą z rąk Jana A.P. Kaczmarka Elżbieta i Krzysztof Pendereccy. Kompozytor gościł niedawno na Suwalszczyźnie wraz z Markiem Mosiem i Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy „Aukso”. Na naszej stronie materiały ze spotkań, koncertów, seansów.

Na podst. Materiałów prasowych. Fot. Transatlantyk

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Patriotyczno-alternatywne rozpoczęcie jubileuszowego AUKSO

W tym roku Letnia Filharmonia AUKSO po raz dwudziesty...

Wspaniała muzyka, genialni dyrygenci – sobotni koncert AUKSO w SOK-u

Sobotni koncert w ramach XIX Letniej Filharmonii AUKSO był...

Spotkanie ze Stanisławem Soyką podczas „Aukso” 2016 (wideo)

Spotkanie ze Stanisławem Soyką odbyło się 6 sierpnia 2016...

Soyka, Aukso i Szekspir w finale Letniej Filharmonii

Spotkanie ze Stanisławem Soyką w Folwarku Hutta pod Suwałkami...